Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Tarihin farklı evrelerinde kadın memesi o kadar çok fazla anlamlar yüklenmiştir ki. Rönesans Avrupa’sında dolgun ve iri göğüsler doğurganlığın simgesi oldu. Bu yüzden dolgun olmalıydı ki sütü bol olsun. Sağlıklı kadını simgeledi, zira o dönemlerde kadın ömür de çok kısaydı. Küçük memeler korselerle dekolteden çıkacak şekilde giyinilirdi bu yüzden. Öncesi ve sonrasında ise anneliğin simgesi oldu tarih boyunca. Ama ne olursa olsun her zaman çekici kadın imajının merkezindeydi.

Birçok cerrahi yöntemlerle omuz genişliği ve kişinin boyu ile uyumlu, süt kanalları korunarak meme estetiği yapılabilmektedir. Bu şekilde kimi zaman bir memeyi büyütüyor, bazen küçültüyor, bazen de hacmi iyi ama sarkmış bir memeyi toparlıyoruz. Ne sebeple olursa olsun (başta kanserler, sonra yanıklar) memesini kaybetmiş kişilerde yeniden bir meme yapıyoruz.

Sonuçta elde edilen şey güzel bir memeden daha fazlası: kadının öz güveni…

Peki biz bu öz güveni güçlendirmek için ne yapacağız. Problem merkezli düşünmek lazım. Eğer problem memenin küçük olması ise meme büyütme yapılması gereken işin adıdır. Detaylı bilgi için https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme  linkine bakabilirsiniz. Ama meme ister küçük ister ise büyük olsun beraberinde sarkma problemi de var ise yapılması gereken meme toparlama ya da meme dikleştirme işlemi olacaktır. Memeler hem küçük hem de sarkık ise sadece protez ile meme dikleştirme de denilen mastopeksinin yapılması gerekecektir.

Meme dikleştirme ameliyatlarına geçmeden önce bazı kavramları yerine oturtmamız lazım.

Sarkmış Meme Nedir?

Çok çeşitli sınıflamalar olsa da en pratik olarak size şöyle tarif edeyim. Hani kızlar arasında bir kalem testi vardır ya. Tam meme alt katlantısına kalem koyarlar. İşte tam o meme altı katlantısı ile meme ucunun seviyesini karşılaştırabilirsiniz. Eğer meme ucunun bu meme altı katlantısı seviyesinin altındaysa memeniz sarkmış demektir. Meme sarkık ise de protez ile ya da protezsiz o memenin toparlanması gerekir. Elbette daha az karşılaştığımız hem büyük hem de sarkık memeler de var. Bu durumda hem memeyi küçültüp hem de dikleştirmemiz gerekebilir.

Memeler Neden Sarkar?

 • Meme sarkmasının en sık nedeni doğum sonrası hormon çekilmesine bağlı olarak meme atrofisi dediğimiz durumdur. Çünkü genellikle hamilelikte östrojenin yükselmesini ile irileşen memelerin en azından eski haline dönmesi beklenirken bu durumda çok daha fazla hacim kaybı ve sarkma olur
 • Süt çekilmesi de mekanik olarak gerilmiş meme dokusununda içi boşalmış, sönmüş bir meme görünümüne neden olur.
 • Aşırı kilo verme durumlarında memenin bir kısmı yağdan oluştuğu için memeler yine sarkabilir
 • Bazı hormon ilaçları kullanımı de memelerde küçülme yapabilmektedir.

Meme Sarkması Nasıl Önlenebilir?

Yukarıda meme sarkma mekanizmalarından söz ettiğim üzere iki faktörü kontrol altında tutabilirseniz memelerin sarkma riski en aza iner;

 • Olabildiğince kilonuzu sabit tutmalısınız. Çünkü memenin bir kısmı yağ deposudur ve aşırı kilo alıp vermelerde meme derisi gevşer.
 • Doğru sutyen kullanımı son derece önemlidir. Hele ki gebelik ve sonrası büyüyen memeleri yer çekimine emanet ederseniz bir daha eski yerinde bulamazsınız. J
 • Hormon replasmanları kullanıyorsanız memeniz daha ödemli ve ağır olabilir, bu da meme derisini gevşeten bir durumdur yine. Dikkat etmelisiniz
 • Kilo alıp vermelerde memede çatlaklar oluşuyor ise o meme muhtemelen sarkacaktır, derinin taşıma kapasitesi düşüktür. Meme derisini besleyici kremlerle bakım altında tutabilirsiniz.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Nasıl Olur?

Bu ilginç soruyu hastalarımız büyük bir inanç ve umutla bizlere sorabiliyor. Ama meme büyütmede olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da herhangi bir hormon ya da bitkisel tedavi ile göğüs dikleştirme yapılamaz. Yine aynı şekilde meme büyütmede de önermediğim sentetik dolgularla ya da yağ enjeksiyonları ile toparlama yapılamaz.

Unutmayın elinizde içi boşalmış bir torba var. Bu torbayı doldurarak germeyi ve gererekte dikleştirmeyi planlamak hatadır. O torba sarkık ise içindekileri yukarı kaldıramıyor ise o torbayı sıkı ve içeriğine göre dar hale getirmek stratejik olarak en doğru işlemdir.  Özetle ameliyatsız meme dikleştirme yada meme toparlama diye bir kavram maalesef yoktur

Meme Askısı Nedir?

Meme büyütme ameliyatı makalesinde meme anatomisinden söz etmiştim. Hani orada memeyi asan yaklaşık 20 adet Cooper ligamanı denilen asıcı bağlar vardı. İşte bir dönem bazı hekimler ameliyata gerek kalmadan memenin yükünü yukarı çekecek balık kancası gibi askı ipleri kullandı.

Hatta bunu popo kaldırmada da deneyen oldu. Ama tahmin edeceğiniz gibi popo da meme de yer çekimine karşı ağır yapılardır. Bu nedenle uzun vadede başarılı olamadan terk edildi. O yüzden askı uygulamaları sadece yüz bölgesinde uygulanabilir kaldı.

Meme Dikleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme yada diğer bir değişle meme dikleştirme işlemlerinde kriter meme ucunun bulunduğu seviyedir. Eğer meme ucu göğüs altı katlantı seviyesinin altına inmiş ise göğsü sarkmış kabul edebiliriz. Bu durum kimi zaman yapısaldır kimi zaman da doğum sonrasında emzirme sürecinin sonucu olarak ortaya çıkar. Kimi zaman da aşırı kilo vermelerden meme dokusu çok etkilenir. Sebebi ne olursa olsun meme dikleştirme ameliyatı ile bu sorunlar giderilebilir, memeler ideal seviyesine yükseltilebilir ve dik bir forma ulaşılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatında göğsün sarkma ameliyatında da çok çeşitli teknikler vardır. Bu teknikler meme dokusunun miktarına ve hacmine göre uygulanan teknikler değişmektedir. Uygun vakalarda sadece göğüs ucu etrafında bir kesi yapılması yeterliyken bazı vakalarda da “ters T” dediğimiz şekilde bir kesi yapılması gerekebilir. Ara formlarda var elbette. Sarkma miktarı azaldıkça oluşacak kesinin ve izlerin miktarı az olacaktır diye düşünebilirsiniz. Burada söz edilen Ters T şeklindeki bir iz tamamen kaybolmayacaktır elbette ama yıllar içerisinde soluklaşırlar. Bir çok ameliyat sonrası bakım ve tedavi uygulamaları ile izin azaltılması desteklenir. Sadece göğüs ucu çevresinden yapılan kesi ile meme toparlama ancak hafif sarkmalarda uygun olacaktır.

Meme toparlama işleminde sarkma giderilip de meme toplu bir hale geldikten sonraki hacim hasta için tatmin edici olacak mı sorusu çok önemlidir. Eğer toparlama yeterli bir hacmi sağlamayacak ise toparlama ile birlikte meme protezi uygulanması gereklidir. Bu fikir aklınızdan bir defa geçti ise muhtemelen doğrudur. Doktorunuza düşüncenizi açıkça söyleyin.

Ameliyatlarda genellikle genel anesteziyi tercih ediyorum. Elbette ameliyathane ortamında. Meme büyütme vakaları aynı gün hastaneden çıkabilir ama meme dikleştirme hastalarının bir gece yatması iyi olur diye düşünüyorum. Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan meme estetiği ameliyatları ile öz güveninizi yeniden inşa edebilirsiniz.

Meme Toparlama Hangi Ameliyatlarla Kombine Olabilir?

Meme toparlama ameliyatı aynı meme büyütme ameliyatı gibi gerek burun estetiği ile gerek ise vücut şekillendirme ile gerek ise genital estetik ile kombine olabilecek bir ameliyat çeşididir.

Meme Toparlama Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir?

Meme toparlama son derece güvenli ve başarı oranı son derece yüksek bir ameliyat çeşididir. Bununla birlikte elbette yara iyileşme problemleri, kanama, enfeksiyon, doku beslenme problemleri, gibi klasik cerrahi riskler taşıyabilir.  Bu riskler son derece düşük olasılıklarda bile olsa meme toparlama profesyonel bir şekilde planlanması gereken bir ameliyattır. Elbette siz de ameliyat sonrası memenizin üzerine yatmaz, memeyi sıkıştırmaz, alkol ve sigara kullanmazsanız risklerin azaltılması konusunda doktorunuza yardım etmiş olursunuz.

Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz farklı konular var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…

Bu arada meme dikleştirme yapılırken elbette meme büyütme de yapılabilir. Bu konuda son derece detaylı bir yazıyı sizler için hazırladım: https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme

Siz de İstanbul’da 2021 Meme Dikleştirme Estetiği Fiyatları ve cerrahi uygulamamız konusunda bilgi isterseniz formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

  Messenger

  Doktora Sor

  WhatsApp

  Şimdi Ara