manuel saç ekimi

Manual Fue Saç Ekimi

Manuel Fue saç ekimi, FUT tan sonar ilk keşfedilen ve ensede yara izini ortadan kaldıran sistemdir. Manuel FUE de handle ucuna motor FUE deki punch takılır ve dairesel parmak hareketleri ile kökler çıkarılır.

Manuel FUE den sonar motor (power) FUE ye geçiş amacı işlem süresinin daha kısa olmasını sağlamak içindir. Saç ekiminde süre çok önemli bir konudur. Enseden topalan  saç kökleri ön kısımdaki yeni yerlerine transfer olana kadar geçen sürede dış ortamda canlı kalmaya çalışacaktır.

İşte bu süreyi kısaltmak amacı ile power FUE ortaya çıkmış bir mikro motora bağlı olan FUE punchları ile saç kökü alımları hızlanmaktadır. Saç ekiminde FUE bu şekilde hızlanmasına ragmen bazı saç tiplerinde daha özenli saç kökleri toplayabilmek adına yine manuel fue uygulanmaktadır. Bu tamamen hastanıun ihtiyaçlarına bağlı bir uygulamadır.

Aynı zamanda kaş ve kirpik ekiminde de ince greftlere ihtiyaç duyulduğunda manuel FUE iel saç kökleri veya vücut kılları toplanabilmektedir. Böylelikle greft üzerindeki travma minimum inmektedir. FUE punclerın I motor hızından çıkarttığımızda belki daha yavaş ama daha dikketli ve özenli çok ince kökler toplanması mümkün olmaktadır.

Bunun yanında manuel FUE de motor dönme hızına bağlı ek travma olmadığı için de donor saha skar dokusu daha kaliteli olmaktadır. The head structure, hair direction and angle of hair of each patient is different, therefore natural appearance is provided by planning accordingly acceptans area cutting technique. 

Günümüzde ister power FUE yada manuel FUE hangisi olur ise olsun toplanan greftlerin klasik slşitlerle sagittal kesilerle greftleme yavaş yavaş terk edilmekte yerine lateral slit tekniği, sapphire percutan blade tekniği, Dull Neddle teknikleri ve implanterlar almıştır.

Saç ekimi öncesi hastanın saç kalitesi, yönü, çapı, kıvrımlarına bağlı olarak hangi teknikle greftlerin toplanacağı yanında yangi enstruman ile kanal açılacağının belirlenmesi de son derece önemlidir.