Skip links
kadinlar neden sezeryana yoneliyor 1

Kadınlar Neden Sezeryana Yöneliyor?

Türkiye’de Kadınlar Korkuyor

Bugün ameliyata giderken radyoda bir istatistikten söz ediyordu. Sezeryan ile doğumda dünya birincisi olmuşuz.

Bunun kaç sebebi olabilir sizce? Doğum korkusu mu? Öyle ise ülkemiz kadınları dünyanın en korkağı sonucu çıkar. Ekonomi olarak statümüz mü çok farklı? Pek sanmıyorum. Zira sezeryan ile doğum normale göre daha pahalıdır, dünyanın en zengin kadınları yada o kadınların kocalarının Türkiye’de olduğunu da sanmıyorum. Peki ya bunun sebebi genital hasarlanma korkusu ise ?

Türkiye batı ve doğunun birleşim yerinde tam bir kültür karmaşasının ortasındadır. Bir tarafımız arap yarımadasından edinilen dini gelenekler diğer tarafımızda Mr. Google’ın globalleşen dünyasının gelenekleri. Globalleşme kazanacak ve tüm dünya tek tip kültürde birleşecek ama o yıllara daha çok var. Peki biz bu karmaşada ne yaşıyoruz. Cinsel kimliğimiz daha yerine oturmadan bu karmaşa içinde ergenliğe giriyoruz. Cinselliği içine saygının da katıldığı bir keyif olmaktan çok tabu olarak yaşadığımızdan genital organlar fethedilen kale pozisyonuda kalıyor. Bu fetih öncesi bu karmaşadan nasibini alırken bir doğum ise bu kalenin içten feth edilmesi anlamına geliyor. En az cinsel ilişki kadar gergin bir bekleyiş. Ve kaçınılmaz olarak ta gerçekleşecek olan bir hadise. Ve üzerine bu kadar titrenen bu kale orjinal halini korusa iyi olur tabi. Ama durun bakayım, gemileri kütükler üzerinden kara yolu ile Haliç’e çıkarabiliriz. İşte bu kaçak yolun adı: Sezeryan ?

Dünyada muhtemelen genital organının bozulacağını en fazla düşünen, araştıran ama bu konuda en az şey yapan toplumuz biz. Durun bakayım en az şey yapan değil, sezeryan da genital estetiğe bir yatırımdır Türkiye’de.

Bu konuda istatistikler benim bakış açımdan hiç yapılmadı. Bu nedenle söylediklerimi ispat edemem. Ama bilinç altı dünyamızı iyi tanıyorum. Yazımı tekrar okuyun, aklınıza yattı değil mi?

Bu arada birde kötü haber vereyim. Genital hasarlanmanızın çoğu bebeğin vajinal kanaldan geçmesi ille olmaz. Gebelikteki hormonal travma, yaşlanma, kilo alıp vermeler ve elbette genetik alt yapı genital hasarlanmaya daha fazla neden olur.
Doğum gibi bir doğa harikasını coğrafyamızın sosyal sıkıntıları ile birleştirmemelisiniz. Genital estetik elbette önemli bir konudur ama bunu bilimsel bir zemine oturtmalıyız.

Genital estetik konusunda neler mi yapılıyor: https://www.ozanbalik.com/genital-estetik/

Leave a comment