erkek genitali fonksiyonel ve estetik cerrahisi

İşte iddialı bir giriş. Erkek genitali yani namı diğer “pipi” için yapılan estetik girişimler yanında fonksiyonel olarak ta yapılabilecekler var. Dünya artık daha keyifli bir yer olmadan önce klasik anlamda yapılan ve sisinde bildiği bazı cerrahi işlemlerden söz edip sonra işi birkaç level öteye taşıyarak penis fonksiyonlarını nasıl cerrahi olarak geliştirebileceğimizden söz edeceğim. Kabul ettiğimiz gün özgürleşeceğiz: “Yeryüzündeki varlığımızın temel nedeni üremek üzerine” Elbette günümüzde sayısı belirsiz çocuk sahibi olmak istemeyiz ama bizleri bu yöne güdüleyen seksüel davranışlarımız var ki, onu da durdurma olasılığımız yok. Yok saymak ise ölümcül depresyon nedeni… Seksüel davranışlarımızın merkezindeki şey ise genital organlarımız. Aksini mi düşünüyorsunuz, gerisini okumayın, size göre değil (şimdilik).

Cinsellik dediğimiz kavram evrimsel bir süreç geçirmiştir. Bu süreç içerisinde doğa üremek ve çoğalmak ister. Düşünsenize kadından sonra orgazm olacak olsaydın kadın ilişkiden erken ayrılan ve sırtını dönen taraf olurdu. Oysa doğa bizi kadından önce orgazm olup boşalarak onu döllemeye programlamıştır. Aksi halde üreme ciddi bir sorun olurdu. Bununla birlikte modern dünyada biz her birlikte oluşumuzda kadının hamile kalmasını ve doğurmasını istemiyor ama geçirdiğimiz vaktin de uzun ve keyifli olmasını istiyoruz. Hadi kolay gelsin. Ama genellikle kolay değildir J. Neden, çünkü bu biraz da kadın genitalinin fizyolojik özelliği ile ilgilidir. Elbette bu işin psikososyal tarafı da var ama bu kısım makalemizin konusu değil şu an.

Kadınlar cinsel anlamda uyarılması ile penis ilişkisi nedir?

Gerek klitoris gerek ise vajen duvarı ve rahim ağzı (serviks) birçok araştırma sonucunda gösterilmiş ki uyarımda rol oynayan önemli yapılardır. Hangisinin daha önemli olduğu kadından kadına değişmek ile birlikte klitoris öncelikli görünmektedir. Hangisi olur ise olsun cinsel duyarlılık gerilmesi gereken nöronlarda oluşur. Yüzey gerimi oluşur ise sinir uyarısı oluşur. N e demek bu: “ilişki sırasında vajen gerilmelidir”.  Peki bu nasıl olacak: “vajinanın derinliğinden uzun bir penis ve vajina çapından geniş bir penis ile”. Basit bir fizik kuralı bu. Evet elbette vajina son derece genişleyebilmektedir ama bu durup dururken olmaz. Öyle ise erkek adına bu konuda ne yapılabilir. Erkek genitalinde yapılan işlemleri şu başlıklarda inceleyebiliriz: Penis uzatma, Penis kalınlaştırma, Genital Liposuction, Erken boşalma Tedavisi şeklinde sıralabiliriz. Elbette Hipospadiassünnet problemlerinin düzeltilmesi de yaptığımız uygulamalar arasındadır ama şimdilik bunları konu dışında tutalım.

Penis Uzatma Gerçek midir?

Tek ve kısa bir cevapla evet. Penisin gerçekten cerrahi uzatılması mümkündür. Bu konuda bir karmaşa olduğunu biliyorum. Karmaşanın nedeni ise anatomik bir gerçeklikle ilgili. Penis hemen üzerindeki simfizis pubis adlı kemiğe bir bağ doku ile bağlıdır. O yüzden ereksiyonda penis yukarı doğru erekte olur. Biz cerrahi sırasında bu bağı kesmekteyiz. Bu bağ kesildiğinde ise kemik arkasında gizli olan yaklaşık 1,5-2 cm kadar saklı kısım görünür hale gelir ve biz de bu miktarda uzamayı sağladık deriz. Şimdi Penisin erekte olan kısımları gerçekte uzamamıştır gerçekte ama saklı olan 2 cm e yakın kısmıda sahneye çıkmıştır. Sonuçta hiç olmayan bir 2 cm kısım ortaya çıktı ve siz cetveli koyduğunuzda bu uzama görünüyor mu? Cevap “evet”. Öyle ise bu uzama gerçektir.  Sizce ? J Bununla birlikte pek uygulamada bilinmeyen yada çok yapılmayan diyelim bir detay daha vardır. Penis ile skrotum yani testis kesesi arasındaki bant yapısı penisin uzunluğunu gölgeler. Bu bantın kısaltılması da penisi daha uzun gösterir. Penisteki bir uzamanın gerçek olup olmamasının fonksiyonel anlamdaki gerçek ölçütü ise rahim ağzını ileri yönde itekleyebilmesi ve vajinayı uzaması yönünde zorlayabilmesi ile değerlendirilebilir.

Penis Kalınlaştırma Kalıcı mıdır?

Penis kalınlaştırma işlemi penis uzatmaya göre daha bilinir bir işlemdir. Rüştünü ispat ettiği için de ikinci basamaktaki soru daha günceldir. Evet penisin kalınlaştığını biliyorum, peki bu kalıcı mı? Cevap: kısmen evet. Aslında birçok penis kalınlaştırma işlemi vardır ama günümüzde en kolay ve güvenli şekilde yapılabilen ve tekrarı da mümkün olan penise yağ enjeksiyonu olduğu için bu konuyu penise yağ enjeksiyonu çerçevesinde açıklayacağım. Vücudumuzun çeşitli yerlerinden alınabilen yağ dokusunun ihtiyaç olan başka vücut bölgesine enjekte edilebilir. Özünde muhteşem bir felsefedir bu. Kendi dokunuzu kullanıyor olmak inanılmaz cazip değil mi? Evet aynen öyledir. Tek bir fizyolojik sıkıntı vardır ki o da yerinden yuvasından ayırdığımız yağ dokusu peniste (ya da başka vücut bölgesinde) yeni evinde damar yapısı ile bağ kurup beslenene kadarki süre içerisinde bir miktarı beslenemez ve yok olur. Damarsal bağlantıyı kurabilen yağ dokusu ömür boyu yaşamaya devam edecektir. Enjekte edilen yağ dokunun canlılığı enjekte edildiği yere göre değişen oranlarda değişmektedir. Şöyle ki, dudak gibi hareketli bir lokasyonda enjekte edilen yağ dokusunun yaklaşık %10-20 arasında yaşarken elmacıklarda %50-60 oranında yaşadığını görmekteyiz. Peniste de bu oran ortalama %40-50 aralığındadır. Peni madem eriyecek daha fazla enjekte etsek ne olur diyenlere çok iyi bir haber veremeyeceğim, çünkü santral nekroz dediğimiz bir durum gelişir ki bu olay fazladan yağ enjekte etmemizi engeller. Bu konuyu başka bir makalede uzun uzun anlatacağım.  Bir kısmı yok olsa da geride hatırı sayılır yağ dokusunun kalıp yaşamaya devam etmesi muhteşem bir şeydir. Sizin dokunuz vücudunuzun başka yerlerinde hizmet vermeye devam eder.

Genital Liposuction da Nedir?

Şöyle açıklayayım. Erkek genital bölgesinde daha çok olmakla birlikte vulva dediğimiz alanın yani penisin etrafındaki dolgun alanın yağlı olması durumunda yaptığımız bir işlemdir. Peki ne yapıyoruz bu alanda ve niye yapıyoruz? Penisin yeterli uzunlukta olmasının öneminden söz ettik yukarında. Hatta 2 cm uzamayı sağlamak bile cerrahi bir hedef olabiliyor. Öyle ise penisin etrafını doldurarak daha kısa görünmesine neden olan yağlanmayı neden almayalım. Penis kökü etrafında, vulva dediğimiz alanda yapılacak liposuction yani yağ almanın belirgin şekilde penisi uzun gösterdiği gözlenmektedir. Bunu sıklıkla diğer penis cerrahi işlemleri ile kombile yapılmaktadır.

Erken boşalma nasıl olur da cerrahi olarak düzelir?

Bizler nedense hastalıkları ya da vücudumuzda oluşan hastalıkları organik yada psikolojik olarak ayırıma eğilimindeyizdir. Örneğin psikotik hastalarda, mesela şizofrenide görülen sanrılar her ne kadar hayal ürünü olduğunu biz söylesek te kişinin beyninde görme ve duyma merkezi aynen bizde olduğu gibi aktif olarak çalışır. Yani bir şizofren gerçekten o hayalleri görür ve duyar. İşte bu yüzden de ona göre o hayaller gerçektir. Yine aynı şekilde aşırı heyecan ya da toplumun, akranların yanlış kodlaması ile cinselliği yanlış bir şekilde öğrenmek zorunda olan bir bireyin cinsel ilişkiyi yönetememesi ve erken boşalması da bir o kadar gerçektir ve sadece psikoterapi ile tedavi edilmesi de zordur.  Verdiğim psikotik hasta örneği uç bir örnektir ama neyin elle tutulur neyin ruhsal olduğunun gerçek bir ayrımının olmadığının önemli bir örneğidir. Gördüğü korkunç bir hayal ile kalp krizi geçiren psikotikler vardır. Gördüğünüzün gerçek olduğuna inandıktan sonra o gördüğünüz ne olur ise olsun “gerçektir”.  İstediğiniz kadar size sosyolojik ya da psikolojik teorilerden söz ederek erken boşalmanızın psikoterapi ile düzeleceğini anlatalım ilişki sırasındaki önlenemez stres ve penisin uyarılma eşiğinin kontrolsüzlüğü gerçektir. Ve bu duyguyu üreten beynin sinirsel uzantıları vardır peniste. İşte penisteki bu sinir ağı üzerinden yapılan cerrahi birtakım girişimler erken boşalma tedavisinde gerçek sonuçlar üretebilmektedir. Beynimiz seviştiğimizi penisteki sinir ağı ile algılar, boşalmayı tetikleyen de yine aynı sinir ağıdır. Elbette olayın çok ciddi psikolojik boyutu vardır ama konu oraya varmadan daha doğduğu noktada çözümlenebilir. Ve bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir.

Her şey kadınlar için değil mi?

Her şeyin ötesinde bir dip not geçmek isterim. Tüm bu sözünü ettiğimiz işlemler sonrasında da kadında cinsel bir his bir uyarılma oluşturulamadıysanız kadınlarda da his kaybına neden olan bazı anatomik problemler olabileceğini ve bunların cerrahi olarak düzeltilebileceğini unutmamalısınız. Çift olarak tarafımızca konsülte edilebilirsiniz. Örneğin vajende ileri derece gevşeklikler vajina daraltma ile klitoris üzerindeki örtü dokunun fazlalığında ise klitorisi çıplaklaştırma şeklinde cinsel duyarlılık arttırma cerrahisi yapılabilir.