Açık Rinoplasti mi Kapalı Rinoplasti mi?

Açık rinoplasti mi, kapalı mı olmalıyım? Farkı nedir?

Acık rinoplasti kolumella denilen burun orta direği üzerinde yapılan bir kesi ile başlar ve burun derisinin kıkırdak ve kemik üzerinden kaldırılması ile devam eder. Savunucuları “tüm yapıları görerek yapmak iyi sonuç verir” der. Bununla birlikte bir çok cerrah şu an açık rinoplasti yapmasına rağmen, revizyon oranı neden bu kadar yüksektir.

Kapalı rinoplastide de kesiler vardır fakat kesiler burun deliğinin içinde yer alır ve bu yüzden görünmezler. Bu konuda yeterli deneyimi olmayan bir  cerrah için zordur çünkü dar alanda çalışılır. Ama bu hiçbirşey görmeden körlemesine yapılan, sonuçları tanrıya havale edilmiş bir cerrahi değildir elbette. Dokunduğumuz hemen her yapı açık rinoplastide ki kadar rahat görülür. Burun ucu da buna dahildir. Acık rinoplastideki her manevra kapalı rinoplastide de yapılabilir, hem de burunu açmadan. Şişlikler (özellikle burun ucundaki) kapalı rinoplastide daha hızlı kaybolmaktadır. Ve açık rinoplastide kolumella dikişlerini koyup kapatana kadar net sonucu cerrahın kendi bile tam göremez.

Genel bir değerlendirme ile açık rinoplasti yapan çok başarılı sayısız meslektaşımız var. Kapalı tekniğe hakim olmayan bir cerrah için uzaktan çok zor görünmesini de anlayabiliyorum. Ama tekniğe hakim olmayan bir cerrahın da size kapalı rinoplasti olmaz demesini de kabul etmiyorum. Yukarıda yazdıklarımdan anlaşılacağı üzere kapalı rinoplasti aşığı olduğum söylenebilir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.