Yüz Germe Ameliyatı

yüz estetiği

Duvarda gördüğünüz o saatin saniyeleri umarsızca ilerliyor. Hiçbir şey onu ilgilendirmiyor. Ne olursa olsun o ilerleyecek. Benzer bir saat hücrelerimizde de hiç durmaksızın işlemekte ve yer çekimi denilen inatçı kuvvet tüm dokularımıza asılarak aşağıya çekmekte. Savaşı onların kazandığının ilk işaretleri: YAŞLANMAK.

Önce derinin elastik kuvvetleri direncini kaybeder, sonra da vücudumuzu kaplayan kumaşımız kollagen desteğini yitirmeye başlar. Kumaş incelir. Bunlar yapımızı meydana getiren ana taşlardır. Bir taraftan yitirilenin yerine yenisinin konulması gerekir, oysa üretim mekanizmaları yorulmaya başlamış ve gençlikteki kadar hızlı değildir. Beslenme düzensizliği var ise, hele ki sigara ile dostluğunuz var ise üretim fabrikalarınız çok hırpalanmış demektir. Güneşe aşırı maruz kaldıysanız, solaryum denilen akıl almaz cihazı seviyorsanız üretim döngünüz daha da zarar görmüş ve elastin yıkımınız daha da artmış, oksidan artıklar konusunda vücudunuz biraz daha çöplüğe dönmüş demektir. Bu sarsılmış yapılara yerçekimin de yıllarca asıldığını eklediğimizde sürecin nasıl geliştiği gözümüzün önünde daha net belirir.

Şu ana kadar genel yaşlanmadan söz ettim ve bu süreçler tüm vücudumuzu etkilemesine rağmen muhtemelen siz bu deformasyonu yüz bölgesi olarak algıladınız. Oysa memelerde, karın derisinde, kalçalarda, genital bölge de tüm bu olaylar yaşanır. Fakat biz yaşlanmayı yüz görüntüsü ile eşleştiriyoruz genellikle. O yüzden bu makalemizde yüz merkezli bir yaşlanmayı konuşmayı tercih edeceğim.

Yüzümüzde önce görünen cilt kalitesi kaybolur, cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahve rengi matlık alır. Yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır ki yaş ile birlikte onlarında hacminde genellikle azalma vardır. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelmiştir. Erken yaşlanmada göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır ve yanak yağ adası daha ağır, yerçekimi tarafından daha çok çekilebilir pozisyondadır. Bizler bunu göz altımda hale şeklinde bir oluk oluştu diye tarif ederiz. Çoğumuz alt göz kapağında torbalanmam oluştu desek te bu genellikle doğru bir tespit değildir. Olup biten yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ve göz altı yağlarımızın ortada tek başına kalmasıdır. Elbette göz altındaki yağı sınırlayan zarlar da gevşemiştir ama asıl mekanizma bu şekilde gelişir. Buna evre 1 diyebiliriz. Yaşlanma devam ederken yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarımızda bulunan olukların derinliğini arttırır, işte buna da evre 2 diyoruz. Aynı süreç devam ederken hemen çenemizin kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Benzerliğinden dolayı buldog köpeği yanağı olarak ta tarif edilir bu görüntü. Evre 3’e gelinmiştir artık. Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boynunuz da bu karmaşaya katılır ve sarkar ise evre 4’e ulaşmış oluruz. Olup biten yetmezmiş gibi yüz iskeletimizde de erimeler olur. Yaşlılarda hep kemik erimesinden söz ederiz ama nedense yüz iskeletimizdeki erimeler hiç aklımıza gelmez.
Hayatınızın bu anına kadar umarım mutlu yaşamışsınızdır. Önemli olan yaşamın süresi değil kalitesidir çünkü.

Amuda kalkarak hiç fotoğraf çekildiniz mi bilmiyorum ama böyle bir fotoğraf çekilirseniz yüzünüzde bir çok problem düzeldiğini ve daha genç göründüğünüzü fark edebilirsiniz. Yukarıda da problemlerin mekanizmasından söz etmiştik. Önemli oranda yerçekimi ve yağ yastıklarının aşağı yönde yer değiştirmesi asıl sorundur. Öyle ise ilk yapılması gereken sarkmış olanı olması gereken yere kaldırmaktır. Yöntem seçiminde bazı kriterlerim var. Yukarıda sözünü ettiğim yaşlanma mekanizmalarından yola çıkarak evre 1 ve 2 için yapılması gereken orta yüz germe işlemidir (midface lift). Neresidir orta yüz? Orta yüz burunun kenarlarındaki oluk, dudak kenarlarının yatay hizası ve gözümüzün dış sınırından aşağı çizilerek elde edilen alanın adıdır. Bu çeşitli şekillerde yapılabilir. Saçlı deriden yapılacak bir kesi ile girerek endoskopik olarak orta yüze ulaşılabilir yada alt göz kapağında kirpik dibinden yapılacak bir kesi ile de bu işlem yapılabilir. Her ikisini aynı anda yapmanız da gerekebilir. Bazı cerrahlar her iki şeklide ağızdan açılacak bir kesi ile birleştirebilmektedir. Göz altındaki deri bölgesinde fazlalıklar var ise kirpik dibinden bir kesi yapılması kaçınılmazdır. Sadece saçlı deriden girilecek ise endoskopik olarak yapılması şarttır. Başka türlü orta yüze ulaşıp görmeniz mümkün değildir. Eğer evre 3 ve 4 aşamasına ulaştıysanız orta yüz germe – midface lift yetersiz kalacaktır. Anlatmış olduğum manipülasyon çene sınırından aşağı sarkan dokuları kaldırmaya yetmez. Zaten bu noktadaki dokuların kalkması gereken yer tam 90 derece yukarısı değildir. Bu nedenle kulak önünden başlayıp, kulak arkasına dönen bir kesi ile yanak dokuları serbestleyerek yanak germe yapılır. Boyun müdahaleleri de bu kesi sırasında gerçekleştirilebilir. Elbette üst göz kapağı ve kaş kaldırma uygulamaları da yüz germe işlemine eşlik etmelidir. Çünkü yüzü gençleştirme işlemi yaparken göz kapaklarını yada kaşı düşük bırakmak harmoniyi bozacaktır.

Yaşlanma mekanizmaları içerisinde yüz iskeletindeki erimelerden (osteoporoza yada diş kayıplarına bağlı) dolayı hacimsel kayıplar oluşabileceğinden söz etmiştik. Öyle hastalar var ki, midface yapıp ta yukarı kaldırabileceğiniz yeterli hacimde yağ yastığı bulunamamakta, yada yetersiz miktarda. Bu hastalarda midface lift sonrasında elbette daha iyi bir görünüme kavuşmaktalar fakat o kemik volümü de ekleme şansımız olur ise daha anatomik bir çözüm üretilmiş olur. Bu amaçla malar bölgeye yağ dolgusu yada implant (protez) uygulanabilmektedir. Malar implantlar (elmacık protezi) aynı seansta yerleştirilerek üzerinden midface yapılabilmektedir. Yağ dolgusu da uygulanabilmekle birlikte yağ greftlerinde bir miktar erime olasılığı unutulmamalıdır. Bununla birlikte elmacık implantları yada elmacık bölgesine yağ enjeksiyonları hiçbir yaşlanma belirtisi olmayan kişilerde de daha orantılı bir yüz ifadesi elde etmek amacı ile çok sık yaptığım uygulamalardandır.

Yüz germe ameliyatı için doğru yaş nedir?

Öyle bir formül ve yaş sınırı olamaz. Yukarıda tarif ettiğim problemleri yüzünüzde ne zaman görürseniz ve kurtulmak isterseniz o yaş doğrudur. Bazı sarkmaların direkt olarak yaş değil de sizin anatominizle de ilgili olabileceğini unutmayın. Yine de midface için orta yaş, evre 3-4 için söz ettiğimiz yanak germe (face lift) için ileri yaş denilebilir ama bunlar kişiden kişiye değişebilir.

Yüz Germe Ameliyatı Başka ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Hastalarım genellikle aynaya bakıyor ve hoşnut olmadıkları bir yada birkaç nokta görüyor. Ama sorun genelde bütündür. Özellikle yüz bölgesinde tüm yapılar birbirini direkt etkilemektedir. Yüz germenizi, midface ile, göz kapağı ile, kaş ile, burun ameliyatı, kulak ameliyatlarınız ile birleştirebilirsiniz. Diğer vücut bölgelerine ait işlemler hali ile kombine edilmesinde hiç bir problem yoktur. Yeter ki uzun ameliyat sürelerine yönelik medikal bir sorununuz olmasın.

Yüz Germe Ameliyatına girerken ve hemen sonrasında beni neler bekleyecek?

Ameliyat genel anestezi altında yapılacak. İşlem midface için 2,5 saat, facelift de eklenir ise 4 saat civarında sürer. Göz kapakları 30 dakika fark eklenir, kaş yada temporal lift için 1 saat süre eklenir. Göz altında 5 gün kalmak üzere kağıt bantlar yapıştırılmış olacak. Yanak germe de yapıldı ise elastik bir bandajınız olacaktır. Genellikle dren kullanmıyorum. Şişlik ve morluklar bu ameliyatın doğasında vardır. Bunu dert etmemelisiniz ortalama 2 hafta sürecektir. Ameliyatınızdan bir hafta sonra sosyal hayatınıza dönebilir, makyaj yapabilirsiniz.

Yüzüme kendi yağımdan dolgu yaparak da sonuç alamaz mıyım?

Yağ dolguları bir çok amaçla kullanılabilir ve doğru yerde güzel sonuçlar alınabilir. Özellikle eriyebileceği ve birden fazla seans gerekebileceği hasta tarafından kabul edildikten sonra sorun yok. Yağ dolgularının özellikle içerdikleri yoğun kök hücreler nedeni ile enjekte edildikleri bölgelerde doku kalitesini arttırmaktadırlar. Yapılan bölgeye volüm kazandırmaktadır. Böylelikle daha diri daha genç bir görünüş elde edilebilmektedir. Buradan anlaşılacağı üzere yağ dolgusu işlemi vaka seçimi ve planlamayla olumlu sonuçlar doğururken ileri boyuttaki sarkma problemlerinde yüz germelerle genellikle kombine yapıldığında yüz güldürücü olabilir.

Yüz Germe Ameliyatı olmadan ne yapabilirim?

Bir plastik cerrah olarak eğer hasta uygun ise öncelikli olarak ameliyat yapmayı tercih ederim. Bu da hem hastayı hem de doktoru tatmin eden bir durumdur. İki durumda ameliyatsız çözümler önerebilirim: Biri daha problemin erken evrelerinde olunması diğeri ise hastamızın ameliyat olmak istememesidir. Peki seçeneklerimiz nelerdir? Cilt kalitesini arttırmak ve sıkılaştırmak adına lazer tedavileri, enjeksiyonlar, radyofrekans, silhouette soft, mezolift, kök hücre tedavileri gibi uygulamaları yapabilmekteyiz. Cerrahi olan hastalarımızda da cilt kalitesini arttırmak üzere, ameliyattan belli bir süre sonra bu uygulamaları gerçekleştirmekteyiz.

Cilde yönelik ne önerirsiniz?

Anlatmış olduğumuz cerrahi manipülasyonlar sizin anatominizdeki ana iskeleti ve onun örtüsünü düzeltir. Ama tendeki o tazelik ve canlılık hissini hiç bir ameliyat veremeyecektir. Cildinizin üst katmanına yönelik olarak fraksiyonel lazerler, kimyasal peelingler, Q-switch lazerler, radyofrekans, cilt bakımları, dermastamp, dermaterapiler, dolgu, botox, mezoterapi ve daha bir çok dermakozmetik ürünlerin kullanımını öneriyorum. Bu minör işlemler gerçekten de önemli tamamlayıcılardır.

Peki ne kadar gençleşeceğim ve ne kadar sürecek bu etki?

Bilmiyorum 🙂 . Yo, bu şaka değil, gerçekten bilmiyorum. Yüz bölgesindeki problem olarak söz ettiğimiz o katlantılar, kırışıklıklar, sarkmalar, hacim kayıpları en son hangi resminizde yok ise o yaşa kadar geri dönmüş olursunuz. Bu cerrahi işlem ile zamanı sizin için geri alıyoruz (metabolik olarak değil tabi) ama zaman maalesef akmaya devam edecek. İyi bir beslenmeyle, sigara dan uzak durarak, cilt bakımlarıyla elde edilen sonucu çok uzun yıllar koruyabilirsiniz. İşlem teoride ve pratikte kalıcı bir cerrahidir. O yukarı alınan dokular ve gerilen yanak yeni yerine yapışıyor ve orada yaşamaya devam ediyor. Bu da bize çok uzun yılları vaat ediyor.


Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 609 08 73
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari