Burun Estetiği Ameliyatı

burun estetiği fiyatları

Burun Estetiği Ameliyatını Düşünmek

Etrafınıza bakın. Bazı yüzleri ve burunları daha beğeneceksiniz. Peki neden? Beğeninizin kaynağını nedir? Bir burun kendi içerisinde de birçok estetik kısımlara ayrılır; burun ucu, burun sırtı, kanatlar gibi. Bunların birbirine oranı, diğer yüz yapıları ile uyumu, belki kaş dizaynınız, alnınızdaki ovallik, elmacıklarınız ve çeneniz ile ilişkisi…. daha bir çok neden bulunabilir. Bu yüzden bazı yüzler ve bazı burunlar daha güzeldir. Ve burun estetiği cerrahisi, yada daha profesyonel ismi ile rinoplasti budur: daha güzel algılanan burunlar yaratma sanatı.
Karşımızdaki insana baktığımızda önce onun burnunu görürüz. Tam yüzümüzün ortasındaki bu organ gerçekten de güzellik algımızın merkezini oluşturur. İşte bu yüzden, insanlar orta yüz bölgesinde yada göz kapaklarında sarkma var mı yok mu bazen emin olamaz iken burunlarındaki bir görsel problemden genellikle haberdardır.

Burundaki estetik algımızı bozan şey kemik iskelete, kıkırdak yapılara ve cildimize yönelik problemler olabilir. Yaptığımız işlem bazen fazlalıkları almak, bazen başka yerlerden kıkırdak, dermis gibi dokuları eklemek bazen de mevcut dokuyu şekillendirmedir. Bu dokuların şekil olark üç boyutlu özel bir dizaynı vardır. Bu dizayn üzerinde değişiklik yaparak şekillendirmeler yapmak özel teknikler gerektirir. Ayrıca ameliyat masasında elde edeceğiniz güzel bir görüntünün ileriki süreçte devam edebilmesi için de bir çok önlem alınmalıdır.

Zira, kıkırdak dokular üzerindeki perikondrium denilen zarları ve kendi elastikiyetleri nedeni ile eski şekillerine dönme istekleri vardır. Bu nedenlerden dolayı rinoplasti bilgi, beceri ve tecrübenin önem kazandığı bir ameliyat çeşididir. Aslında “komplikasyon sadece zaman meselesidir” ve tecrübe seviyeniz ne olur ise olsun rinoplasti herzaman size bir süpriz çıkartabilir. Kabul görmüş uluslararası yayınlarda risk ortalaması %10 olarak bildirilmektedir. Burada cerrahtan sıfır risk beklentisi yerine olabilecek tüm problemleri çözme becerisi beklemek, sizi yarı yolda bırakmayacağını bilmek önemlidir. Doğrusuda budur.

Aynaya baktınız (aslında uzun zamandır bakıyorsunuz) ve “zamanı geldi” dediniz, artık rinoplasti olmaya hazırsınız. Şimdi uzun bir soru cevap maratonu başlıyor sizin için. Bunlardan bazılarını yanıtlayayım.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatını kim yapmalı?

Estetik algı bir eğitimdir ve plastik cerrahinin doğal süreci içerisinde son derece önemli bir yer tutar. Bizler bir kanserli dokuyu çıkarırken bile sonrasında nasıl görünürü düşünürüz. “Nefesini açmışken şurasını da biraz düzelteyim” yaklaşımlarına da dikkat edilmeli. Rinoplastiyi bu kadar basite indirgeyen cerrahtan korkmak lazım. Yine uluslararası camiada, bir cerrah yılda 150-200 burun estetiği ameliyatı yapıyor ise o cerrah özellikle rinoplasti cerrahı olarak anılır. Bu da sizin için bir kriter olabilir.

Kapalı rinoplasti mi, açık mı olmalıyım? Farkı nedir?

Açık rinoplasti kolumella denilen burun orta direği üzerinde yapılan bir kesi ile başlar ve burun derisini kıkırdak ve kemik üzerinden kaldırılması ile devam eden bir cerrahidir. Açık rinoplastiyi savunanlar “tüm yapıları görerek ameliyat etmek daha iyi sonuç verir” der. Bununla birlikte çoğu cerrahın şu an açık rinoplasti yapmasına rağmen revizyon oranının neden bukadar yüksek olduğunu açıklayamazlar.

Kapalı rinoplastide de kesiler vardır, kesiler burun deliğinin içinde yer alır, bu yüzden görünmezler. Çünkü dar alanda çalışılır. Ama bu hiçbirşey görmeden körlemesine yapılan, sonuçları tanrıya havale edilmiş bir cerrahi değildir. Dokunduğumuz hemen her yapı açık rinoplastide ki kadar görülür. Burun ucu da buna dahildir. Acık rinoplastideki her manüplasyon kapalı rinoplastide de yapılabilir, hem de burunu açmadan. Şişlikler (özellikle burun ucundaki) kapalı rinoplastide daha hızlı kaybolmaktadır. Ve açık rinoplastide kolumella dikişlerini koyup kapatana kadar ne yaptığınızı kendiniz bile tam göremezsiniz.

Genel bir değerlendirme ile açık rinoplasti yapan bir çok meslektaşımız var tabiki. Kapalı tekniğe hakim olmayan bir cerrah için bu yöntem uzaktan çok zor görünmesini de anlayabiliyorum. Ama tekniğe hakim olmayan bir cerrahın da size kapalı rinoplasti olmaz demesini de kabul etmiyorum. Yukarıda yazdıklarımdan anlaşılacağı üzeri kapalı rinoplastiye aşığım ben. Daha az travma ve kesi ile bu iş yapılabiliyorsa öyle yapılması gerektiğine inanıyorum.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burnum doğal olacak mı?

Hastaların en büyük endişesidir bu. Ve haklıdır. Kötü örneklerle hepimiz karşılaşıyoruz. 1980 lerde burnun kaydırak gibi oyulduğu bir dönem olmuş ve hastalar bunu beğenmiş. 1990 larda bu hastaların düzeltilmesi ile geçmiş ve sekonder rinoplasti ile ilgili bir çok çalışma yapılmış. Günümüzde burun estetiği ameliyatının hedefi yapıldığı anlaşılmayan doğal görünümlü ve fonksiyon kaybı olmayan burunlar elde etmektir. Altını çizelim, günümüzde kimsenin amacı delikleri traktör farı gibi karşıdan görülen, kaydırak şeklindeki burunlar değildir. Rastladığımız örnekler belki teknik hatalardan yada doktorları ile iletişimsizlikten kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum. Cerrahınızın sizin burnu ile ilgili düşüncesini en iyi anlayabilme yolu simülasyon çalışmalarıdır. Elbette burnunuzu bir bilgisayar ameliyat etmeyecek, bu çalışmalar ister kağıt üzerinde, ister yüzünüzün maskesi alınarak ister ise üç boyutlu görüntüleme ile çalışılsın sizin göreceğiniz şey cerrahınızın aklındaki güzel kavramıdır. Siz o çalışmayı beğenirseniz cerrahınızın estetik algısının iyi olduğunu düşünebilirsiniz. Amelitaınızda sizin burnunuz, cerrahınız ve onun bıçağı başbaşa kalır. Bir de güzel bir müzik elbette.

Burun estetiği ameliyatında burun kemiklerimi kıracak mısınız?

Bu öyle bir soruki benim bile tüylerim diken diken oluyor. Kırmak kaba bir tariftir ki, rinoplastinin şiirsel ahengine uymaz. Rinoplastide manevralar milimetrelerle ölçülür ve kemik yada kıkırdaklarınızdaki fazlalıklar (var ise eğer) ölçülerek kesilir. Kesilen parça kibarca çıkarılır. Evet, kapalı rinoplastide bunu o burnunuzun küçücük deliğinden kesmeden ve açmadan yapıyoruz.

Tampon kullanacak mısınız?

Septuma (burnun orta duvarı) yada konkaya müdahele olmadı ise genellikle tampon kullanmaya gerek yoktur. Müdahele edildi ise kullandığımız şey, “splint” adı verilen basit, ince silikon desteklerdir. Ortasındaki deliklerden dolayı nefes alabilmektesiniz ve çok kolay çıkmaktadır. O çok korkulan metrelerce uzunluktaki eziyet araçları gibi değildir. Şu an tanıdığım plastik cerrahların neredeyse tamamı slikon splint kullanmaktadır. Yani bu konuda rahat olabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Nefes alma problemim de düzelecek mi?

Bazı burun şekil bozuklukları direkt olarak burnun fonksiyonunu etkilemektedir. Buradan yola çıkarak şöyle söyleyebiliriz, bazı burunların şekli düzelince nefes alma problemleriniz de düzelir. Bunu en çok deviye (yani eğri) burunlarda görürüz. Burnu orta hatta getirince tüm hava yolu birden açılabilir. Bunun kışındaki konka ve septum problemlerinde aynı anda müdahele edilebilmektedir. Plastik cerrah kendi tecrübe ve pratiğine göre bir KBB uzmanı ile birlikte yada tek başına solunum problemlerinizi düzeltebilir. Bu konuda plastik cerrahınızın seçimini sormalısınız. Benim seçimim mi? Ben bir gemiye iki kaptan olmaz diye düşünenlerdenim. Bu nedenle solunum problemlerini de kendim düzeltmeyi tercih ediyorum. Sinüzit ve aşırı polipleşmeleri bunun dışında tutuyorum.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası kanatlarım da küçülür mü?

Gerekiyor ise evet. Burun üç boyutlu bir organdır sonuçta. Eğer diğer boyutlarında küçülme yaptıysam genellikle burun kanatlarından da gerekiyordur. Kendi pratiğimde, neredeyse hastalarımın %95’inin burun kanatlarını küçültmekteyim. Bu işlem burun deliklerinin de küçülmesi ile birlikte yada delikler küçülmeden sadece kanadın etli yapısından eksiltme yaparak ta yapılabilir. Aklınız mı karıştı? Burun delikleri küçülmeksizin de kanatların etli kenarları inceltilebilinir, bilginiz olsun. Bazı hastalarda solunum problemlerine neden olmadan kanat küçültme yapabilmek adına bu önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyat Süresi ve hastane süreci nasıldır?

Genellikle ameliyattan 1-2 saat önce hastaneye yatış yapmış olmalısınız. Elbette bir gece önceden aç ve susuz olarak. Yakın zamanda kan sulandırıcı herhangi bir ilaç almamış olmalısınız. Bazı vitaminler ve bitkisel çayların da kanama yapabileceğini bilmelisiniz. Genel anestezi altında çalışmayı tercih ediyorum, lokal anestezi ile konforlu bir rinoplasti olmamaktadır. Daha önce dokunulmamış primer bir burun için ameliyat sürem genellikle 1,5-2 saattir. Sekonder vakalar için süre probleme göre değişir ve kaburga yada kulak kıkırdaklarını kullanmamız gerekebilir. Ameliyatı sonrası genelde bir gece hastanede yatmanızın daha doğru olduğunu düşünüyorum, çok mecbursak eğer aynı gece tabucu olabilirsiniz.

Hastaneden çıktıktan sonra ne olacak? Nelere dikkat etmeliyim?

En önemli kural “lütfen burnunuzu çarpmayın”. İstediğiniz herşeyi yiyip içebilirsiniz. Hafif bir kanama, hafif bir şişlik ve morluk çok normaldir, bir hafta içerisinde kaybolacaktır. İki yastıkla baş yukarıda yatmak, ilk gün buz uygulamak faydalıdır. Burun derisi kalınlığı ve ödem olasılığınıza göre 7-10 gün atelinizi burnunuzda tutarım. Slikon desteğinizi bu süreye göre önce yada atelinizle birlikte alırım. Şişlik durumuna göre burnunuza kağıt ince bir flaster yapıştırabilirim ve bunun bir hafta daha kalmasını isteyebilirim. Ardından burnunuzu sprey ve çeşitli nemlendirici uygulamalarla nasıl bakacağınızı anlatacağım. Bu şekilde bakım yapmaya başlayacaksınız. Flasterler de çıktıktan sonra sizi birinci, altıncı ve onikinci ayda görmek isterim. Olurda ek sıkıntılarınız olur ise kapım her zaman açıktır.

Birazda en kötü senaryolardan söz eder misiniz?

Elbette. Burunda eğrilik, aşırı kanama, yapışıklık, greft kaymaları, aşırı şişlik ve morluk, septumda delinme, enfeksiyon, sutür reaksiyonu, kulanılan ilaçlara karşı reaksiyonalar, anestezi komplikasyonları… Uluslararası yayınlar için ortalama komplikasyon %10 civarıdır. Bu cerrahtan cerraha değişmektedir. Cerrahide bir söz vardır: “ameliyat yapmayan doktorun komplikasyonu da olmaz”, bunu hiç unutmayın.

Son söz…

Konu rinoplasti olunca son söz diye birşey olamaz. Bu kısa bilgilendirme umarım işinize yaramıştır. Daha fazlası için görüş ve sorularınızı beklerim. Şimdiden geçmiş olsun 🙂

Op.Dr. Ozan BALIK 2018 – 2019  / İSTANBUL – Fiyatlar için formumuzu doldurmanız yeterlidir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!
Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 609 08 73
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari