Yüzün ve Bedenin Kadınlaştırılması (Feminizasyon)

Diğer makalelerde de tartışıldığı üzere cinsiyet değiştirmek en radikal cerrahilerden biridir. Bununla birlikte cinsiyet değiştirme belki de yolun başıdır. Yine en sık yapılan erkekten kadına cinsiyet değişimi üzerinden makalemi şekillendirmeye çalışacağım.

Bir genital organı değiştirmek bir transseksüelin hayatında büyük bir dönüm ve kişisel bir zaferi olabilir. Ama toplumda yer edinebilmesi için yeterli değildir. Gündelik yaşantımızda yüz yüze olan iletişimimizi bir düşünün. İletişim hem görsel hem işitsel olarak gerçekleşir. Bir transseksüelin genital organını yanlış şekillendiren hormonlar elbette tüm vücudunu etkiler.  Bu nedenle cinsiyetin değişmesi yetmez, devamında erkeksi olan yüzün ve bedenin kadınlaştırılması gerekmektedir. Yüzün feminizasyonu yani kadınlaştırılması son derece önemli bir konudur. Peki yüzün feminizasyonu neleri içerir. Kadın ve erkek yüz yapısında farklılıkların ne olduğunun iyi anlaşılması gerekmektedir.  Erkek yüzü tüylüdür, lazer epilasyonla başlanır, Kaşlarda lazer ile kalıcı olarak inceltilir. Düşük olduğu düşünülür ise botox yada cerrahi ile kaş kaldırılır.  Erkek alnı düz yada çukurdur, yağ enjeksiyonu ile alının oval hale getirilmesi son derece feminen bir girişimdir.  Erkek burunları kadından daha kabadır, güzel bir rinoplasti yüzün feminizasyonunda son derece etkili olur. Çenenin köşeleri ve ucu da kadınsı forma göre traşlanarak daha kibar bir hale getirilir. Adem elması denilen soluk borunun üst ön kenarındaki kıkırdak çıkıntı, erkeklerde belirgin olan bir yapı olup, traşlanarak kaybedilmesi gerekmektedir. Elbette görünürde olmasa da sesin kadınsı bir tınıya dönüştürülmesi de yüzün feminizasyonu içerisinde düşünülmelidir ve son derece önemlidir.

Benzer şekilde vücudun liposuction ile şekillendirilmesi, meme silikon protezleri, kalçaya silikon implant konulması, lazer epilasyon da kadınsı formun oluşturulmasında önemlidir. Bazen bacaklara yağ enjeksiyonu, ayak bileği inceltilmesi, ayak parmağı kemik çıkıntıları düzeltilmesi gibi işlemler de yapılmaktadır.

Elbette yapılabileceklerin bir sınırı vardır. Mevcut vücut yapınız yapılabilecek değişimi sınırlayabilir ama her kadının a birbirinin aynı olmadığı gerçeğini de unutmadan bilimsel açıdan uygun olan değişimler gerçekleştirilmelidir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.