yüz estetiği

Yüz Estetiğinden Sonra Sizi Bekleyen Süreç Nelerdir

Öncelikle Yüz Estetiği ameliyatlarınızı bana olduğunuz için teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yaptığımdan emin olun. Şimdi ameliyattan çıkmış ve yatağınızda olduğunuzu farz ediyorum. Asistanlarım sistematik çalışıyor ise bu yazı ve video linki size tam da bu anda gönderilmiş olmalı. Ameliyattan çıktığınız için işin büyük ve zor kısmının bittiğini sanabilirsiniz. Bir bakıma belki de öyledir ama biten kısım aslında sizin için en belirsiz olan kısımdı sadece. Uykuda olduğunuzu için size en korkunç gelen tarafı. Ama hikâye aslında yeni başlıyor. Şimdi bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan size söz edeceğim.

 • Yüzünüzü travmalardan koruyun: Çünkü yüzünüzü oluşturan deri ve deri altı SMAS

gibi yapıların birbiri ile olan ilişkisi bozulup yeniden şekillendirildi. Ve yüzünüzün üzerinde birçok flaster ile uyandınız. Ameliyatta hareketlenen bu dokularınızın zemine doğru bir şekilde yapışabilmesi için ki bu doğru yer yer çekiminin tam tersi taraftır genelde travmalardan korunulması gerekir. En büyük travma kaynağı da genellikle uyku halinde fark etmeden olandır.

 • Yatış pozisyonunuzu ayarlayın: Yatış pozisyonu iki nedenden dolayı önemlidir.

Bunlardan biri ödem azaltmak içindir. Başınızı kalp seviyesinin üzerinde tutarsanız yani başınız yüksek yatarsanız ödeminiz daha hızlı gidecektir. Yine de her sabah yüzünüzü öğle ve akşam saatlerine göre daha şiş bulacaksınız, bu son derece normaldir ve aylarca sürecektir. Bir diğer ve en önemli konu da uykuda dönme riskiniz. Sırt üstü yatma alışkanlığı olmayan her kişi bu riske dahildir. Bilinç altınız tam uykuya dalmanıza genellikle izin vermeyecek ve size hep ameliyat olduğunuzu hatırlatacak ama yorgunlukla dalabilirsiniz. Bu yüzden her defasından boyunluk kullanarak uyumanızı isteyeceğim. Bir burun bir yıl sonra hiç ameliyat olmamış kadar sağlam olacağına göre dikkat etmeniz gereken süre neredeyse bir yıla yakındır. Bu o kadar da kötü değildir. Sadece basit yeni bir alışkanlık edinmeniz gerekecektir.

 • Yüz Maskesi: Yüz estetiği sonrası ayağa kalktığınızda yer çekimi asılmaya başlayacaktır.
 • Uyku ilaçları kullanmayın: Uykuda dönme riskinden dolayı çok derin ve kontrolsüz bir

uykuyu asla istemiyoruz. Bilinç altımızın bizi koruma fonksiyonunu devre dışı bırakmak istemeyiz. Çünkü eğer bir tarafınıza dönerseniz, yanaklarınıza baskı oluşturursanız yanak fleplerinin beslenmesini bozabilirsiniz.

 • Soğuk kompres yada buz uygulayın: Cerrahinin kendisi de bir travmadır. Hem de ciddi

bir travmadır ve tüm travmalar gibi şişliğe yani ödeme neden olur. Soğuk uygulaması ilk hafta boyunca yapılabilir ise gerçekten harika olur.

 • Reçetenizi düzenli kullanın: Burun estetiği ameliyatı sonrasında hemen hemen standart olan bir reçete verilir ve bunu düzenli olarak kullanmanız istenir.
  • Antibiyotik: Ameliyat sonrasında genellikle günde iki defa tok karnına almanız gereken antibiyotiğiniz olacaktır. Genellikle Cefaks, Augmentin bazen de alerjik bünyelerde Cipro gibi tabletler yazılabilir. Marka özellikle belirttim çünkü etken maddeler isim olarak bile size karışık gelecektir. Bu daha güvenli sizin için.
  • Ağrı kesici: Genellikle Dex Fotrte gibi antienflamatuar etkisi de güçlü olan ilaçları kullanırız ki bunu da günde iki defa almalısınız. Eğer mide ülseri, gastrit gibi sorunlarınız var ise mide koruyucu da eklenebilir.
  • Suni Göz Yaşları: Genellikle yüz germe ile birlikte üst göz kapağı ameliyatı birlikte yapılır ve ilk günlerde göz çevresi ödemlerden dolayı göz kapağı kapanmakta birkaç gün zorlanabilir. Bu durumda gözleriniz kurumasın diye suni göz yaşını geceleri kullanmanızı önerebilirim.
  • Kemicetin, Terramycin gibi göz pomatları: Bu antibiyotikli göz pomatlarını üst göz kapağı dikişleri alındıktan sonra kullanmaya başlayacağız.
  • Antibiyotikli deri pomadları: Yüz germe kesisi sadece kulak önünde fark edilebilir gerisi saklıdır. O yüzden iyi iyileşme için yara izlerinin antibiyotik krem ile yağlanması önemlidir.
  • Contractubex: Son derece allerjikte olsa burun kenarı dikişlerin güzel ve belirsiz bir iz ile iyileşebilmesi için kullanırız. Unutmayın bu kremi kullanmaya ameliyattan iki hafta sonra başlayacağız. İdeali ünde dört defa uygulamaktır. Ve her uygulamada yara izine bir dakika kadar süren minik masajlarla kremi yedirmeliyiz. İlk ay bu masajların baskısı az olmalı. Sadece sürüp bırakılan kremin bir faydası olmayacağını unutmayınız. Toplamda altı ay kullanmalısınız.
  • Prednol çok rutinde kullanmasak ta çok şiştiğini düşündüğümüz hastalarda yada çok hızlı ödem atmasını istediğimiz bazı durumlarda özel bir uygulama rejimi ile verebiliriz. Genellikle üç günlük bir rejimdir bu ilk gün günde üç defa, ikinci gün iki defa, son gün yatarken bir tane alınabilir.
 • Deniz ve Havuz için ameliyattan sonra bir ay geçmiş olması gerekmektedir
 • Gözlük takmak için süremiz ameliyat sonrası ilk hafta gözlük takabilirsiniz.
 • Spora başlamayı belirleyen faktör ilk ay için kanama riski ve travma riskidir. Kan

basıncınız artar ise yüz derisi altında ilk ay çok kolay kanayabilir yada lenfatik sızıntıdan dolayı şişlikler artabilir. Bu kötü bir durum mudur, elbette değil ama keyfinizi kaçırabilir. O yüzden bir ile üçüncü ay arası kardiyo, sonraki aylarda  da ağırlığı yavaş yavaş artacak şekilde ağır sporlar yapabilirsiniz. Elbette darbe almamak şartı ile.

 • Sigara-Alkol: Sigara doku beslenmesini en çok bozan faktörlerden biridir. Ayrıca yara

izinizin kötü olmasına neden olabilir. Şekillendirdiğimiz kıkırdağın beslenmesini bozar. Alkol de yara metabolizmasını olumsuz etkiler. Burnun aşırı şişmesine neden olur. Bırakmanız en doğrusudur. Ne zaman mı? Olabildiğince erken…

 • Doktorunuza doğruyu söyleyin: Yüzünüze kaza ile çarpılması, kanaması, ilaçlarınızı

unutmuş yada yanlış kullanmış olmanızı mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Böylelikle alınacak basit önlem ve müdahaleler ile sorunların büyümesi engellenebilir. Oysa ülkemizde hastalar bu tür durumları saklama eğilimindeler. Burada unutulmaması gereken iki detay vardır. Birincisi ameliyat sonrası yüzünüzün bakımından siz de sorumlusunuz. Bir diğeri ise doktorunuz ve siz aynı taraftasınız. Aynı takımın oyuncususunuz. Her iki tarafında amacı başarılı bir ameliyat ve mutlu hastalar kazanmaktır.

 • Yaşayan bir dokuyu ameliyat ettiğimizi unutmayın: Yüz estetiği ameliyatlarında yumuşak dokuları keser şekillendirir, yumuşak dokuları dikerek yeni kılıflar oluştururuz. Tüm bu dokular cerrahi de olsa bir travma geçirmiş sayılır. Vücudumuz yaralandığını düşünür ve hızla onarmak ister. İşte vücudun bu onarım çabası bazen istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaştığımızda bazen masajlarla, bazen birtakım enjeksiyonlarla bazen de lokal anestezi ile minik dokunuşlar olabilir. Böyle bir girişimin yapılmış olması belki tatsız bir durumdur ama ameliyatınızın başarısız olduğu anlamına asla gelmez.

Yüz estetiği sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklıma gelenleri burada yazdım. Yine de benim unuttuğum sizin aklınıza gelen bir konu var ise lütfen bana yazın, makaleyi birlikte geliştirelim.