Selülit Tedavisi ve Cerrahisi

selulit tedavisi

Selülitin Cerrahi Tedavisi

Klasik birbilgi olarak selülit derinin hemen altında buluna dikey septalar arasına sıkışan ve şişen yağ hücreleri sonucunda oluştuğunu biliyoruz. Bu dikey septaları deri altında minik odacıklar oluşturan duvarlar olarak düşünebilirsiniz. Klasik selülit tedavi uygulamaları bu septaları ortadan kaldırmayı hedeflese de bu çok kolay değildir. Zira bu problemle yüz yüze olan kadınlar selülitin kesin tedavisi yok olarak kabul etmektedir neredeyse.

“Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance “ kelimelerinini baş harflerini bir araya getirdiğimizde ortay çıkan VASER teknolojisi liposuction (yağ aldırma) uygulamalarında yaygınlaşmıştır. VASER ultrasonic liposuction teknolojisinin 3. kuşağı olarak estetik cerrahi uygulamalarında yerini almıştır. VASER-Smooth versiyonu ile de Selülit tedavisinde altın standart olma yolunda ilerlemektedir. Kulaklarımızın algılama eşiğinin altındaki ses dalgalarının titreşimi ile yağ hücreleri de titrer ve bir üzümün salkımından ayrılması gibi bağlantılarından ayrılır. Bu şekilde sıvılaşan yağlar dokulara zarar vermeyen VentX kanülleri ile emilerek vücuttan uzaklaştırılır. Utrasonik ısınma ile deri altına yaklaşılarak derinin sıkılaşması da sağlanmaktadır.

Selülit Tedavisinde VASER-Smooth Etkisi

Şimdi bu iki bilgiyi birleştirelim.

Gerçekten de selülit tedavisi için başvuran hastalar plastik cerrahların korkulu rüyasıdır çünkü her ne kadar selülitteki problemin derinin hemen altındaki o çok ince ya katmanından kaynaklandığını bilsek de neden oluştuğunu açıklayamıyoru. Özellikle dersine çok iyi çalışmış hastalarla karşılaştığımızda fizyopatolojiye yönelik yeterince bilgi olmadığı için gerçekten de zorlanıyoruz. Ben kilolu bir hasta değilim ciddi bir yağlanmam yok aşırı bir kilom yok neden ben de selülit var dediği zaman bilimsel olarak bunu açıklamakta gerçekten zorluk çekiyoruz. Öyle ya da böyle selülitin nasıl ve neden olduğunu açıklamamız çok zorda selülitin cerrahi tedavisi mümkündür. Derin hemen altı boyunca bulunan yağ katmanının anormal şekilde kümeleşmesi ve derinin hemen altındaki dikey septaların gerilmesiyle portakal kabuğu görünümüne, çukurlara neden olur ve sebeplerin bu olduğunu bildiğimiz için de selüliti cerrahi olarak tedavi etmemiz mümkündür Özetle selülitin tam olarak nasıl oluştu açıklayamasak bile mekanizmasını bildiğimiz için tedavi etmez mümkündür. Selülit tedavisinde ya da selülitin cerrahi tedavisinde o sözünü ettiğimiz yağ katmanın VASER ile eritilmesi ve ardından selülitin o portakal kabuğuna neden olan septaların kopartılıp yeniden düzenlenmesini sağladığımızda selüliti cerrahi olarak tedavi etmiş oluruz

Peki bu tedavi şeklinin başarı oranı hakkında konuşmak gerekirse klinik tecrübemize göre selüliti %60 %70 oranında çözüme ulaştırabiliyoruz. Yine klinik tecrübemize dayanarak kalça ve basen bölgesindeki selülit alanlarının tedavisinin diğer bölgelere göre biraz daha yüksek başarı oranına sahip olduğunu söyleyebilirim.

Selülitin cerrahi tedavisi sonrasında en az tedavisi kadar da hastanın bakımı çok önemlidir. Derinin hemen alt katmanında çalıştığımız için bir miktar ödem ve ekimoz da karşılaşmak mümkündür hastaların kendilerini öğreteceğimiz şekilde masajlarını yapması bir takım kremleri kullanması ve korsesini 8 hafta kadar da takması çok önemlidir.

Selülit cerrahisi yapacağımız hastalarda önemli kurallardan bir tanesi de sigaradan uzak durmasıdır. Derinin hemen altında çalıştığımız için deri çok ince bir katman haline gelecek ve bu ince derinin de beslenmesini koruyor olması lazım. Bu da çok iyi bir kan dolaşımı ile olur.

Üçüncü kuşak ultrasonik liposuction teknolojisi olan VASER kendini güncellemiş ve selülit tedavisine yönelik hem septaları ortadan kaldıran, hem septalar arasındaki yağ dokuyu eriten hem de deride sıkılaşmaya neden olan yeni problarla taçlandırılmıştır. Selülit tedavisinde gelinen son noktada bu uygulama “Smooth VASER” olarak adlandırılmaktadır. Birçok lipödem hastasında da ileri derecede selülit olur ve onlar da Smooth VASER den fayda görmektedir.

Smooth VASER’ da klasik VASER ile benzer prensiplerle çalışır ve başarı oranı son derece yüksektir. İşlemden sonra korse kullanımı yine önemlidir. Kliniğimizde Selülit tedavisinde Smooth VASER uygulamasını takiben vakum RF ile 3. haftadan sonra ek bakımlar yapılabilmektedir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!
Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 609 08 73
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari