selülit tedavisi

Selülitin Cerrahi Tedavisi

Klasik birbilgi olarak selülit derinin hemen altında buluna dikey septalar arasına sıkışan ve şişen yağ hücreleri sonucunda oluşmaktadır. Bu dikey septaları deri altında minik odacıklar oluşturan duvarlar olarak düşünebilirsiniz. Klasik selülit tedavi uygulamaları bu septaları ortadan kaldırmayı hedeflese de bu çok kolay değildir. Zira bu problemle yüz yüze olan kadınlar selülitin kesin tedavisi yok olarak kabul etmektedir neredeyse.

“Vibration Amplification of Sound Energy at Resonance “ kelimelerinini baş harflerini bir araya getirdiğimizde ortay çıkan VASER teknolojisi liposuction (yağ aldırma) uygulamalarında yaygınlaşmıştır. VASER ultrasonic liposuction teknolojisinin 3. kuşağı olarak estetik cerrahi uygulamalarında yerini almıştır. VASER-Smooth versiyonu ile de Selülit tedavisinde uygulama bulmaktadır. Kulaklarımızın algılama eşiğinin altındaki ses dalgalarının titreşimi ile yağ hücreleri de titrer ve bir üzümün salkımından ayrılması gibi bağlantılarından ayrılır. Bu şekilde sıvılaşan yağlar dokulara zarar vermeyen VentX kanülleri ile emilerek vücuttan uzaklaştırılır. Utrasonik ısınma ile deri altına yaklaşılarak derinin sıkılaşması da sağlanmaktadır.

Selülit Tedavisinde VASER-Smooth Etkisi

Gerçekten de selülit tedavisi için başvuran hastalar plastik cerrahların korkulu rüyasıdır çünkü her ne kadar selülitteki problemin derinin hemen altındaki o çok ince ya katmanından kaynaklandığını bilsek de neden oluştuğunu açıklanamamaktadır. Özellikle dersine çok iyi çalışmış hastalarla karşılaştığımızda fizyopatolojiye yönelik yeterince bilgi olmadığı için gerçekten de zorlanılır. Ben kilolu bir hasta değilim ciddi bir yağlanmam yok aşırı bir kilom yok neden ben de selülit var dediği zaman bilimsel olarak bunu açıklamakta gerçekten zorluk çekilir. Öyle ya da böyle selülitin nasıl ve neden olduğunu açıklamamız çok zorda selülitin cerrahi tedavisi mümkündür. Derinin hemen altı boyunca bulunan yağ katmanının anormal şekilde kümeleşmesi ve derinin hemen altındaki dikey septaların gerilmesiyle portakal kabuğu görünümüne, çukurlara neden olur ve sebeplerin bu olduğunu bildiğimiz için de selüliti cerrahi olarak tedavi etmemiz mümkündür Özetle selülitin tam olarak nasıl oluştuğu açıklanamasa sa tedavi etmek mümkündür. Selülit tedavisinde ya da selülitin cerrahi tedavisinde o sözünü ettiğimiz yağ katmanın VASER ile eritilmesi ve ardından selülitin o portakal kabuğuna neden olan septaların kopartılıp yeniden düzenlenmesini sağlandığında selülit cerrahi olarak tedavi edilmiş olur.

Peki bu tedavi şeklinin başarı oranı hakkında konuşmak gerekirse klinik tecrübemize göre selüliti %60 %70 oranında çözüme ulaştırabiliyoruz. Yine klinik tecrübemize dayanarak kalça ve basen bölgesindeki selülit alanlarının tedavisinin diğer bölgelere göre biraz daha yüksek başarı oranına sahip olduğunu söylenebilir

Selülitin cerrahi tedavisi sonrasında en az tedavisi kadar da hastanın bakımı çok önemlidir. Derinin hemen alt katmanında çalıştığımız için bir miktar ödem ve ekimoz da karşılaşmak mümkündür hastaların kendilerini öğreteceğimiz şekilde masajlarını yapması bir takım kremleri kullanması ve korsesini 8 hafta kadar da takması önem arz etmektedir.

Selülit cerrahisi yapılacakz hastalarda önemli kurallardan bir tanesi de sigaradan uzak durulmasıdır. Derinin hemen altında çalıştığımız için deri çok ince bir katman haline gelecek ve bu ince derinin de beslenmesini koruyor olması lazım. Bu da çok iyi bir kan dolaşımı ile olur.

Selülit tedavisinde gelinen son noktada bu uygulama “Smooth VASER” olarak adlandırılmaktadır. Birçok lipödem hastasında da ileri derecede selülit olur ve onlar da Smooth VASER’den fayda görmektedir.

Smooth VASER’ da klasik VASER ile benzer prensiplerle çalışır. İşlemden sonra korse kullanımı yine önemlidir. Selülit tedavisinde Smooth VASER uygulamasını takiben vakum RF ile 3. haftadan sonra ek bakımlar yapılabilir.

VASER Liposuction hakkında daha fazla bilgi için : https://www.ozanbalik.com/vaser-liposuction-fiyatlari