Seksi bir kadını hayal etmenizi istersem aklınıza gelecek ilk üç görüntü içerisinde güzel bir dekoltenin olacağına bahse girerim. Not: Diğer ikisinin de ne olduğunu biliyorum :).

Gençlik yıllarında dolgun bir memeniz yok ise henüz bu evrede elendiniz demektir. Eğer var ise o memelerin doğum sonrasında deforme olması ile yine elendiniz. Doğumda deformasyon yaşamayan nadir şanslı gruptansanız kilo verirken problem yaşama riskiniz var sırada. Hala çok şanslı mısınız, peki, yaşlanma sürecinde deri kalitesi kaybı ile dekoltenin östrojen yüklü tazeliği kaybolmaya başlar. Aslında bunları sıralarken toplumsal bir dürtüyü aşılıyor gibi görünmekle birlikte gerçek çok daha basit bir temele dayanıyor. Bizlerin temelde hayvan olduğumuz gerçeğine. Davranışlarımızın gerçekten de evrimsel birer açıklaması var. Hangi kültürden gelirseniz gelin, ne eğitimi alırsanız alın, neye inanırsanız inanın eş seçiminde bilinç altımız bir hayvan gibi düşünür. Bunun dışındaki davranışlar ve eş seçimleri olmaz mı? Elbette olur ve oluyor. Ama mutsuz olursunuz. Neyse konumuza dönelim. Meme algısının güzelliği bilinça altımızda şu şekilde bir çığlığa dönüşür: “ Bu meme çok dolgun ve dik. Yani çok sağlıklı. Yani gerektiğinde çocuğumu sağlıklı bir şekilde emzirebilir.” Üzerine geçireceğiniz sutyenin semt pazarında yada Victoria Secret’tan olması o memenin sunumu ile ilgilidir. Feminist uçlar bu fikirlerimi eleştirebilir ama bunların tümü bilimseldir. Aynı şekilde erkek seçiminde de benzer mekanizmalar vardır. Onu da başka yerde anlatırım.

Peki doğanın bu seçimi içerisinde şanssız olanlar ne yapacak? Aslında şanssız yok. Sadece farkında olmayan var. İlk düzeltilmesi gereken meme sarkmasıdır. İster kilo alıp verme ile olsun, ister doğum sonrası ister ise çok ağır olduğu için memeler sarkabilir. Meme sarkması değerlendirilirken memenin derisini, süt bezlerini ve yağ oranına bakarız. Bu yapıların hangi oranda deforme olduğunu tespit ettikten sonra cerrahi plan memenin içerisindeki dokuları ideal yerine asmak üzerine yapılır. Meme dokusu olması gereken yere sabitlendikten sonra meme derisi ceket gibi meme dokularını sarması sağlanır. Deri memeyi taşımamalı tam tersinde meme derisi meme bezini örtercesine sarmalı aksi halde çok kısa sürede sarkacaktır. Mevcut memede sarkma yanında hacim kaybı var ise meme toparlama sırasında silikon meme protezi de konulabilmektedir. Çok çeşitli teknikler vardır ama bunların karşılaştırılması başka bir makalede yapılacaktır.

Peki memeyi toparladık diyelim işimiz bitti mi? Elbette hayır. En çok ihmal edilen şeylerden biri de dekolte bölgesindeki derinin kalitesidir. En az yüz bölgesi kadar önemli bir konudur bu. Dokunduğunuzda cildinizi taze hissetmek çok önemlidir. Gençlik hissi görselin hemen arkasında dokunma ile ispatlanır. Bazen ameliyattan önce bazen de sonrasında memeye bazı lazerler ve bir takım enjeksiyonlar ile bakım yapmaktayız. En azından öneriyoruz. Bu ince detayın çok etkili sonuçları olduğunu düşünüyoruz.

Mükemmellik detaylarda değil midir zaten. Tüm bu hikaye ve emek seçilebilmekle ilgili değil sadece. Milyon yıllık bu teoriye rağmen modern dünya bu ilkel bilinç altımıza çok gizli bir gücü aşılamayı başardı: Her şey biraz da özgüveniniz için..