sakal ekimi

Sakal Ekimi & Bıyık Ekimi

Hem sakal ekimi hem de bıyık ekimi saç ekim teknolojilerinin hemen arkasında hiç vakit kaybetmeden gündeme geliverdi.

Çok normal, erkeklerin çok fazla estetik kaygısı olmaz.

Zaten sakal ekimi ya da bıyık ekimi de bir estetik kaygıdan dolayı değil erkeklik figürünü tamamlayabilmek adına önemlidir. Zaten sakal ve bıyık tıp jargonunda sekonder sex karakteri olarak anılır. Öyle ise hadi sakal ve bıyık ekimine başlayalım.

Erkeklerde genetik olarak total sakal ve bıyık çıkmaması olabileceği gibi bazden de çeşitli yaralanma veya hastalıklar sonucunda da total ya da parsiyel kayıplar oluşabilmektedir.  Burada tedavi sırasında plan saç ekiminde yapılana çok benzer bir uygulamadır.

Kıl köklerini toplamak için saçların dökülme özelliğinin olmadığı ense kısımları tercih edeceğiz. Diğer vücut bölgelerinden kıl alınarak saçlı deriye nakillerde saç karakterinin iyi olmaması nedeni ile tercih pek edilmemektedir.

Sakalın fazla olabileceği boyun bölgesi sakallarını kullanan uygulamacılar da olmasına rağmen bizim tecrübemiz ense saç köklerini kullanma yönündedir. Yine standart lokala anestezi veay blok uygulanabilir ve lokal anesteziden sonra ağrı kesinlikle duyulmaz.

Enseden kıl kökleri mikro motor yardımıyla tek tek alınmaktadır. Yeterli uyuşmayı takiben saç kökleri toplanır ve özel Frozen PLT solüsyonlarda canlılığını kaybetmeden saklamaya alınır. Alınacak kök sayısı ihtiyaç duyulan alana bağlı olmakla birlikte total bıyık ekimi için 100-1500, sakal için 2000-3000 arası değişebilir.
Elbette işlen öncesi yapılacak tasarım bu greft ihtiyacını ciddi olarak belirlemektedir.

Bundan sonraki aşama en önemli kısımlardan biridir, bıyık ve sakalın açısal dizilimi kaşlarda olduğu gibi çok önemlidir. Mevcut sakal var ise onların kılavuzluğunda, yok ise standarda yakın yatay bir eğim ile sakala ya da bıyığa ekim yapılmaktadır. Ekmeyi planladığımız yoğunluğa ve zdminde eski köklerin varlığına bağlı olarak sapphire percutan kanalları ya da choi implanteri tercih edebilmekteyiz.

Ekilen saç kökleri, bıyık yada sakal bölgesinde tutunur ve canlılığını sürdürür. Saç ekiminde olduğu gibi 2-4 hafta içerisinde çoğunluğu gerileme fazına girip (şok dökülme) dökülecek, 4-6 ay içerisinde tekrar çıkmaya başlayacak ve 1 yıl içerisinde olgunluğunu tamamlayacaktır. Tıraş olmaya ise ekim işleminden 2-3 hafta sonra başlayabilirsiniz.

Artık hazırsanız iletişim formu ile ücretsiz konsültasyon isteyebilirsiniz…