Saç Lazeri ile Saçınız İçin Daha Fazlası

Tıpta ilk defa lazerin kullanılışı 1962 de gözün retina tabakasında bir ayrılmayı yapıştırmak içindi. Ruby lazer kullanılmıştı. Yine Ruby lazer kullanıma başlamadan önce, 1960 ta Endre Mester tarafından deri kanseri yapıp yapmadığı araştırılırken ilginç bir etkisi de gözlenmiş. Lazer deride kansere neden olmuyordu ama deney yaptığı farelerde tüylenme artışına neden olmuştu. O günden sonra düşük seviyeli lazer tedavilerinin (LLLT) hücresel boyuttaki ektileri üzerine (biyomodülasyon) bir çok çalışma yapılmıştır.

Düşük Seviyeli lazer tedavileri ile hücre çekirdeğindeki Matriks metalloproteaz 1 (MMP1) denilen bir enzim ortaya çıkar. Bu enzim metalloprotezların ortamdan uzaklaştırılmasını sağlar ki bu madde bir çok enflamasyon sırasında oluşan doku hasarından sorumludur. Sonuçta debride (cerrahi temizlik) edilmiş dokulardakine benzer bir doku iyileşmesi ortaya çıkmaktadır.
Bu biyomodülasyon konusunun tıpta yansımasına baktığımızda bir çok çalışmada kronik deri ülserinde, allopecia ( saç dökülmesi-saçsızlık), herpes, aktif akne (sivilce), diğer tedavilere bağlı hiperemi ve ödemler ve hatta lupus gibi otoimmün hastalıkların deri bulgularını düzeltmek amacı ile de kullanılmıştır.

Bu makaledeki asıl konumuz olan saça odaklanırsak, hücre çekirdeğinde ortaya çıkan MMP-1 enzimi ile bazı gen transkripsiyonlarının (genlerin okunması) gerçekleştiği ve enflamatuar modülasyon ile kılların önce dökülmesinin yavaşlayıp durması, sonra kökler ölü değil ise yeni kılların çıkması şeklinde bir sonuç ile karşılaşılabilmektedir. Bu mekanizmaya bakıldığında LLLT uygulasmasının PRP ve saç mezoterapisinden tamamen farklı bir uygulama olduğu görülmektedir. Elbette yine de bu tedaviler kombine edilebilir.

Konumuz saç olduğunda bir ay ara ile dört defa düşük seviyeli saç lazeri tedavisi doğru hastada sonuç alınabilmesi için yeterli bir süre olmaktadır.

Not: Kitabından alıntılar yaptığım Dr. Jasmina Kozarev’e teşekkürü borç bilirim.

Saç Lazeri Hakkında Fiyat Bilgisi Almak için Lütfen Formu Doldurunuz.

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara