revizyon burun estetiği

Revizyon Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatı sonrasında istenilmeyen bir sonuç oluşmuş ve ikincil bir işlem gerekiyor ise revizyon rinoplastiden söz ediliyor demektir. Bu biraz tatsız bir konu da olsa cerrahinin gerçeğidir. İyi tarafından bakalım: çözümü vardır. Peki neden burun revizyonu ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır? Bunun bir kısım nedeni cerrahi hatalara, bir kısmı hastaya ait hatalara, bir kısmı da öngörülemeyen sebeplere bağlıdır, yani olası bir komplikasyondur. Sebebi ne olursa olsun sonucunda kemiği ya da kıkırdağı fazla alınmış burunlar, estetik olmayan açılar, doğal anatomi sınırlarını aşan asimetriler, güzel ama nefes alamayan burunlar revizyon nedeni olabilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Zamanlaması Nasıl Olmalı?

Vücudumuzdaki tüm dokular için geçerli olan bir iyileşme süresi ve mekanizması vardır. Cerrahi müdahaleye maruz kalmış olan dokular kendi orijinal yumuşaklığına ulaşana kadar bir yıla yakın bir süre geçer.  Bu süre içerisinde revizyon amaçlı dahi olsa, dokular yeni bir cerrahi müdahaleye hazır değildir.

Revizyon Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Sorununuz fazla alınmış ya da kaybedilmiş dokular ise, bunu yerine koymanın birkaç yolu vardır. Peki nasıl? Burun iskeleti hem kemik hem de kıkırdaktan oluşmaktadır ve ana iskelet sağlam bir doku ile desteklenmelidir. Basit vakalarda kulaktan alınacak kıkırdak doku ile eksiklikler giderilirken ileri derece problemlerde kaburga kıkırdağı, hatta kaburga kıkırdak ve kemiği bu onarım için kullanılabilir. Bu işleme saçlı deriden alınacak bir zar (temporal kas fasyası) da eklenebilir. Burun yumuşak dokusunun desteklenmesi için ise, deri altından alınan bir katmanın, hatta yağ enjeksiyonlarının kullanımı uygundur. Asimetrik burunlarda ise iskelet tekrar açılarak şekillendirmeler yapılabilmektedir. Düşük burun uçları yukarı taşınarak ideal yerlerine sabitlenebilir. Solunum problemlerinin kaynağı ise sınırdaki solunum sıkıntılarının gözden kaçırılmasıdır.   Genellikle ilk görüşme sırasında nazal endoskopik muayenenin, çoğu cerrah tarafından yapılmayıp atlanması nedeni ile birçok estetik ameliyat solunum yollarından bihaber yapılıyor. Eğer ameliyat öncesi iyi bir fonksiyonel değerlendirme yapılır ise solunum problemleri de kapalı burun ameliyatı sırasında çözülebilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Kapalı Olur mu?

Olur, hem de çok güzel olur. Revizyon ameliyatlarında da hemen her zaman kapalı (izsiz) rinoplasti yöntemini tercih ediyorum. Bu yöntemde burunu açmadan da tüm spreader ve strut greftleri buruna uygulayabilmekteyiz. Çok zor burunlarda bile 2 cm lik küçük kesilerden çıkarılan kaburga kıkırdaklarıyla güçlü iskeletler oluşturulup burun iskeletini tekrar kurmak mümkündür. İyileşme süreci primer rinoplastiden çokta farklı değildir. Sadece şişlik birazcık fazla olabilir.

Olurda böyle bir tatsızlık yaşamışsanız moralinizi hiç bozmadan iyi bir revizyon planına odaklanmanızı öneririm.

Burun Estetiği  <<< hakkında daha detaylı bilgilendirme için bu linke de bir göz atabilirsiniz: