17.01.2020

Dün akşamki saç ekimi hastamızın bizi test etti :). “Doktor bey enseden saçlar alındıktan sonra, yerine yenisi çıkacak değil mi?”. Tabi ki hayır. Saçlar ense bölgesinden kökleri ile alınıp bütün olarak öne taşınıyor. Kökünü de taşıdığımız için yerinde çıkmaz.

Alınan yer biraz kasılarak iyileşir ve ensede açık alan görüntüsü olmaz. Hastamız bunu biliyordu ama o kadar çok sağda solda kandırılmaya çalışılmış ki acaba kendisine yanlış bilgi verecek miyiz diye bizi test etti. Kendince o da haklı. Sektörün gittiği yön çok düşündürücü. Neyse bir hastayı daha doğru bilgilendirerek huzurla evimize gittik.

30.12.2019

Avatarınızı Şekillendirin

James Cameron’un Avatar isimli harika filmi ile bu kelimeyi öğrendik belki ama uzak doğu mitolojisinde zaten bilinen bir kavramdır. Bu mitolojiye göre Avatar tanrıların yeryüzünde gezerken büründükleri siluettir. Genellikle tanrını gücüne göre bazen cansız bir nesne şeklinde bazen de inanılmaz güçlü bir yaratık olarak dünyada görülebilir. Aslında bu mit biraz da bizi anlatmıyor mu? Hepimiz iç dünyasında kim bilir ne ruhlar taşırken yeryüzünde gezmek için bu bedenleri kullanmıyor muyuz? Bazen taşıdığımız bedenlerin içimizdeki ruhu tam yansıtmadığını hiç düşünür müsünüz? Bilimsel gerçekler ışığında ve mantıklı sınırlarda kalmak şartı ile vücudunuzu, “Avatarınızı” şekillendirebilir ve yeryüzündeki gezintinizi daha keyifli geçirebilirsiniz.

Öyleyse hadi başlayalım…

26.12.2019

Bugün klinikte yine bir lipodem hastasına post-op masajı yaptık. Liposuction ile vücut ağırlığının yüzde beşini geçmeyecek şekilde yağ alındıysa giriş deliklerini genellikle kapatıyorum. Ama lipodem gibi çok yüksek hacimli yağ alımlarında deri altında büyük ölü boşluklar olacağı için liposuction deliklerini açık bırakıp bir hafta boyunca günlük masajla sıvıyı boşaltmak iyileşmeyi inanılmaz derecede hızlandırıyor.

05.11.2019

Bugün kliniğimde bir hasta daha önce memesine yağ enjekte ettirdiğini ve şimdide memesini tamamen boşaltarak protez taktırıp taktıramayacağını soran bir hasta ile karşılaştım. İlk duyduğumda algılamak birkaç saniyemi aldı. Çünkü büyütme talebi olan bir hasta şimdi memelerinin içini boşaltmak istiyor ve daha yağ enjeksiyonunu yaptıralı 1,5 yıl olmuş. Tabi sonra konu hızla yerine oturdu. Bu konuda yazdığım makaleyi okumuş ve soluğu bende almış. Nereye yağ enjekte ederseniz edin yağın bir kısmı erirken bazı odaklarda kalsiyum birikir. Bu da mammografide mikrokalsifikasyon diye okunur. İşte sıkıntı b urda. Mikrokalsifikasyon odakları kanser görüntüsü ile sıklıkla karıştırılır. Bugünkü hastam artık memesinden korku ile meme biyopsisi yaptırmaktan bıkmıştı. Zor bir durum gerçekten. Cerrahi olarakta karar veremedim açıkçası. Meme kanserleri konusunda tecrübeli bir genel cerrah ve radyolog arkadaşımdan konsültasyon isteyip, ardından hastam ile. Bu konuyu tekrar tartışmalıyım. Tabi bir de bu konuda güncel makaleleri bir taramak lazım. İyi akşamlar size.

04.11.2019

Bugünün en ilginç olayı psikolog olan bir hastamın bana “sebebi psikolojik olan erken boşalma problemini neden cerrahi olarak çözebileceğimizi söylüyorsunuz” diye çıkışması ile gerçekleşti. Evet erken boşalma psikolojik sebeplerle ortaya çıkıyor. Özellikle ergenlik deneyimlerinin yanlış mitler ve tabularla birleşmesi sonucu oluşan bir öğreti bu. Buraya kadar anlaştık kendisi ile. Soru sırası bana geldi. Şimdi bu öğretiler nerede saklı. Cevap nöronlarda. Peki psikoterapi bu nöronları siliyor mu yoksa yeni öğretileri yeni nöronlara mı yüklemeye çalışıyor. Cevap elbette silme diye bir şey yok. Eski nöronları ikna edecek kadar güçlü yeni nöronlar üretiyoruz diyebiliriz dedi. Bu doğruydu. Bunun başarıldığı bir psikoterapi işe yarıyor gerçekten ama başarı oranı o kadar da yüksek değil. Oysa biz o eski nöronların çalışmasını durduruyoruz. Cerrah mantığında bakınca bu harika değil mi? Çok net. Elbette bunun da kriterleri var, her hastada erken boşalma cerrahisine uygun değildir. Neyse günün sonunda ikna etmiş olacağız ki iki ay sonra ameliyat randevusu oluşturduk…

03.11.2019

Bugün bir hastam kilo vermekte olduğunu, daha 10 kilo vereceğini, meme küçültme ameliyatı olmak istediğini söyledi. Bunun üzerine sizinle de paylaşmak istedim. Gerçekten önemli bir detay bu. Meme ameliyatı (büyütme yada küçültme yada toparlama) , liposuction, uyluk germe, bacak germe, BBl vb gibi vücut şekillendirmede 5 kilo alıyor yada veriyorsanız elde ettiğiniz ameliyat sonucu değişebilir. Hastama söylediğim şu: kilo olarak kendinizi yaklaşık olarak sabit hissettiğinizde ameliyatınızı planlamak daha doğru olacaktır. Sevgi ile kalın. İyi geceler.

02.11.2019

Maleficent filmi ilk vizyona girdiğinden beri yaptığım bir yüz kombinasyonuna “Maleficent Effect” ismini verdim. Şimdi ikinci bölümü vizyona girdi. Bir hastam geçen sene bu konuda sorduğu soruyu hatırladım. Neden keskin kenarlı bir yüzü isteyelim ki? Aslında konu keskin kenar değil. Güçlü elmacık ve güçlü çene kenarı. Ve istediğimiz şey de güçlü görünmenin verdiği iyilik hissidir. Maleficent kötü bir karakteri canlandırsa da gücüne ve asaletine hayran olmayan var mı? Biz bu efekti size verelim de iyi yada kötü olmayı siz seçin. Elbette beğenilme garantisi ayrı konu :). Görüşmek üzere.