somon dna

Somon DNA’sı

Sizlere somon balığının sütünden elde edilen DNA’dan yada somon sperminin insan derisinin iyileşmesinde en ektili protein olduğundan, yada bunların Benjamin Button (yanlış yazmış olabilirim) efektinden söz ederek fantastik bir yazı yazabilirdim. İnternete benzerleri bol miktarda olduğu için bundan vazgeçmedim. Vazgeçtim, çünkü hepsi saçmalık. Somon DNA’sı bu değildir. Aslında içinde somon balığına dair en ufak bir zerre bile yoktur 🙂 . Wellcome to Real World …

Peki ya nedir bu Somon DNA’sı?

Şimdi biraz bilimsel şeylerden konuşalım. Tüm hücrelerimizde DNA bulunmaktadır. Hücrenin dönemsel aktivitesine göre zaman zaman bazı DNA sarmalları açılır ve çalışır, sonra dinlenme fazına geçip kapanır. Üreme hücreleri açık sarmalın en bol olduğu hücre gruplarıdır. Somon sperm DNA’sı da polinükleotid denilen DNA parçacıkları üzerine çalışma sırasında kullanılmıştır. Cilt kalitesini arttırma etkisi gözlendikten sonra laboratuvarda üretilmiştir bu nükleotidler. Bu seviyeye kadar parçalanmış olan DNA nın alt parçaları hemen hemen tüm canlılarda aynıdır. Zaten insanın aklına gelmiyor değil; neden somon, neden hamsi değil? O da karadenizde yaşayan bir balık sonuçta, hem de gönül bağımız çok güçlü kendileri ile  Üzerinde çalışması yapıldığı ister somon ister hamsi olsun, nükleotidler DNA aktif sarmalı için gerekli molekülerdir. Derimiz gibi sürekli yenilenme siklüsü içerisindeki yapıların hemen hepsi için gerekli maddelerdir. Cildin canlanması, lekelerin azalması (bu da derinin kendini onarma yöntemlerinden biridir), skarların azalması gibi faydaları vardır. Gençliğe giden yol genetik dizilimlerimiz üzerinden olacaktır. Bu konudaki belki de ilk bilimsel uygulama somon DNA’sıdır.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.