Sen Uyurken

Anestezi uzmanı uyutma işlemini bitirir bitirmez seni bana teslim etti.

Gözlerini kapattık, yüzünü antiseptik bir sıvı ile yüzünü temizleyerek cerrahiye hazırladık.  Sterilizasyon cihazında fırınlanmış steril örtülerle örttük.

Yüzün açıktaydı sadece.

Hemen başının yanında, sağ tarafındayım, iyilik ve şans meleğin ile birlikte.

Anesteziyle göz göze bir temas

-Hazır mısınız?

-Biz hazırız hocam…

İşte startı veren sihirli sözcükler:

-Müzik başlasın… Bisturi…

Hemşire uzatır bisturiyi ve açılır sahne. Kesimiz burunun içinde, görünmeyen bir yerde. Uyumadan önce alnımda gördüğün o ışık ile burnun aydınlanır. Bazen kamera sisteminden faydalanırız.  Yavaş yavaş o sevmediğin burun sırtına geliyoruz. Çocukluğunda, “oyun oynarken düşüp çizdim” dediğin yerden geçiyorum şu an. Bir anı defterini okur gibi. Çok ince uçlu keskilerle aldık fazla olan burun sırtını. Burun ucundaki kıkırdağını daraltıyoruz. Bana gösterdiğin resmi hatırlıyorum. Bu burnu istiyorum demiştin. O ve sen farklı özelliklere sahipsin demiştim, şimdi sana özgün bir burun yapıyorum.  Bunu gördüğünde seveceksin. Burun ucunu çok kaldırmayacağım, kimse anlamamalı ameliyat olduğunu. Şekli verdikten sonra son bir hava kontrolü kaldı, ameliyattan sonra rahat nefes alabileceğinden emin olmalıyım. O gizli kesilere birkaç dikiş attım. Bunları görmeyeceksin, onlar kendiliğinden sessizce kaybolup gidecek. Önümüzdeki yedi gün boyunca burnunu koruyacak olan plastik ateli yerleştiriyorum burnuna.

-Herkesin eline sağlık, hasta sizindir…

Anestezi ekibi masanın başına geçer, sahne artık onlarındır. Biz hemen yanında beklemedeyizdir. Örtüler açılır ve müzik susar. Çok derinlerden o sesi duymaya başlarsın

-Sakin ol, derin derin nefes al. Ameliyatın bitti, geçmiş olsun, nefes almayı unutma, derin nefes al….

Bu evre yaklaşık iki üç dakika sürer ve gözünü açtığında beni göreceksin.  Geçmiş olsun hepsi buydu dediğimde bana inanmayacağını biliyorum. Her şey senin için sadece bir saniyeydi çünkü.

Keyifli bir ameliyatın anatomisi böyledir işte…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.