Saç Ekimi ve Kıl Nakilleri

Dünyadaki saç ekimi, daha doğrusu ilk kıl nakli Japonya’da 1940’lı yılarda gerçekleşti ve sanılanın aksine bu bir saç ekimi değildi. Genital bölgesinin yeterince tüylü olmadığını düşüne  bir hastanın saçından genitaline kıl nakli şeklinde gerçekleşti. Yöntemin başarılı olması sonucunda bunu saç ekiminde de kullanmayı planlayarak erkeklerin baş belası bir konuda çözüm üretilmeye başlandı. Elbette saç ekimi bu dönemlerde FUT şeklindeydi. FUT yani Foliküler Ünite Transplantasyonunda enseden saçlı bir deri blok olarak çıkarılıyor ve kökler korunacak şekilde neredeyse kıyma haline getiriliyordu. Her bir parçasında, küçültme miktarına da paralel olarak demetler eklinde kıl kökleri bulunmaktaydı. Eğer kıl demeti fazla ise iyileştikten sonra pırasa demeti gibi görüntülerle karşılaşmak kaçınılmaz idi.

1988 yıllarında saç ekiminde FUE yani Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yönteminin geliştirilmesi ile el punch ile uygulanmaya başlanmış. Daha sonraları power driven eklenmesi ile p-FUE uygulama geliştirilmiştir. 2002 yıllarında literatüre girerek dünya çapında popülarize olmuştur.

Bu uygulamaların yaygınlaşmasını takiben saç ekiminin yanında sakal ve bıyık ekimleri neden yapmıyoruz soruldu ve bu işlemlere başlandı. Alınan başarı gerçekten çok tatmin ediciydi.

İlerleyen Yıllarda ise Choi İmplanter  ve French Needle kullanımı ile kirpik ekimleri kıl transferine katıldı.

Saç Ekiminde Son Nokta: Frozen PLT Transplant

Kliniğimizde geldiğimiz son nokta ise sizin kendi kanınızdan hazırlanan Frozen PLT Transplant Solüsyonlarında bankalanan FUE greftleri ile yaşama oranları arttırılmış saç ekimleri mümkündür.

Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan, karşılıklı sohbet içerisinde, dinlenerek, yemek ve kahve molaları ile seyreden son derece keyifli bir işlemlerdir. İşlem her ne kadar böyle pembe bir tablo ile gerçekleşse de cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle saç ekimi bir plastik cerrahın elinde yada gözetiminde olması gerekmektedir. Bu hem tıbbi hem de yasal bir zorunluluktur. İşleminizi yapan ekibin başında kim olduğunu ve diplomasını lütfen sorunuz. Gerçek bir doktor, yılların emeği olan o diplomasını sizlere göstermekten büyük zevk duyacaktır. Kendi sağlığınız için siz bu sorgulamayı yapmıyorsanız sonrasında da söz söyleme hakkınız olmayacaktır.  Saçınızı kimin ekeceğine siz karar vereceksiniz. Saç ekimi veya fiyatları hakkında aklınıza takılan bir soru var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla Kalın…

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara