PRP Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plazma) Nedir?

Vücudumuz dev bir organizmadır. Hücreler bileşir, dokuları, dokular organları, organlar sistemleri vb. oluşturur, büyür… Peki, bir yerimiz yaralandığında bu sistem bu yaralanmayı nasıl algılar, hasarı nasıl tespit eder ve nasıl onarır? Parmak ucuzda küçük bir kesi üzerinden hikayeyi özetleyeyim size. Parmağınız kesildi, kan akmaya başladı. Damarın hemen dışındaki dokuların da diğer tüm dokular gibi bir kimliği vardır ve kanımızdaki plateletler bu kimliğe dokununca tanır ve yapışır. Sonra üst üste birikir ki buna pıhtı denilir. Plateletler ( diğer adı trombosit) pıhtıyı oluştururken diğer taraftan yaralı dokuları da tanır ve bazı uyarıcı maddeler vücuda salar. Bu bir S.O.S. yardım çığlığı gibidir. En yakındaki onarım hücreleri harekete geçerek olay yerine gelir, uzaktakiler de görece çağrılır ki yaralı dokular onarılsın, iyileşme gerçekleşsin. Peki bu bilgi bizim ne işimize yarayacak? Vücudumuzun bu davranışını bilen bizler onu gençleşme ve cilt yenileme için çıkarlarımız doğrultusunda fazla mesaiye çağırıyoruz. Şöyleyi, çeşitli kitler ile sizden aldığımız kanın içerisindeki plateletleri konsantre hale getirerek plazmanız ile birlikte enjektöre alıyoruz. Bu yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Ardından çok ince iğneler ile minik minik derinizin altına enjekte ediyoruz. Bu iğnelerin her girişi aslında vücudumuz için alarm çalmasına neden bir yara çeşidi sayılır. Ve aynı iğne girişine yoğunlaşmış plateletleri enjekte ettiğimiz için yenilenme için gerekli olan uyarıcı maddeler (büyüme faktörleri vb) bol miktarda o noktadan salınır. Sonuçta giren çok ince bir iğne de olsa yenilenme için salına maddeler yüksek oranda oluyor. Bu sürecin sonunda ise enjekte edilen bölgede hücre döngüsü ve konnektif dokularda artış oluyor. Ortopedi için bu yenilenen eklem kıkırdağı, beyin cerrahi için yenilenen diskler, biz estetik cerrahlar için ise yenilenen, gençleşen, canlılık kazanan cilt demektir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.