Meme Büyütme Estetiği “Daha Büyük Bir Meme”

Meme Büyütme Estetiği Hastaların yaklaşık yarısında ergenlik sonrasında tatmin edici boyutlarda meme dokusu olduğunu ama gebelik yada ciddi kilo değişimleri gibi sebeplerden dolayı memede hacim kaybı olabileceğini görüLmektedir. Meme dışta deri, içeride yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşur. Onları asan ortalama 20 kadar asıcı bağ vardır (Cooper ligamanları). Yağ dokusu ve süt bezleri birçok hormon ve metabolik sebepten dolayı hacim kaybedebilir. Fakat onları saran deri her zaman bu gelgitlere uyum sağlayamayabilir. Öyle olduğunda küçülme sorununa ek olarak bir de sarkma eklenir.

Her ne sebepten olursa olsun küçük yada küçülmüş bir meme var. Bu nasıl büyütülür? Elbette doldurarak. Peki ne ile? İşte önemli oln soru bu. Teorik olarak sentetik dolgularla, kendi yağınızla ve meme protezi (yani silikon implant ) ile meme büyütme yaptırabilirsiniz.

Silikonun düz yüzeylisi, pürtüklüsü, anatomik (damla) şekillisi, roundu, çift koheziflisi gibi birçok çeşiti vardır. Peki hangisini seçeceksiniz? Doğrusu şu, siz bu seçimi yapmayın. Siz sadece nasıl bir meme istediğinizi tarif edin doktorunuza. Doktorunuz da sizin beklentinizi karşılayacak olan ve aynı zamanda anatominiz ile en uyumlu implantı seçecektir. Dekolte giydiğiniz zaman köprücük kemiklerinizden (klavikula da denir) meme ucunuza olan kısmın hafif bombeli bir şekilde durmasını mı istersiniz, daha az belirgin olmamasını mı, yoksa oldukça düşük bir eğimle meme ucunuza uzanmasını mı istersiniz? İsteğiniz belirgin bir göğüs dekoltesi ise, proteziniz yuvarlak (round) olacaktır.

Bir de büyüklük konusu var. Ne kadar büyük yapılmalıdır-? Hastanın talebi önemlidir elbet. Ancak hastanın boyunun ve omuzlarının orantısının taşıyabileceği, ortada birleşmeyen, koltuk altına taşmayan vücuduna uygun dolgun görünümlü protezlerin tercih edilmesi önemlidir. Diğer yandan, memeler süt vermeye de yarar Tanımlanmış cerrahi prosedürlerin neredeyse tamamında memenin süt bezleri ve süt kanalları korunmaktadır. Böylelikle hasta süt verme ile ilgili herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaktır.

Pürtüklü mü, düz mü? Günümüzde yapılan bazı bilimsel çalışmaların sonucu, bu pürtüklerin zamanla protezden ayrılarak bazı medikal sorunlara neden olduğu yönündedir. Bu noktada muayene sonucunda hastanın anatomisinin taşıyabileceği ve sağlık açısından en uygun protezin seçilmesi gerekir.

Bir diğer önemli ayrıntıda bu protezin nereden yerleştirileceği konusudur. Yekpare bir silikon implantı meme altından (submamarian), meme ucundan (periareolar), koltuk altından, karın germe sırasında karın dokusunun altından koymak mümkündür. Şişirilebilir olan bir protez çeşidi daha var ki göbekten girerek meme içerisinde ulaşıp yerleştirilebilir (Serum fizyolojik ile şişirilen implantlardır). Artı eksileri karşılaştırdığımızda ise silikonun meme altından yerleştirilmesi önerilebilir. Daha az ağrı, hızlı yara iyileşmesi, konfor, güvenlik, meme ucu duyusu korunması vb. avantajları vardır. Bu konu muayene esnasında doktorunuz ile birlikte birlikte karar verebilirsiniz.

Protezin kas altında mı, meme bezi altında mı (yani kas üstü mü) duracağı bir başka önemli konudur. Protez için iki ayrı plan içinde savunucular vardır ve her iki grupta haklıdır. Her iki plan için de avantaj ve dezavantajlar söz konusudur. Öyle ise hangisini seçeceğiz. 2000’li yılların başında “subfasyal” denilen, kasın zarının altına implant yerleştirme fikri uygulama alanımıza girdi. Amaç kas altı ve üstüne ait avantajlarını yaşarken dezavantajlarından uzak durabilmek idi. Bu bilgi klasik “dual plan” ile birleştirildi. Yani protezin üstünü kas, altını da kas zarı örtecek.

Meme büyütme ameliyatından sonra kaç beden olacağım?

Hastalar tarafından en çok sorulan soru budur. Bu ameliyatta memeniz büyüyecek, ancak göğüs duvarınızın ne çapı ne de iskelet genişliği değişmeyecek. “Cup Size” denilen bir kavram var. Memenin kubbe hacmi yani. Sutyenlerde örneğin 85B gibi ifade edilen “B” sizin cup size değerinizdir ve bu ameliyat ile o büyür, C olur, D olur gibi. 85 ise sizin göğüs iskeletinizin çevresini gösterir ve tam meme altından ölçülür, hani o kalem testi yaptığınız yerden J. (BURADA EKSİKLİK VAR!!!!) Bu hesabı yapmazsanız sutyeninizi nereden aldığınıza göre beden ölçünüzü farklı görmeye devam edersiniz.

 

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında beni ne bekliyor?

Ameliyat ortalama1 saat kadar sürer ve genel anestezi altında yapılır. Ameliyattan sıkı bir pansuman ile uyanılır. Dren kullanılmaz. Ameliyattan hemen sonra koltuk altından kuşak gibi saran bir elastik bandı 1 ay kadar kullanmanız gerekecek. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden erirler. Ameliyattan 4 hafta sonra denize girilebilirsiniz. Ağrı bu ameliyatta minimum düzeydedir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Masaj yapmam gerekecek mi?

Meme büyütme ameliyatından sonra protezin şeklive yerleşme planına göre, kapsül oluşumunu önlemek amacı ile sizlerden masaj yapmanız istenir.

 

Küçük ve sarkık memelerde protez sarkmayı giderir mi?

Her zaman değil elbette. Meme derisini boş bir kese olarak hayal edin. İçine koyacağınız protez bir miktar derinizi gerecektir ama unutmayın ki o protezin bir ağırlığı var ve yer çekimi zaten gevşek olan o memeyi aşağıya doğru çekecektir. Özetle protezden dolayı iri olan ama deri fazlalığı ve gevşekliğinden dolayı sarkık bir çift memeniz olur. Bu durumda çözüm ne olabilir? Meme toplama (mastopexy) işlemlerinden size uygun olanı ile meme büyütme işleminizi birleştirmektir. Elbette seçilecek tekniğe göre memenizde ek bir kesi ve buna bağlı bir ameliyat izi olacaktır. Bu kesi genellikle memenin renkli kısmından (areola) meme altı katlantıya uzanan tek bir çizgi şeklindedir (vertikal skar), çok sarkık memelerde de ters T şeklindedir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Beni bekleyen kötü senaryolar neler olabilir?

Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Anesteziye bağlı tüm riskler, ameliyata bağlı enfeksiyon, kanama, iyileşme problemleri olabilir. Silikon implanta bağlı özel problemler kapsül kontraktürü, silikon kaçakları nadir de olsa olabilir. Meme ucunda his kayıpları nadir ve genellikle geçicidir. Bu komplikasyonların meydana gelmesi son derece düşük ihtimaldir.

Meme Büyütme Estetiği ile Alakalı Farkı Bir Sorunuz Var ise Lütfen Formu Doldurmaktan Çekinmeyin! Sağlıkla Kalın…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara