Meme Büyütme Estetiği

meme büyütme

Meme Büyütme Estetiği “Daha Büyük Bir Meme”

Kültürel özelliğimizdir: ergenliğe girerken, sırf büyüdüğü için gelişmeye başlayan memeleri saklama dürtüsü ortaya çıkar. O dönemdeki kambur duruş ilerleyen yaşlarda duruş bozukluklarına bile neden olabilir. Bu arada organın adı da göğüstür, meme bile diyemeyiz nedense. Bir grup var ki bunları hiç yaşamaz. İşte bu onların hikayesi.

Elbette hikaye her zaman böyle değildir. Hastalarımızın yaklaşık yarısında  ergenlik sonrasında tatmin edici boyutlarda meme dokusu olduğunu ama gebelik yada ciddi kilo değişimleri gibi sebeplerden dolayı memede hacim kaybı olabileceğini görüyoruz. Meme dışta deri, içeride yağ dokusu ve süt bezlerinden oluşur. Onları asan ortalama 20 kadar asıcı bağ vardır (Cooper ligamanları). Yağ dokusu ve süt bezleri bir çok hormon ve metabolik sebepten dolayı hacim kaybedebilir. Fakat onları saran deri her zaman bu gelgitlere uyum sağlayamayabilir. Öyle olduğunda küçülme sorununa ek olarak bir de sarkma eklenir.

Her ne sebepten olursa olsun karşımızda küçük yada küçülmüş bir meme var ve bunu büyütmeliyiz. Nasıl mı? Elbette doldurarak. Peki ne ile? İşte bu güzel soru. Teorik olarak sentetik dolgularla, kendi yağınızla ve meme protezi (yani silikon implant ) ile meme büyütme yaptırabilirsiniz.

Sonuçta memenizi sağlıklı büyütmek için elimizde sadece bu işi doğru düzgün yapabileceğimiz meme protezi kaldı. Yani silikon implant.

Silikon deyip geçmemek lazım. Düz yüzeylisi, pürtüklüsü, anatomik (damla) şekillisi, roundu, çift koheziflisi… Çeşit çok. Peki hangisini seçeceksiniz? Doğrusu şu, siz bu seçimi yapmayın. Siz sadece nasıl bir meme istediğinizi tarif edin doktorunuza. Doktorunuz da sizin beklentinizi karşılayacak olan ve aynı zamanda anatominiz ile en uyumlu implantı seçecektir.  Dekolte giydiğiniz zaman köprücük kemiklerinizden (klavikula da denir) meme ucunuza olan kısmın hafif bombeli bir şekilde durmasını mı istersiniz, daha az belirgin olmamasını mı, yoksa oldukça düşük bir eğimle meme ucunuza  uzanmasını mı istersiniz? İsteğiniz belirgin bir göğüs dekoltesi ise, proteziniz yuvarlak (round) olacaktır. İkinci tarif ise anatomik protez (damla) ile elde edilir. Yuvarlak protezi top gibi bir şey zannetmeyin. Ofisimde anatomik ile round protezi yan yana gören hastalarım hiç böyle hayal etmediklerini söylüyor. Lütfen hayal gücünüzü cerrahi konularda zorlamayın. Biz sizin yerinize bunu yaparız.

Bir de büyüklük konusu var. Ne kadar büyük yapacağız? Yukarıda size bir hikaye anlatmıştım.  Eğer kişinin hiç memesi oluşmamış ise utangaçlık dönemini yaşamadığını söylemiştim. İşte o kişiler o yaşamadıkları utangaçlığı meme büyütme cerrahisi öncesinde yaşamaya başlıyorlar. Gerçek beklentisi olan meme boyutunu pek telaffuz edemiyorlar.  Bunu keşfettiğimden beri meme boyutunu belirlemede hastalarımızın gerçek beklentisini anlamak için ekstra çaba sarf ediyorum. Hastanın boyunun ve omuzlarının orantısının taşıyabileceği, ortada birleşmeyen, koltuk altına taşmayan vücuduna uygun dolgun görünümlü protezleri takmaktan yanayım. Memeler elbette süt vermeye de yarar ama öncelikle cinsel bir organdır ve öncelikle  bu amaca yönelik yeterli tatminin oluşturulması gerekir.  Böyle dediğim için korkmayın, elbette süt verme ile ilgili hiçbir sıkıntınız olmayacak. Tanımlanmış cerrahi prosedürlerin neredeyse tamamında memenin süt bezleri ve süt kanalları korunmaktadır.

Pürtüklü mü, düz mü? Çok yakın zamana kadar kesinlikle pürtüklü protezler kullanılmalı derdim.  Bunun sebebi kontratür dediğimiz, protez etrafında oluşma riski olan sert dokuları önlemek idi. Günümüzde yapılan bazı bilimsel çalışmaların sonucu, bu pürtüklerin zamanla protezden  ayrılarak bazı medikal sorunlara neden olduğu yönündedir. Artık pürtüklü protezleri kullanmıyorum. Oldukça fazla teknik detayı olan bu konuyu dilerseniz muayeneniz sırasında detaylıca konuşabiliriz.

Bir diğer önemli ayrıntıda bu protezi nereden yerleştireceğimiz  konusudur. Yekpare bir silikon implantı meme altından (submamarian), meme ucundan (periareolar), koltuk altından, karın germe sırasında karın dokusunun altından koymak mümkündür. Şişirilebilir olan bir protez çeşidi daha var ki göbekten girerek meme içerisinde ulaşıp yerleştirilebilir (Serum fizyolojik ile şişirilen implantlardır). Protezinizi sizin istediğiniz her yerden yerleştirebilecek tecrübeye sahibiz. Artı eksileri karşılaştırdığımızda ise benim önerim meme altından yerleştirmektir.  Daha az ağrı, hızlı yara iyileşmesi, konfor, güvenlik, meme ucu duyusu korunması vb. avantajları vardır.Bu konuyu da muayene sırasında tartışabilir ve birlikte karar verebiliriz.

Protezi nereden yerleştireceğimize karar verdik, peki protez hangi planda duracak. Kas altında mı, meme bezi altında mı (yani kas üstü mü)? Protez için iki ayrı plan içinde savunucular vardır ve her iki grupta haklıdır. Her iki plan için de avantaj ve dezavantajlar söz konusudur. Öyle ise hangisini seçeceğiz.  2000 li yılların başında “subfasyal” denilen, kasın zarının altına implant yerleştirme fikri uygulama alanımıza girdi. Amaç kas altı ve üstüne ait avantajlarını yaşarken dezavantajlarından uzak durabilmek idi. Bizler bu bilgiyi klasik “dual plan” ile birleştirdik. Yani protezinizin üstünü kas, altını da kas zarı örtecek.

 

Meme büyütme ameliyatından sonra kaç beden olacağım?

En meşhur soru budur. Cevabı genelde ilk duyulduğunda pek etkileyici gelmiyor hastalara. Bu ameliyatta memeniz büyüyecek, göğüs duvarınızın ne çapı ne de iskelet genişliği değişmeyecek. “Cup Size” denilen bir kavram var. Memenin kubbe hacmi yani. Sutyenlerde örneğin 85B gibi ifade edilen “B” sizin cup size değerinizdir ve bu ameliyat ile o büyür, C olur, D olur gibi. 85 ise sizin göğüs iskeletinizin çevresini gösterir ve tam meme altından ölçülür, hani o kalem testi yaptığınız yerden J. Bu hesabı yapmazsanız sutyeninizi nereden aldığınıza göre beden ölçünüzü farklı görmeye devam edersiniz.

 

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında beni ne bekliyor?

Ameliyatınız 1 saat kadar sürecek ve genel anestezi altında yapılacak. Ameliyattan sıkı bir pansuman ile uyanacaksınız. Dren kullanmıyorum. Ameliyattan hemen sonra koltuk altından kuşak gibi saran bir elastik bandı 1 ay kadar kullanmanız gerekecek. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden erirler. Ameliyattan 4 hafta sonra denize girilebilirsiniz. Ağrı bu ameliyatta minimum düzeydedir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Masaj yapmam gerekecek mi?

Meme büyütme ameliyatından sonra protezin şekli, ve yerleşme planına göre, kapsül oluşumunu önlemek amacı ile sizlerden masaj yapmanızı isteyeceğiz.

 

Küçük ve sarkık memelerde protez sarkmayı giderir mi?

Her zaman değil elbette. Meme derisini boş bir kese olarak hayal edin. İçine koyacağınız protez bir miktar derinizi gerecektir ama unutmayın ki o protezin bir ağırlığı var ve yer çekimi zaten gevşek olan o memeyi aşağıya doğru çekecektir. Özetle protezden dolayı iri olan ama deri fazlalığı ve gevşekliğinden dolayı sarkık bir çift memeniz olur. Çözüm nedir? Meme toplama (mastopexy) işlemlerinden size uygun olanı ile meme büyütme işleminizi birleştirmektir. Elbette seçilecek tekniğe göre memenizde ek bir kesi  ve buna bağlı bir ameliyat izi olacaktır. Bu kesi genellikle memenin renkli kısmından (areola) meme altı katlantıya uzanan tek bir çizgi şeklindedir (vertikal skar), çok sarkık memelerde de ters T şeklindedir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Beni bekleyen kötü senaryolar neler olabilir?

Bu ameliyatı genel anestezi altında yapıyorum.  Anesteziye bağlı tüm riskler, ameliyata bağlı enfeksiyon, kanama, iyileşme problemleri olabilir. Silikon implanta bağlı özel problemler kapsül kontraktürü, silikon kaçakları nadir de olsa olabilir. Meme ucunda his kayıpları nadir ve genellikle geçicidir. Bu komplikasyonların son derece düşük yüzdelerde olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Bir saat içerisinde tüm dünyanız değişir. Yarısı sağınızda, yarısı solunuzda 🙂

Meme Büyütme Estetiği ile Alakalı Farkı Bir Sorunuz Var İse Lütfen Formu Doldurmaktan Çekinmeyin! Sağlıkla Kalın…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!
Op. Dr. Ozan Balık Klinik

  • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
  • +90 532 609 08 73
  • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

  • Pazartesi- Cuma
    09:30 – 19:00
  • Cumartesi
    10:00 - 19:30
  • Pazar
    Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari