Orta Yüz Germe Ameliyatı

orta yüz germe ameliyatı

Orta Yüz Germe Ameliyatı

Yüz estetiğinde bir çok konu iç içe girdiği için, her ne kadar teknik açıda çok farklı bir ameliyat olsa da, orta yüz germe (midface lift) felsefesini yüz germeninkinden ayırmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bu konuyu okumaya başlamadan önce sitemde buluna yüz germe (facelift) kısmını incelemenizi öneririm.

Daha önce de belirttiğimiz üzere yaşlanma sürecini bir takım kısımlara ayırdık ve bu evrelere göre tedavi yaklaşımlarından söz ettik. Hatırlayalım;

Yüzümüz yaşlanmaya başladığında önce görünen cilt kalitesi kaybolur. Cildiniz parlaklığını kaybeder, pembeliklerin yerini sarı-kahve rengi matlık alır. Yüzümüze dolgunluk veren yağ adacıkları vardır, ki yaş ile birlikte onun da hacminde genellikle azalma vardır. Bu yağ adacıklarını olması gereken yerde tutan bağlayıcı ligamanlar (asıcı bağlar olarak düşünün) da gevşemiş ve yağ adalarını taşıyamaz hale gelmiştir. Erken yaşlanmada göz altındaki yağ adası ile yanak yağ adası birbirinden ayrılmaya başlar. Çünkü her ikisini asan bağlar farklıdır ve yanak yağ adası daha ağır, yerçekimi tarafından daha çok çekilebilir pozisyondadır. Bizler bunu göz altımda hale şeklinde bir oluk oluştu diye tarif ederiz. Çoğumuz alt göz kapağında torbalanmam oluştu desek te bu genellikle doğru bir tespit değildir. Olup biten yanak yağının aşağı hızla göç etmesi ve göz altı yağlarımızın ortada tek başına kalmasından dolayıdır. Elbette göz altındaki yağı sınırlayan zarlar da gevşemiştir ama asıl mekanizma bu şekilde gelişir. Buna evre 1 diyebiliriz. Yaşlanma devam ederken yanak yağları iyice aşağı iner ve burun kenarımızda buluna olukların derinliğini arttırır, işte buna da evre 2 diyorum ben. Aynı süreç devam ederken hemen çenemizin kenarında sarkmalar ortaya çıkar. Benzerliğinden dolayı buldog köpeği yanağı olarak ta tarif edilir bu görüntü. Evre 3 e gelinmiştir artık. Eş zamanlı olarak göz kapağı ve kaşlarda düşüklük ve sarkmalar çeşitli evrelerde eşlik etmeye başlayacaktır. Boynunuz da bu karmaşaya katılır ve sarkar ise evre 4.

İlk yapılması gereken sarkmış olanı olması gereken yere kaldırmaktır. Yukarıda sözünü ettiğim yaşlanma mekanizmalarından yola çıkarak evre 1 ve 2 için yapılması gereken orta yüz germe (midface lift) işlemidir. Neresidir orta yüz? Orta yüz burunun kenarlarındaki oluk, dudak kenarlarının yatay hizası ve gözümüzün dış sınırından aşağı çizilerek elde edilen alanın adıdır.
Orta yüzün sarkması her zaman yaşlanma ile olmaz, bazen de anatomik olarak bir sorun vardır ve yanak sarkık durur, göz altları çukur görünür. Bu durumda da yaşlanmayı beklemek gereksizdir, midface için iyi bir aday olabilirsiniz.

Birkaç yöntem vardır orta yüz germe için. Bunlardan biri temporal saçlı deriden endoskopik girilerek yanak bölgesine girilmesi ve buradaki bichat yağ yastığının yukarı alınması. Bir diğer uygulama alt göz kapağında hemen kirpik dibinden yapılacak saklı bir kesi ile girilip orta yüze ulaşılır ve yukarı alınması gereken tüm yapılara buradan müdahale edilir. Ağız içerisinden de girilerek bu yöntemlere destek olunabilir.

Kişinin göz altında çukurları yok ise sadece endoskopik uygulama yeterli iken göz altı çukurları olanda alt göz kapağından giriş yapılması kaçınılmazdır.

Ameliyat genel anestezi altında yapılacak. İşlem midface için 2,5 saat, yanaklar da eklenir ise 4 saat civarında sürer. Göz kapakları 30 dakika fark eklenir, kaş yada temporal lift için 1 saat süre eklenir. Ameliyat sonrası göz altında 5 gün kalmak üzere kağıt bantlar yapıştırılmış olacak. Yanak germe de yapıldı ise elastik bir bandajınız olacaktır. Genellikle dren kullanmıyorum. Şişlik ve morluklar bu ameliyatın doğasında vardır. 2-3 hafta sürecektir. Ameliyatınızdan 10 gün sonra fondöten ile çok rahat kamufle edebileceğinizi düşünüyorum.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!
Op. Dr. Ozan Balık Klinik

 • Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL
 • +90 532 609 08 73
 • info@ozanbalik.com

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi- Cuma
  09:30 – 19:00
 • Cumartesi
  10:00 - 19:30
 • Pazar
  Kapalı

E-Bülten

WhatsApp
burun estetigi fiyatlari