Meme Dikleştirme Ameliyatı

Tarihin farklı evrelerinde kadın memesi o kadar çok fazla anlamlar yüklenmiştir ki. Rönesans Avrupa’sında dolgun ve iri göğüsler doğurganlığın simgesi oldu. Bu yüzden dolgun olmalıydı ki sütü bol olsun. Sağlıklı kadını simgeledi, zira o dönemlerde kadın ömür de çok kısaydı. Küçük memeler korselerle dekolteden çıkacak şekilde giyinilirdi bu yüzden. Öncesi ve sonrasında ise anneliğin simgesi oldu tarih boyunca. Ama ne olursa olsun çekici kadın imajının merkezindeydi her zaman.

Birçok cerrahi yöntemlerle omuz genişliği ve kişinin boyu ile uyumlu, süt kanalları korunarak meme estetiği yapılabilmektedir. Bu şekilde kimi zaman bir memeyi büyütüyor, bazen küçültüyor, bazen de hacmi iyi ama sarkmış bir memeyi toparlıyoruz. Ne sebeple olursa olsun (başta kanserler, sonra yanıklar ) memesini kaybetmiş kişilerde yeniden bir meme yapıyoruz.

Sonuçta elde edilen şey güzel bir memeden daha fazlası: kadının özgüveni…

Memeler hem küçük hem de sarkık ise sadece protez ile meme büyütme yeterli olmayacaktır. Meme büyütme estetiği sırasında meme dikleştirme de denilen mastopeksinin yapılması gerekecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme yada diğer bir değişle meme dikleştirme işlemlerinde kriter meme ucunun bulunduğu seviyedir. Eğer meme ucu göğüs altı katlantı seviyesinin altına inmiş ise göğsü sarkmış kabul edebiliriz. Bu durum kimi zaman yapısaldır kimi zaman da doğum sonrasında emzirme sürecinin sonucu olarak ortaya çıkar. Kimi zaman da aşırı kilo vermelerden meme dokusu çok etkilenir. Sebebi ne olursa olsun meme dikleştirme ameliyatı ile bu sorunlar giderilebilir, memeler ideal seviyesine yükseltilebilir ve dik bir forma ulaşılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatında göğsün sarkma ameliyatında da çok çeşitli teknikler vardır. Bu teknikler meme dokusunun miktarına ve hacmine göre uygulanan teknikler değişmektedir. Uygun vakalarda sadece göğüs ucu etrafında bir kesi yapılması yeterliyken bazı vakalarda da “ters T” dediğimiz şekilde bir kesi yapılması gerekebilir. Ara formlarda var elbette. Sarkma miktarı azaldıkça oluşacak kesinin ve izlerin miktarı az olacaktır diye düşünebilirsiniz. Burada söz edilen Ters T şeklindeki bir iz tamamen kaybolmayacaktır elbette ama yıllar içerisinde soluklaşırlar. Bir çok ameliyat sonrası bakım ve tedavi uygulamaları ile izin azaltılması desteklenir. Sadece göğüs ucu çevresinden yapılan kesi ile meme toparlama ancak hafif sarkmalarda uygun olacaktır.

Meme toparlama işleminde sarkma giderilip te meme toplu bir hale geldikten sonraki hacim hasta için tatmin edici olacak mı sorusu çok önemlidir. Eğer toparlama yeterli bir hacmi sağlamayacak ise toparlama ile birlikte meme protezi uygulanması gereklidir. Bu fikir aklınızdan bir defa geçti ise muhtemelen doğrudur. Doktorunuza düşüncenizi açıkça söyleyin.

Ameliyatlarda genellikle genel anesteziyi tercih ediyorum. Elbette ameliyathane ortamında. Meme büyütme vakaları aynı gün hastaneden çıkabilir ama meme dikleştirme hastalarının bir gece yatması iyi olur diye düşünüyorum.Hastalar açısından son derece yüksek memnuniyet oranlarına sahip uygulamalar olan meme estetiği ameliyatları ile özgüveninizi yeniden inşa edebilirsiniz. Çok detaylı bir estetik ameliyat grubunu bu şekilde özetlemeye çalıştım, daha detaylı bilgi ve muayene için randevu alabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında merak ettiğiniz farklı konular var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara