BBL Brezilya Kalçası Estetiği (Popoya Yağ Enjeksiyonu)

Kadın vücudunda çeşitli kısımları için kadın figürünün nasıl yansıttığına dair bazı kriterler toplumda oluşmuştur. Örneğin kaşların dış kenarlarının yukarı kavisli olması daha çekici algılanacağı ortak görüştür (aksi bir çok örnek olsa bile), burnun üzerindeki hafif bir kalkık yapı, el parmaklarının ince ve uzun olması, boyunun biraz uzun olması. Hatta meme için bile ulusal testlerimiz var, altına kalem konduğunda düşmeden tutabilir mi, tehlike anında düz duvara tırmanabilir mi vb. Ama gel gör ki kalçalar için nedense ülkemiz estetik bir hayal kurmamış bu konuda çok kafa yormamış. Kadınlara sorduğumuzda ise sadece bir oval çıkıntının arkalarında belirmesini istemekte, hepsi bu. Gerçekte ise her iki gluteal (popo) yuvarlağın birleştiği yerdeki çataldan, çatalın her iki yanında olan Venüs gamzelerine, bacakla birleştiği yerdeki bağlantı açısı, her iki poponun birbirine temas şekli, popoların yanlarda çukur ya da oval olup olmaması gibi bazı ayrıntılar var ki güzel bir popo algımızı yönetirler. İdealize ettiğimiz popoları oluştururken fazla yağların alınması, basık ya da oyuk alanlara yağ enjeksiyonu, silikon protezlerin yerleştirilmesi, bazen cilt çıkarılması, bazen de beldeki fazla dokunun içe katlanması gibi gereksinimlere göre seçilebilecek birçok uygulama vardır. İyi bir muayeneyi takiben hastalarda yöntemlerden biri seşilmektedir. Dijital bilgi kirliliği içerisinde büyük volümlerde sentetik dolgu enjeksiyonu ve iplerle askılama gibi ticari fantezilerle de karşılaşabilirsiniz ama pek önerilmez. Nedenleri ise istenilirse daha sonra başka bir makalede tartışılabilir

Türk kadınlarının popoları istenildiği gibi değil sanırım, daha düz ?

Ülkemiz kadınlarında benim gözlemlediğim en büyük problem kalça yanlarında erkeksi olarak nitelendirebileceğimiz basık yada çukur alanlar olmasıdır. Basık popo ikinci sırada geliyor.

Kalça estetiği (Popoya Yağ Enjeksiyonu) neden son yıllarda popüler oldu?

Bunun sebebi popüler kültür, internetin yaygınlaşması ve akıllı telefonlar üzerinden sosyal medya elbette. Ülkelerin ne kadar farklı kültüre sahip olursa olsun internet tek tip algı yolunda insanları birleştirecektir. Bu mekanizma üzerinden gidilirse gündeme ilk oturan estetik burun estetiği idi. Ortadaydı ve saklanamazdı. Saklaması kolay olan ve pek göz önünde olmayan popoların bunca zaman saklı kalması son derece mantıklı.

Kalça estetiğini isteyen her kadın yaptırabilir mi?

Ameliyata engel sağlık problem olmayan her kadın yaptırabilir elbette.

Kalça (popo) estetiğinin belli kriterleri var mı?

En özel kriter cerrahın estetik algısı çerçevesinde hastasının gerçekten daha güzel vücuduna yakışır bir poposu olacağını düşünmüş olmasıdır.

Kalça estetiği operasyonu nasıl yapılır?

Operasyonlar genel anestezi altında yapılır.

Kalça estetiği kaç yöntemle yapılabilir?

Yapacağımız popoya silikon implant yerleştirmek ise her iki kalça çatalından girilerek her iki tarafa implant yerleştirilebilir. Yağ enjeksiyonu ise vücudun başka yerlerinden alınarak hazırlanan yağ dolgusunun çukur ya da basık alanlara enjekte edilmesi ile olur. Yağ enjeksiyonu kişinin kendinden mi alınıyor? Peki yeteri kadar yağ alınacak bölge yoksa nasıl yapılır? Yağ enjeksiyonunda kullanılan yağlar elbette kişinin kendinden alınır. Aksi halde organ naklindeki gibi doku uyum problemleri yaşanabilir. Kişinin kendinde yeterince yağ yok ise yağ enjeksiyonu seçeneği o kişi için yok sayılır. Kalça protezleri nasıl kullanılıyor? Onlarda meme protezleri gibi farklı büyüklükteler mi? Popo protezleri de meme protezleri gibi değişik boyut ve tiptedir. Kalça kaslarının içerisine yerleştirilerek kullanılır. Peki bu protezler belli olmuyor mu? Eğer protez kasın üzerine yani derinin hemen altına konulur ise dışarıdan görünmesi neredeyse kaçınılmazdır. Kötü sonuçların çoğu bu tekniğin seçilmesi ile olur. Bu sıkıntıdan kurtulmak için kas içine (gluteus maksimus) yerleştirmek gereklidir. Kalça estetiği operasyonu sonrası hasta nelere dikkat etmeli? Ağrı, iz oluyor mu? Popo implantları sonrası kişinin oturup yatmasında dikkat etmelidir. Genellikle bir iki hafta içerisinde hastalar kendini çok iyi hissetmeye başlaması ve ağrının olmaması nedeni ile tedbirli davranmayı ihmal etmeye başlar. Kalça kasları çok güçlü olduğu ve protez basıncı da düşünüldüğünde henüz yeni kaynamış olan kesi hattı baskı altında kalıp 4 kat dikilmesine rağmen açılmalar oluşabilir. Kesi kalça çatalının altında kaldığı için görünmesi mümkün değildir. Kalça estetiği operasyonunun riskleri var mı? Elbette bu bir ameliyattır ve herhangi bir ameliyatta karşımıza çıkabilecek komplikasyonlar bu ameliyatta da görülebilir. Sonuçta yabancı bir madde vücuda konuluyor, vücudun ret etmesi gibi bir durum olabilir mi? Teorik olarak her türlü maddeye karşı vücudumuzda red reaksiyonu olabilir ama silikon son derece inert bir maddedir ve vücuttan reddi son derece zordur. En kötü hali ile protez etrafında kapsül olasılığı olabilir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Messenger

Doktora Sor

WhatsApp

Şimdi Ara