Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti: (Erkeklerde Meme Küçültme)

Jinekomasti erkeklerdeki kadınsı meme oluşumudur. Bir erkekte kadın tipi meme oluşmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en sık olanı gelişimin doğal bir süreç olup ergenliğe girmek üzere olan erkeklerde görülen şeklidir. Bu durum birkaç yıl içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Ergenliğe geçiş hormonal dalgalanmaların son derece fazla olduğu bir dönemdir. Bunun dışında yine sık görülen jinekomasti nedeni alkol ve ilaç kullanımıdır. Alkol özellikle karaciğerin bazı biyokimyasal fonksiyonlarını işgal ettiği için östrojenin ve bazı steroid bazlı moleküllerin yıkımı azalmaktadır ve meme dokusu bundan direk etkilenmektedir. Bazı epilepsi ilaçları, antidepresanlar, hormon ilaçları, bazı tansiyon ilaçları da jinekomasti yapabilmektedir. Bunların dışında hepatit, siroz, bazı kanserler, uyuşturucu madde bağımlılığı da jinekomasti nedenlerindendir. Son olarakta yaşlılık döneminde hormon siklusu bozulduğundan aynı problemler ortaya çıkabilir.   Jinekomastide memnin içerdiği dokunun yağlı yada glandüler olamasına göre sınıflaması yapılmaktadır. Bu sınıflama tedavi protokolümüzü direk etkilemektedir. Eğer yağlı bir artış varsa sadece liposuction yapılması yeterli olabilirken, glandüler artışta meme bezlerinin de çıkarılması gerekecektir ve bunu liposuction ile yapmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bazen ameliyat öncesi ultrasound ile analiz yapmak faydalı olabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatlarında kullanılmak üzere çeşitli teknikler önerilmiştir. Bu yöntemler arasında belirleyici olan bir diğer konu da içerideki dokular çıkarıldıktan sonra deride sarkma olup olmayacağıdır. Çoğu erkekte gerekmemekle birlikte bazen meme cildinden de çıkarılması gerekmektedir. Böyle ağır jinekomasti vakalarında kişilere kalacak olan izlerden söz etmek gerekmektedir. Oysa basit yağlı bir jinekomastide yaklaşık 5 mm kesiden giren ince liposuction kanülleri ile sonuca ulaşılabilmektedir. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Jinekomasti düzeltmesinden sonra 4 hafta kadar, göğüs bölgesine baskı yapan elastik sargılar kullanılmaktadır. Bu meme cildinin göğüs duvarına düzgün yapışmasını sağlayacaktır. Eriyen ipler kullanılacağı için dikiş alma problemi olmayacaktır.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.