Jinekomasti: (Erkeklerde Meme Küçültme)

Jinekomasti erkeklerdeki kadınsı meme oluşumudur. Bir erkekte kadın tipi meme oluşmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en sık olanı gelişimin doğal bir süreç olup ergenliğe girmek üzere olan erkeklerde görülen şeklidir. Bu durum birkaç yıl içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Ergenliğe geçiş hormonal dalgalanmaların son derece fazla olduğu bir dönemdir. Bunun dışında yine sık görülen jinekomasti nedeni alkol ve ilaç kullanımıdır. Alkol özellikle karaciğerin bazı biyokimyasal fonksiyonlarını işgal ettiği için östrojenin ve bazı steroid bazlı moleküllerin yıkımı azalmaktadır ve meme dokusu bundan direk etkilenmektedir. Bazı epilepsi ilaçları, antidepresanlar, hormon ilaçları, bazı tansiyon ilaçları da jinekomasti yapabilmektedir. Bunların dışında hepatit, siroz, bazı kanserler, uyuşturucu madde bağımlılığı da jinekomasti nedenlerindendir. Son olarakta yaşlılık döneminde hormon siklusu bozulduğundan aynı problemler ortaya çıkabilir. Jinekomastide memnin içerdiği dokunun yağlı ya da glandüler olamasına göre sınıflaması yapılmaktadır. Bu sınıflama tedavi protokolümüzü direk etkilemektedir. Eğer yağlı bir artış varsa sadece liposuction yapılması yeterli olabilirken, glandüler artışta meme bezlerinin de çıkarılması gerekecektir ve bunu liposuction ile yapmak pek mümkün değildir. Bu nedenle bazen ameliyat öncesi ultrasound ile analiz yapmak faydalı olabilmektedir.

Jinekomasti ameliyatlarında kullanılmak üzere çeşitli teknikler önerilmiştir. Bu yöntemler arasında belirleyici olan bir diğer konu da içerideki dokular çıkarıldıktan sonra deride sarkma olup olmayacağıdır. Çoğu erkekte gerekmemekle birlikte bazen meme cildinden de çıkarılması gerekmektedir. Böyle ağır jinekomasti vakalarında kişilere kalacak olan izlerden söz etmek gerekmektedir. Oysa basit yağlı bir jinekomastide yaklaşık 5 mm kesiden giren ince liposuction kanülleri ile sonuca ulaşılabilmektedir. Ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilmektedir.

Jinekomasti düzeltmesinden sonra 4 hafta kadar, göğüs bölgesine baskı yapan elastik sargılar kullanılmaktadır. Bu meme cildinin göğüs duvarına düzgün yapışmasını sağlar. Eriyen ipler kullanılacağı için dikiş alma problemi olmaz.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!