Güzel Bakmak

Bakışlarımızın sosyal yaşantımızdaki rolü herkes tarafından kabul edilmektedir. Yüzümüz ifademizin merkezini oluşturmaktadır. Yorgun mu, mutlu mu, kederli mi olduğumuzu deşifre eder. Kimi zaman yaşlanma kimi zaman da yapısal özelliğimizden dolayı bakış ifademiz olduğundan daha bitkin ve üzgün bir hal almaya başlar. Ayna karşısına geçip problemi keşfetmeye çalışırken bazen üst göz kapağındaki bir katlantı, bazen de alt göz kapağındaki torbalanmayı ve bazen de göz etrafındaki kırışıklıklar bizi rahatsız eder.  Bu noktada aslında bir hata yapmaya başlamışızdır. Bir bakışın güzelliğini tek bir faktör belirlemiyor. Üst göz kapağımız alt göz kapağından ayrı değerlendirilemez, yâda üst göz kapağımız kaşlarımızın duruşundan bağımsız görülemez, yana elmacık bölgesinin dolgunluğu alt göz kapağından bağımsız değildir.

Yaşlanmamıza neden olan hücresel değişiklikler yâda yapısal zayıflıklarımız sadece tek bir noktayı etkilemiyor. Göz yuvarlağımızın hem üstünde hem de altında yağ yastıkları vardır. Göz yuvarlağı alttaki yağ yastığı üzerine baskı oluştururken üst kapakta böyle bir sorun yoktur. Biraz da anatomik özelliklerinden dolayı üst göz kapağındaki problemler kendini katlantı olarak gösterirken, alt göz kapağında torbalanma şeklinde bir sorun ön plandadır. Oysa derimizi ve göz çevresindeki kaslarımızı zayıflatan süreçler ve yerçekiminin olumsuz etkileri her iki kapağı da etkilemektedir. Buna bir de kaş düşüklüğü ve göz etrafında kırışıklıklar eklenince çok daha yorgun bir ifade ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarımızda deformasyon oluşurken sözünü ettiğimiz olumsuzluklar kaşlarımızın da daha aşağı doğru yer değiştirmesine neden olur. Bu başlı başına üzgün bir ifadenin nedenidir. Bununla birlikte kaş düşüklüğü yada göz kapağı sarkmaları yaşlanma olmaksızın da genç yaşlarda görülebilir.

Estetik algımıza göre gözün dış pınarı iç pınarından daha yukarıda olması çekici bir göz ifadesi sağlamaktadır. Aksi halde baygın ve yorgun bir bakış olur.  Bu problem de çok küçük bir işlem ile gözün dış pınarını daha yukarıya çekerek düzeltmemiz mümkündür.

Estetik cerrahinin tüm konularında olduğu gibi burada da bir problemin çözülebilmesi, problemin ne oranda fark edilebildiği ile ilişkilidir. İyi bir planlama ile güzel bakışlar elde edilmesi son derece olasıdır.

 

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.