Yaşlanma süreci ve yerçekimi vücudumuzun hiçbir kısmına ayrıcalık tanımaz. Derimizin dermis tabakasında elastik yapılar bozulur. Özellikle kilo alıp verme miktarınızla da ilişkili olarak sarkma miktarınız artar. Yâda henüz sarkmalar oluşmamış fakat gerek uyluk içerisinde gerekse kol üst iç yarısında aşırı yağlanmalar olabilmektedir. Böyle bir durumda aynı seansta yağ aldırma (liposuction) ve germe işlemleri birlikte yapılması gerekmektedir. Kol estetiği yada uyluk estetiği yapılırken kesilere bağlı izler vücut katlantılarına saklanarak ve özenli dikiş teknikleri kullanılarak kabul edilebilir düzeyde estetik izler elde edilir.

Kol germe ameliyatındaki iz kolun iç kısmında uyluk germedeki iz ise uyluğun gövdeye birleştiği kasık katlantısında kalacaktır. Uyluğu geriyorsak kesi tam bacağın gövdeye bağlandığı kasık bölgesinde saklıdır. Bununla birlikte aşırı kilo vermeye bağlı uyluk içi sarkmalarda problem ileri derece ise hem kasık hem de diklemesine bir kesi izi ortay çıkacaktır. Bu izi ters bir “T” ye benzetebiliriz. Tüm iz çeşitlerinde fraksiyonel lazer ve slikon uygulamaları yapmaktayız. Uyluk germe ameliyatında iz nispeten biraz daha saklı kalırken kol germedeki izler biraz daha görünmesi kolay olabilir.

Kol germe ameliyatı ve uyluk germeyi genel anestezi altında yapmakta fayda vardır. İşlemin hemen arkasından uygun bir korse giymeniz beklenmektedir. Hastanede bir gece kalmanız uygun olacaktır. Eriyen ipler kullanıldığından dikiş alma problemi olmayacaktır. İşe dönüş süreniz tamamen yapılan işlemin boyutu ile ilişkilidir. İlk bir hafta kol ve bacaklarınızın yavaş hareket etmesi gerekecektir.

Kol sarkmalarında uygulanan kol germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında ve bazen de lokal anestezi ile yapılır. Ortalama 2 saat sürer. Çok ağır sarkmalar ve yağlanmalarda hasta bir gün hastanede kalabilir. Koldaki sarkma deri boyunca hem enine hem boyuna iki boyutludur. Bu nedenle deri hem enine hem de boyuna kesilerek sarkan deri alınmalıdır. Ameliyat sonrası dönem ağrı olmaz ya da yok denecek kadar azdır. Ağrı olursa ağrı kesiciler yeterlidir. Normal hayata dönüş birkaç gün içindedir. İlk iki hafta sadece günlük işlerinizi yapabilirsiniz, kollarınızı kullanmadığınız koşu gibi sporlara üçüncü haftada, tenis gibi efor sarfettirici sporlara sekizinci haftadan sonra başlayabilirsiniz. Kolunuzun içindeki iz ilk zamanlar kabarık kırmızı olmakla birlikte zamanla incelecek ve soluklaşacak daha az belirgin hale gelecektir.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!