Göz Kapağı Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Daha çok göz kapağı estetiği olarak bilinen blefaroplasti sosyal hayatımız üzerindeki gücü tartışılmaz ameliyatlardır. İletişim kurmakta olduğumuz kişileri dinlerken ya gözlerine ya dudaklarına bakarız. Bu iletişimde ne derece ön planda olduğunu gösterir bize. Bununla birlikte yaşlılığın ve yaşamın yıpratıcı etkileri de önce göz kapaklarımızda kendini gösterir.

Göz kapağını oluşturan tüm yapılar diğer yüz bölgesi yapıları gibi yaşlanır, sarkar, kırışır. Tüm bunların sosyal yansıması yaşlı görünmenin de ötesinde yorgun ve üzgün bir ifadeye neden olmasıdır.

Alt göz kapağı biraz farklı bir konudur. Güncel cerrahi yaklaşımlar ışığında, alt göz kapağı problemlerini sadece alt göz kapağı ile ilişkili olarak kabul etmiyorum. Göz altında torbalanma, gözaltında halkalanma gibi sorunlar gerçekte alt göz kapağının değil orta yüzün sorunudur. Alt göz kapağı ile ilgili şikayetleri olan kşilerin hemen hepsinde yapılması gereken orta yüz germedir. İçinde germe kelimesi olsada bunu illaki yaşlılıkla ilişkilendirmemek gerekir. Bazen bu problemler yapısal olarakta bulunur. Bu konu ile ilgili orta yüz germe (midface lift) başlıklı yazımı inceleyebilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği ve Bakış Estetiği Kavramı

Kendi pratiğimde göz kapağı estetiği dediğimde üst kapağı kastetmekteyim. Üst kapakta neler yapıyoruz, ondan söz edeyim. İlk göze çarpan şey üstteki katlantılardır. Bu katlantılar cerrahi olarak çıkarılmaktadır. İhtiyaca göre aşırı dolgunluk veren yağlar azaltılabilir, tam tersi üst göz kapağı çukurda görünenler için yağ dolgusu eklenebilir. Aslında bu bölgenin problemlerini değerlendirirken göz kapağı estetiği demek yerine bakış estetiği kavramı değerlendirmek gerekir. Bir bakışı güzel gösteren sadece gözkapakları değildir. Gözün iç ve dış köşelerinde göz pınarı (kantus) denen kısımların açısı, alın ve kaşların durumu, yanakların göz küresine göre çıkık olup olmaması gibi faktörler de bakışımızın güzelliğini ortaya koyar.

Üst göz kapağı estetiği, üst kapağın açılırken yaptığı katlantıda yapılan kesiyle yapılır. Dikiş hattı da burada olacaktır. Vücudun en ince dermis tabakası burada olduğu için kesi bölgesinde de fark edilebilir bir iz genellikle kalmaz. Göz kapağı estetiği genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Eğer beraberinde başka bir girişim yapmayacaksa lokal anestezi tercihimdir, böylece aynı gün evinize dönebilirsiniz. Her bir göz kapağının için işlem süresi yaklaşık 20-30 dakikadır. Yapacağımız işlemden dolayı bir miktar şişlik ve morarma olması normaldir. Bu durum kişinin cilt özelliği ile ilişkili olarak 5-6 gün içinde kaybolacaktır.

Özellikle de bunun bakış estetiği olduğu düşünülerek  elmacık kemikleri, kaş ve alına yönelik kombine işlemler de uygulanabilir. Göz kapağı estetiği hakkında farklı bir sorunuz var ise lütfen yazmaktan çekinmeyin. Sağlıkla kalın…

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.