Estetik Cerrahide Mesleki Sorumluluk

Estetik Cerrahi Gerçeğe Dönüşmüş Bir Peri Masalıdır.
Ve Doğruları Konuşmak İyidir…

Aslında bu makaleyi kendim için yazıyorum. Neden mi? İşimiz gerçekten keyifli bunun yanında bu süreçte kendimi bu ambiyansa kaptırıp unutmamak adına bu ortama yazılı olarak koyuyorum. Okuduktan sonrada unutun…


Yaptığımız iş biz plastik cerrahların mesleğidir. Ne demek bu? Hobi değil, bir meslek! İşimizin bir ucu hastalarımızın duygularıdır. Kendimi hastalarımın yerine koyup düşündüğüm ve hastalarıma hep anlattığım bazı şeyler var bunları sizinle paylaşayım istedim.

 

1. Ağrısı çok azdır ama bir çok ameliyat sonrası ağrı ve şişlikler kaçınılmazdır. Ve bir ortalaması olsa bile bazı hassas kişlerde, ciltlerde biraz daha fazla görülebilir. Bir estetik ameliyat olacaksanız sıfır şişlik, sıfır morluk gibi bir teminat beklemeyin.

 

2. “Şunun gibi bir meme istiyorum” veya “böyle bir burun isterim” demenizin tek faydası tarzınızın anlaşılmasıdır. Birebir aynısının yapılabilmesi için sizin de birebir aynı olmanız vb gerekli. Tabi bir de aquapark kaydırağı gibi bir burnu beğenip de ardından doğal olsun dediğinizde isteklerinizin mantık zemini bozuluyor. Keşke her hastamız photoshop kullanbilse de kendi yüzlerinde bir çizim yapsa, o zaman anlaşmak daha kolay olabilirdi.

 

3. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir! Her doktor kendi pratiğinde bazı tecrübeler edinir ve bunu hastalarına yansıtır. Bu ameliyat öncesi, sonrası, yada ameliyat tekniği ile ilgili olabilir. Bunlar gelişen ve güncellenen, canlı yaşayan kavramlardır. Evet neredeyse tüm cerrahlar 5 yıl önce yaptıklarından daha farklı yöntemler ve stratejilerle ameliyat yapıyor. Muhtemelen 5 yıl sonra daha farklı yöntemleri uyguluyor olabilecekler. Değişim iyidir. Yenilikçi olmasaydık hala o eski metrelerce uzunluktaki burun tamponlarını kullanıyor olurduk.

 

4. 6 yıl Çukurova Üviversitesi Tıp Fakültesi, 6 Yıl Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Kliniği, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Yaratıcı tarafından binlerce sınava tabi tutularak ‘yaratılmışı bozup yeniden yapma’ üzerine sertifikalandırıldım. Ama benim de her ameliyatım harika sonuçlanmıyor elbette. Hiç komplikasyonum yok diyecek bir cerrah yeryüzünde yoktur. Kendimden yola çıkarsak: bir burun estetiği konusunda %6-7 gibi komplikasyon oranım var. Literatür ortalamasının altındadır bu oran. O yüzden başarılı kabul edilebilir. Ama daha önemli olan şey bunların genellikle basit müdahelelerle düzelebiliyor olmasıdır. Ve mutlaka kendi problemimi de kendim düzeltirim (verilebilecek en güçlü söz budur).

 

5. Hayatta en kıymetli şey insanın kendisidir. Olmayı düşündüğünüz ameliyat sizin için çok önemli, belki de hayatınızın merkezindedir. Bir defada sorunsuzca olup halletmek istiyorsunuz. Emin olun doktorunuz bunu sizden daha çok istiyecektir. Sizin memnuniyetinizi yakınlarınızla paylaşmanız ve ardından bunların doktorunuzun kulağına gelmesi pahabiçilemez birşeydir.

 

Önemli olan bir miktar riskleri de olan bu yolda sizi yanlız bırakmayacağına güveneceğiniz bir cerrah ile yürümektir.
İşimiz keyifli olduğu kadar bilimsel gerçekler üzerine inşa edilmiştir. Gelişmeyi ve öğrenmeyi bilmek gerek. Kararlarınızı alırken mantık hesabınızı iyi kurgulamanız için bunları kaleme aldım.
Hepinize mutlu ve güzel bir yeni yıl diliyorum.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.