burun ucu kaldırma estetiği

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği Üzerine Düşünceler

Bir burunu güzel yada kötü gösteren bir çok ayrıntı vardı. Herkes kendi burnundaki en problemli alanları ön planda görür. Bir istatistiğe vurursak eğer burun ucu bu konuda liderdir. Peki burun ucu neden bu kadar önemlidir ve biz burun ucunu nasıl şekillendiriyoruz?

Bizlerin “Tip” dediği burun ucunu oluşturan yapılardan söz etmek lazım öncelikle. Burun ucu kıkırdak iskelet üzerinde yükselen bir mimaridir. Alar kartilaj denilen kıkırdak yapısı burun  kanadının içerisinden başlar ve eliptik bir kavis çizdikten sonra burun orta direği olan kolumella içerisinde sonlanır. Burun kanadı içerisinde lateral krus, kolumella içerisinde medial krus ve onun foot plate’i olarak isimlenir. Bu yapıların kendi içerisindeki konkavitesi arttıkça burun ucunu daha oval algılamaya başlarız. Lateral krusun  medial krusa geçişi sırasında ara form olan intermediate krus da tip şekillenmesinde son derece önemlidir. Bu krus segmentinin dönüş hareketi ile oluşan tepeye “dom” denilir. Doğal olarak sağ ve solda 2 adet dom vardır.  İntermediate krusun geniş olması da burun ucunun daha yayvan ve geniş görüneceği anlamına gelir. İnterdomal mesafenin de kadın ve erkekler için ideal olan ölçütlerine uygun hale getirilmelidir.

Burun ucu şekillendirilmesinde öncelik bu iskeletin doğru bir mimari ile ortaya konulmasıdır.

Buraya kadar yazdıklarım, teknik anlamda sizin için kafa karıştırıcı olabilir fakat burun ucunun şekillendirilmesi konusunun ancak giriş kısmı olabilir. Bununla birlikte konunun önemli başlıklarını vurgulaması açısından önemlidir.

Hastalarımız genelde daha küçük bir işlem olduğu düşüncesi ile sadece burun ucuna yönelik kısa bir işlem ile sorunlarını çözebileceği düşüncesinde olmakta bu şekilde burnundaki diğer problemleri es geçmektedir. Burun ucunuzu elden geçirdik diyelim. İşte bu aşamadan sonra daha önce gözünüze batmayan ayrıntılar sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.

Bu nedenle ameliyat öncesinde burnunuzun bütünü hakkında size yol haritası çizen cerrahınızın görüşüne önem verin ve yapılacak işlemi asla küçümsemeyin.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.