Burun Büyütme Estetiği

İnsan bu başlığı okuduktan sonra bir kaç saniye durup tekrar okumak istiyor, değil mi :). Ama yanlış okumuyorsunuz. İki sebepten dolayı burun büyütme işlemi yapıyorum. Ve evet bu bir estetik işlem…

Burun büyütme estetiğinin az olan nedeni yüzümüzdeki yapıların oranlaması ile ilişkilidir. Bazı kişilerde burun boyutları yüzüne göre gerçekten küçük olabildiği gibi bazen de burun ucu çok yukarıda olarak burun ucu-burun kökü mesafesinin kısa kalmaktadır. Bu durumdaki kişilerin yüzünde daha uzun, sırtı daha yüksek bir burun beklentisi olabilmektedir.

Burun büyütme estetiğinin en sık yapılma nedeni ise tahmin edebileceğiniz gibi geçirilmiş hatalı burun ameliyatları sonrasıdır. Bu makalemizdeki konu burun şekli iyi gibi olsa bile en-boy-yükseklik gibi boyutlarda yetersizlik olabilmektedir. Yada daha sık gördüğümüz şekli ile burun sırtının fazla alınmasıyla burun sırtının düşük kaldığı, burun ucunun fazla kaldırılması ile burun uzunluğunun kaybedildiği durumlardır.

Peki nasıl yapıyoruz da burnumuzu büyütebiliyoruz? Bir burnun büyütülmesi aslında küçültülmesinden daha zor bir konudur. Elinizdeki mevcut burun derisinin genişleyerek bu yeni büyük buruna adapte olmasını sağlamak lazımdır. Problemimiz ileri seviyede ise burun içerisindeki iskeleti destekleyerek yeniden inşa etmek gerekeceği için yedek malzeme için kaburgamızdan kıkırdak almamız gerekebilmektedir. Eğer sadece hacim doldurmak gerekiyor ve bu hacimden payanda olarak güç almamız gerekemeyecek ise kulak kıkırdağından, vücudumuzun herhangi bir yerinden deri+yağ dokusu, sadece yağ dokusu saçlı derimiz altındaki bir kasın zarı (süperficialtemporalfascia) gibi dokuları kullanabiliriz. Burun sentetik dolgular da artık kullanılmaya başlandı ama her vaka buna uygun olmayacaktır. Genellikle küçük rötuşlar yapmak amacı ile sentetik dolguları öneriyorum.

Bu anlattığım yöntem çok nadir olarak ta, başarılı ameliyatlar geçirmiş olsa bile burnunun eski kemerli haline dönmek isteyen bu amaçla bize başvuran hastalarımızda kullanabilmekteyiz.

Özetle burun estetiği denilince sadece küçülmeler akla gelmemeli, bazen de en güzeli biraz daha büyüğüdür. Estetik algınızı küçültmeyin 🙂

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.