meme estetiği ameliyatları

Meme Ameliyatından Sonra Sizi Bekleyen Süreç Nelerdir

Öncelikle meme ameliyatınızı bana olduğunuz için teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yaptığımdan emin olun. Şimdi ameliyattan çıkmış ve yatağınızda olduğunuzu farz ediyorum. Asistanlarım sistematik çalışıyor ise bu yazı ve video linki size tam da bu anda gönderilmiş olmalı. Ameliyattan çıktığınız için işin büyük ve zor kısmının bittiğini sanabilirsiniz. Bir bakıma belki de öyledir ama biten kısım aslında sizin için en belirsiz olan kısımdı sadece. Uykuda olduğunuzu için size en korkunç gelen tarafı. Ama hikâye aslında yeni başlıyor. Şimdi bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan size söz edeceğim.

Önerilere geçmeden önce memede olabilecek ameliyatlar yaklaşık 3 gruba ayrılabilir. Bunlar memenin küçültülmesi, büyütülmesi, asimetri ve anomalilere yönelik estetik girişimler olabilir. Elbette bunların kombinasyonları da vardır.

 • Memenizi travmalardan koruyun: Bir meme deri, yağ ve süt bezlerinden oluşan çok

Katmanlı bir yapıdır. İçerisinde de birçok asıcı katman vardır. Biz ameliyatta bu katmanları ayırıp tekrar şekillendiririz. Yeni şekli bir arada tutan dikişler ve bandajdır. Ameliyattan uyandığınızda memenizde korse formunda bir sutyen ile uyanırsınız. Ameliyatta protez kullanıldı ilse memeye üzerinden basan bir de göğüs bandı olabilir duruma göre. Dren genellikle kullanmadığım için içeride ekstradan bir kanama olmaması bizim için önemlidir. Kanama olasılığı yüksek hastalarda sadece dren koymaktayım. Bu nedenlerden dolayı ameliyat sonrası özellikle erken dönemde memeye darbe almamanız gereklidir. Çünkü meme dikişleriniz kopabilir, meme içerisinde ki dikişleriniz yırtılabilir. Bu neden bu kadar önemli, çünkü çoğu meme ameliyatı sonrası ortaya çıkan sorunlar hastaların burunlarını bilerek ya da bilmeyerek koruyamamasından kaynaklanır. En büyük travma kaynağı da genellikle uyku ve sutyenin, meme korsesinin yanlış kullanımı ile ilgilidir.

 • Yatış pozisyonunuzu ayarlayın: Yatış pozisyonu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi

zaten memeyi şekillendirmek üzere içeride yapılan askılama ve şekillendirme dikişleriniz kopabilir. Sonuçta cerrahi iplerinin de bir gücü vardır. Sorun sadece şekil bozulması değil, dikişin koptuğu yerden kanama olasılığı da vardır. Bir diğer önemli sorunda eğer protez kullanıldıysa proteziniz yer değiştirebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı özellikle erken dönemlerde sırt üstü yatarak memeleri baskıdan korumak gerekir. Sürekli sırt üstü yatmak elbette bazen bunaltıcı olabilir, hastalar yüz üstü olmasa da yan dönmek istemektedir. Ama uykusu ağır kişilerin bu yana dönüşleri abartarak meme yan duvarına baskı yaptığını çok gördük. Bu riski göze almak yerine biraz dişimizi sıkıp sırt üstü yatış yapmalıyız. Peki bu süre ne olmalı?  Yara güvenliği için bir ay sonra artık yaranız açılmaz diyebiliriz ama yara izinin ve şeklinin iyi olması için en ideali altı ay baskıdan korumak iyi gelir. Hele ki içerisinde protez var ise…  Bu o kadar da kötü değildir. Sadece basit yeni bir alışkanlık edinmeniz gerekecektir.

 • Uyku ilaçları kullanmayın: Uykuda dönme riskinden dolayı çok derin ve kontrolsüz bir

uykuyu asla istemiyoruz. Bilinç altımızın bizi koruma fonksiyonunu devre dışı bırakmak istemeyiz.

 • Soğuk kompres yada buz uygulayın: Cerrahinin kendisi de bir travmadır. Hem de ciddi

bir travmadır ve tüm travmalar gibi şişliğe yani ödeme neden olur. Soğuk uygulaması ilk hafta boyunca yapılabilir ise gerçekten harika olur.

 • Reçetenizi düzenli kullanın: Burun estetiği ameliyatı sonrasında hemen hemen standart olan bir reçete verilir ve bunu düzenli olarak kullanmanız istenir.
  • Antibiyotik: Ameliyat sonrasında genellikle günde iki defa tok karnına almanız gereken antibiyotiğiniz olacaktır. Genellikle Cefaks, Augmentin bazen de alerjik bünyelerde Cipro gibi tablatler yazılabilir. Marka özellikle belirttim çünkü etken maddeler isim olarak bile size karışık gelecektir. Bu daha güvenli sizin için.
  • Ağrı kesici: Genellikle Dex Fotrte gibi antienflamatuar etkisi de güçlü olan ilaçları kullanırız ki bunu da günde iki defa almalısınız. Eğer mide ülseri, gastrit gibi sorunlarınız var ise mide koruyucu da eklenebilir.
  • Kas Gevşetici: Memeye protezini genellikle dual planda yerleştiririz. Yani büyük ölçüde kas altındadır. Ve ameliyat sonrası kas spazmı ağrı yapabileceği için kas gevşetici kullanmak kasılmaları ve ağrınızı azaltacaktır. Protez kullanılmadıysa bu ilaca gerek yoktur.
  • Bactroban, Fucidin vb: Bu antibiyotikli pomatları bantlarınızın çıkmasından sonra günde iki defa ve banyoya girmeden önce dikiş hattınıza uygulamanız gerekmektedir.
  • Contractubex: Son derece allerjikte olsa dikişlerin güzel ve belirsiz bir iz ile iyileşebilmesi için kullanırız. Unutmayın bu kremi kullanmaya ameliyattan iki hafta sonra başlayacağız. İdeali ünde dört defa uygulamaktır. Ve her uygulamada yara izine bir dakika kadar süren minik masajlarla kremi yedirmeliyiz. İlk ay bu masajların baskısı az olmalı. Sadece sürüp bırakılan kremin bir faydası olmayacağını unutmayınız. Toplamda altı ay kullanmalısınız.
 • Deniz ve Havuz: için ameliyattan sonra bir ay geçmiş olması gerekmektedir
 • Banyo: yapmak için yara iyileşmesini destekleyen özel bantlarınızın çıkmasını

beklemelisiniz. Aslında bu bantlar teorik olarak su geçirmez yani ıslanmazlar. Erken dönem de banyo yapılmasına engel yoktur ama birçok kez hastaların bu bantları açtığını ve yara problemlerine neden olduğu için bu banyo meselesinde biraz korkak davranıyorum. Belki streç ile kapatarak kısa bir banyo yapılabilir.

 • Spor: Spora başlamayı belirleyen faktör ilk ay için kanama riski ve travma riskidir. Kan

basıncınız artar ise meme içerisinde ilk ay kanayabilir. O yüzden bir ile üçüncü ay arası kardiyo, sonraki aylarda ağırlığı yavaş yavaş artacak şekilde ağır sporlar yapabilirsiniz. Elbette darbe almamak şartı ile. Özellikle memede pektoral kasın zorlanması protezinizin yer değiştirmesine neden olabilir.

 • Sigara-Alkol: Sigara doku beslenmesini en çok bozan faktörlerden biridir. Ayrıca yara

izinizin kötü olmasına neden olabilir. Özellikle meme toparlama, küçültme, protez ile meme toparlama ameliyatlarında meme ucu canlılığını sigara riske sokabilir. Alkol de yara metabolizmasını olumsuz etkiler. Bırakmanız en doğrusudur. Ne zaman mı? Olabildiğince erken…

 • Doktorunuza doğruyu söyleyin: Bir sabah uyandığınızda memenizin üzerine yattığınızı

farkettiğinizde, ilaçlarınızı unuttuğunuzda yada yanlış kullanmış olmanız, banyoda pansumanlarınızı ıslattığınızda, memenize darbe aldığınızda mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Böylelikle alınacak basit önlem ve müdahaleler ile sorunların büyümesi engellenebilir. Oysa ülkemizde hastalar bu tür durumları saklama eğilimindeler. Burada unutulmaması gereken iki detay vardır. Birincisi ameliyat sonrası memenizin bakımından siz de sorumlusunuz. Bir diğeri ise doktorunuz ve siz aynı taraftasınız. Aynı takımın oyuncususunuz. Her iki tarafında amacı başarılı bir ameliyat ve mutlu hastalar kazanmaktır.  Bunu unutmamalısınız.

 • Yaşayan bir dokuyu ameliyat ettiğimizi unutmayın: Meme ameliyatında deri, yağ

tabakası ve süt bezlerini keserek, bazen fazlalıkları çıkararak yeniden şekillendirme yaparız. Tüm bu dokular cerrahi de olsa bir travma geçirmiş sayılır. Vücudumuz yaralandığını düşünür ve hızla onarmak ister. İşte vücudun bu onarım çabası bazen istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaştığımızda bazen masajlarla, bazen korsenin sutyenin baskısının değiştirerek bazen de lokal anestezi ile minik dokunuşlar olabilir. Böyle bir girişimin yapılmış olması belki tatsız bir durumdur ama ameliyatınızın başarısız olduğu anlamına asla gelmez.

Meme estetiği ameliyatı sonrasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklıma gelenleri burada yazdım. Yine de benim unuttuğum sizin aklınıza gelen bir konu var ise lütfen bana yazın, makaleyi birlikte geliştirelim.

Meme Estetiği konusunda yazılmış ben geniş bilgi kaynağı için bu linke de bakabilirsin: https://www.ozanbalik.com/gogus-buyutme/