letdown rinoplasti

Letdown yada Preservation Rinoplasti Nedir?

Letdown rinoplasti yada bir diğer ifade ile Preservation rinoplasti  Fransız cerrah Yves Saban tarafından geliştirilmiş ve dünyaya tanıtılmış bir yöntemdir. Peki nedir letdown rinoplasti (preservation rinoplasti), hangi ihtiyaca cevap vermek için düşünülmüş, ve nasıl yapılır? Bu konulara değinelim şimdi.

Neden Letdown Rinoplastiye İhtiyaç Var?

İster açık ister kapalı teknik ile yapılsın tüm rinoplastilerde burun sırtındaki kamburluğu oluşturan kemik ve kıkırdak kesilerek alınır. Bu kesme işlemi bazen özel makaslar ile, bazen keskiler ile bazen testere bazen de piezzo ile gerçekleştirilir. Hangisi ile yapılır ise yapılsın kesilen kemik ve kıkırdak doku canlı olduğu için iyileşme sırasında filizlenebilmekte ve ele gelen düzensiz yüzeyler yapabilmektedir. Bununla birlikte stabilite sorunları ile ciddi uğraşmak gerekir. Bununla birlikte kemik ve kıkırdağın tam birleşme noktası (key stone area) burun sırtı alındıktan sonra doğal bir görünüme getirilmelidir ki bunun için greftlemeler yapılması gerekir. Tüm bunlar rinoplastinin teknik zorlukları ve tecrübe gerektiren taraflarıdır. Preservation “koruma “anlamına gelir ve korunan da burun sırtıdır. Madem burun sırtının bütünlüğü bozulduktan sonra bir daha doğal haline getirmek bu kadar zor öyle ise burun sırtını hiç bozmayalım fikri ortaya çıkmış. 

Letdown Rinoplasti Hokus Pokus mudur?

Preservation rinoplastide burun sırtı korunurken burun sırtındaki kemerden kurtulmak mümkün oluyor. Peki o kemer nereye gidiyor ☺. Letdown bir sihir, hokus pokus değildir. İşte işin teknik detayları geliyor şimdi. Burnumuzun yan duvarlarını oluşturan kemiğin alt sınırından eksiltme yapılıyor. Hemen hemen atmak istediğimiz burun kemeri kadar bir fazlalık burun tabanından çıkarılıp burun sırtının aşağı doğru gömülmesine sebep olunuyor. Yani burunun “geriye-aşağı düşmesine” yani “let down” olması sağlanıyor. 

Letdown Rinoplastide (ya da preservation rinoplasti) burun sırtını oluşturan kıkırdak ve kemik duvar geri çekilip kemer ortadan kaldırıldıktan sonra burun ucu da yeni burun sırtıma oranlanıp yeniden şekillendirilir. Bu kısım her cerrahın daha önceden edindiği estetik algıya göre şekillenir. 

Elbette istediği kadar güzel olsun, iyi nefes alamayan bir burun kimseyi memnun etmez. Bu nedenle letdown rinoplasti sırasında solunum ile ilgili olabilecek tüm sorunlar çözümlenmelidir. Septum deviasyonları (orta duvar eğriliği) ve konka hipertrofileri (burun eti deniliyor halk arasında) en sık görülen solunum problemleridir. 

Letdown rinoplasti her hastaya uygulanamaz.  Şöyle ki burun sırtı doğrusal değil de zig zag şeklinde bir deformiteyi sırf preservation yapacam diye olduğu gibi geri almaya çalışmak doğru değildir. Ya da burun sırtının kemik kısmı çok engebeli, kubbeli ise de preservation rinoplasti pek uygun olmayabilir ya da ek olarak kemik kubbeye biraz törpü yapmak gerekebilir. Elbette sizlerin de bu tekniğe uygun olup olmadığınızı anlayabilmek adına muayene olmanız gerekmektedir.

Letdown Rinoplasti Açık mı, Kapalı mı?

Hem açık hem kapalı rinoplastide de Letdown tekniği uygulanabilir. Kişisel tercihim doğrultusunda letdown rinoplastiyi yıllardır yaptığım kapalı rinoplastiye entegre ederek uygulamaktayım. Yani hep kapalı, yine kapalı ☺.

Ve elbette her yöntemde olduğu gibi yöntem ne kadar iyi olur ise olsun cerrahın yöntemi benimsemesi, sindirmesi ve sevmesi başarı için altın kuraldır. Aksi halde “down” olan sadece burun sırtınız olmaz 😉 

Burun estetiği hakkında son derece geniş hazırlanmış makaleme bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ozanbalik.com/burun-estetigi/