Karın Germe Ameliyatı Kimlere Gerekir? Ve Hiç Bateri Çaldınız mı?

Hayatımda dokunduğum ve başına geçtiğim ilk enstrümandı. Sonrasında da hep dikkatimi çeken solo dinlemekten hoşlandığım bir alet oldu. Buna rağmen nota ve akort kavramını en geç duyduğum, öğrendiğim müzik aleti olmuştur.

Karın germe ile bunun ne ilgisi var diye mi düşünüyorsunuz? Bekleyin :)…

Gözünüzde bir canlandırın bateriyi. Değişik çapta davullar vardır.  Ve değişik çaptaki çemberler üzerinde gerili deri vardır. Davulun çapı değiştikçe ve derinin gerginliği değiştikçe çıkacak ses de değişir.

Yanlışlıkla o davulun üzerinde oturursanız davul derisinin gerginliği gevşer, tekrar gerilmesi ve akort edilmesi gerekir. O çemberlerin kenarındaki ayarlanabilir vidaların davul gerginliğini değiştirdiğini ve akort yapmada önemli olduğu çok geç öğrendiğim şeylerden biridir.

Vücudumuzda birçok kas vardır ve bu kaslar aynı davulun çemberine tutunduğu gibi kemiklere tutunur, ve bir gerginliği vardır. Bu kaslardan en geniş yüzeye sahip olan karın bölgesindeki kaslardır.

Karın bölgemizde birçok kas birbirine tutunduktan sonra tutunacak kemiklere uzanır. Altta kalça kemikleri, yukarıda kaburgalar, yanlarda ise taa arkada omurgaya kadar uzanan uzun bir yolda birbirine bağlanarak uzanır.

Yani vücudun en büyük davulu karın bölgesidir ve silindir şeklindedir.  Yüzeyi çok geniş olduğu için deforme olmaya en uygun olan alan burasıdır.

Bir gebelik geçirmiş veya çok kilo alarak karın içi yağlanmanız oluşmuş ise karın kaslarınız ileri doğru zorlanmış demektir.

Karın duvarı üzerindeki bu baskı gerginlik yaratır, bu gerginlikte karın ön duvarını deforme eder. Doğumdan sonra, kilo verdikten sonra da karın ön duvarında gevşeme ve sarkma olabilir. Davulun üzerine oturan çocuk etkisi de diyebilirsiniz buna :).

Bu durumda davulunuzu çemberindeki vidaları sıkarak gerebilirken, karnınızdaki sarkmayı nasıl onarabilirsiniz? Anlaşılması gereken en önemli ayrıntı karın germe ameliyatları sadece basit bir deri kesip atma işlemi değildir.

Derinin altında bulunan kaslarında sıkılaştırılması gerekmektedir. Böylelikle sanki içeriden bir korsa sizi sıkı sıkıya tutuyor olacak. Elbette bunu yaparken de güzel bir göbek ile karın germemizi taçlandırırsak iyi olur.

Her ne kadar adında gerginlik olsa da karın germe ameliyatı son derece yüksek yüz güldüren harika sesler verebilen bir enstrümandır… pardon ameliyattır :).