jenikomasti

Jinekomasti (Erkekte Meme Büyümesi Tedavisi)

Yapısal olarak erkek memesi kadın memesinden çok farklı değildir. Ancak büyüklük olarak erkek memesinin kadın memesinden küçüktür. Bazı durumlarda erkek memesi kendiliğinden büyüme meydana gelebiliyor. Böyle durumlarla karşılaşanlar için estetik sektöründe Jinekomasti operasyonu devreye giriyor.

Erkeklerde meydana gelen belirgin ve aşırı meme gelişimi durumu olan jinekomasti bebeklik döneminde görülebildiği gibi ileri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. En sık olarak ergenlik döneminde ortaya çıkan bu durumun üstesinden gelmek ve kalıcı çözüm için ise jinekomasti estetik ameliyatı devreye girmektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Erkeklerde meme büyümesinin altında pek çok neden yatıyor olabilir. Bu nedenleri alt başlıklar halinde inceleyecek olursak:

Androjen hormonunda meydana gelen düzensizlik; ergenlik döneminde östrojen hormonuna göre androjen hormonunun dengeyi sağlayamıyor olması.

Östrojen hormonu; vücutta meme kanallarının gelişimi,uzaması ve kısalması gibi durumlarda östrojen hormonu görev alır. Erkeklerde bu hormonun dengesiz olması  durumunda memelerde büyüme meydana gelir

Büyümede etkili olan koşullar; beslenme ve büyüme koşulları kişinin hormonal dengelerini belirlemektedir. Büyüme döneminde maruz kalınan bütün faktörler meme büyümesinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Jinekomasti Tanısı Nasıl Konur?

Yaşla birlikte artan jinekomasti problemi, meme büyümesinin yanında ağrı ve meme bölgesinde hassasiyet olarak kendini gösterir. Bunun yanında estetik görünüm olarak rahatsız edici görünüme sahip olup, kıyafet seçiminde zorluk yaşanır.

Problemin teşhis edilmesi için kan ve hormon testleri yapılır. MR, ultrason ve bilgisayarlı tomografi ile radyolojik görüntüleme yöntemleri de kullanılmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Önlenir?

Erken dönemde ortaya çıkan jinekomasti için diyet tedavisi uygulanabilir. Ergenlik döneminde sıkı bir beslenme ve spor programı ile erkelerde meme büyümesinin önüne geçilebilmektedir.

Ancak hormonal durumlar söz konusu olduğunda, durumun üstesinden gelmek için en doğru kararı alanında uzman hekiminiz verecektir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Durumun teşhisi için öncelikle fiziki muayene gerçekleştirilir ve hastanın ailesinde benzer sağlık sorunları olup olmadığı araştırılır. Meme dokusu değerlendirilerek diğer sistemler için kontroller sağlanır.

jinekomasti tedavisi sonrası

Teşhis için bir takım kan testleri yapılır ve bu testlerin sonuçlarına göre bilgisayarlı tomografi taramaları, testis ultrasonu, doku biyopsisi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi testlerin yapılmasına karar verilir.

Jinekomasti tedavisi nasıl yapılır?

Kendiliğinden düzelmediği takdirde, bireyin hayat kalitesini düşürecek kadar ağrı ve hassasiyet ve psikolojik sorunlar yaratması durumunda tedavi gerektirmektedir. Uygulanan ilaç tedavisi etkili olmaması durumunda cerrahi müdahale gerekmektedir.

Farklı cerrahi müdahale yolu ile tedavi mümkündür:

 • Liposuction yağ emme ameliyatı ile meme dokusuna 1-2 cm kesiler oluşturulup bu kesi yolu içerisine uzatılan ince borular ile meme içerisindeki fazla yağ emilmekte ve boşaltılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu operasyonda iz kalma söz konusu değildir. İyileşme süreci de daha hızlı olmaktadır.
 • Eksizyonel tedavi yöntemi ile memeden doku çıkarılmaktadır. MEme başı etrafındaki koyu bölgeden meme içerisine girilerek, memede meydana gelen fazla doku çıkarılmaktadır. Gerektiği durumlarda fazla doku ile birlikte fazla deri de alınır. Bu operasyon sonrası iz kalması muhtemel bir durumdur.

Kimler jinekomasti riski altındadır?

 • Atletik Yaşlılar
 • Karaciğer, troid ve böbrek hastalığı yaşayanlar
 • Klinefelter sendromu yaşayanlar
 • Ergenler performansı artırmak adına androjen ve steroid kullananlar

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde meme dokusunda normalin dışında büyüme ve gelişme en belirgin özellikler arasında yer alır. Jinekomasti söz konusu olduğu durumlarda büyümeyle birlikte bazı durumları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Göğüslerde acı ve ağrı olması
 • Göğüste hassasiyet
 • İki göğüs arasında büyüklük farkı
 • Meme uçlarının bir ya da ikisinde akıntı gelmesi
 • Meme ucunun altında yumru hissi
 • Koltuk altı lenf düğümünde şişme

Jinekomastinin nedenleri nelerdir?

Genellikle östrojen ve testesteron hormonlarının düzensizliğinden meydana  gelir. Yani erkeklik hormonu dediğimiz testesteron vücutta azalırken, östrojen hormonu miktarında artış gözlemlendiğinde jinekomasti oluşur. Bu hormonal değişikliğe pek çok şey neden olabilmektedir.

Doğal Hormon Değişiklikleri

İnsan vücudunda hormonlar cinsiyet özelliklerini kontrol etmektedir. Testesteron kas kütlesi ve vücut kılları gibi erkeklik hormonlarını belirleyen hormondur. Östrojen ise meme büyümesi gibi dişilik özellikleri kontrol etmektedir. Bu hormonların dengesinin bozulması halinde jinekomasti ortaya çıkmaktadır.

Jinekomastiye Neden Olan İlaçlar

 • Kanser tedavisinde kullanılan ve prostat büyümesini engelleyen anti-androjen ilaçlar
 • AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
 • Kemoterapiler Bazı anksiyete ilaçları
 • Ülser ilaçları ve bazı antibiyotikler
 • Kalsiyum kanal blokeleri gibi kalp ilaçları
 • Trisiklik grubunda yer alan antidepresanlar

Uyuşturucu Maddeler ve Alkol Tüketimi

 • Eroin
 • Alkol
 • Metadon
 • Marihuana
 • Amfetamin gibi maddeler jinekomastiye yol açabilmektedir

Çeşitli Sağlık Problemleri

 • Bir çok sağlık sorunu da jinekmastiye sebep olabilmektedir. Bu problemleri sıralayacak olursak:
 • Tümörler
 • Karaciğer yetersizliği
 • Hipertiroidizm
 • Hipoganadizm
 • Malnütrisyon ve açlık

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti operasyonu ardından yaşanan iyileşme süreci, uygulanan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Lazer liposuction tekniği ile yapılan operasyon sonrası iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Yaklaşık 3 haftanın sonunda kişi istenen sonucu alır.  Günlük pek çok aktiviteyi rahatlıkla yapar.

jinekomasti öncesi ve sonrası

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve kişinin ameliyat sonrası 1 gece gözetim altında tutulması gerekir. Ameliyat sonrası şişlik ve ödem görülmesi normaldir. İki hafta içerisinde kendiliğinden geçecek bir durumdur. Hafif kas ağrıları normaldir. Ameliyat sonrası 3 gün dinlenmek, kol ve omuzları hareket ettirmemek iyileşme sürecini hızlandırır.

Ameliyat sonrası 3. Gün kişi duş alabilir, işe geri dönebilir ve hafif yürüyüşler yapabilmektedir.

Meme Ucundan Jinekomasti Düzeltilmesi

Yağdan baskın olmayan memeler için meme etrafında bulunan kahverengi halkadan deri halkası çıkartılır. Buradan girilerek meme ucunun arkasındaki dokuyu dışarı alıp bu bölgenin küçültülmesi sağlanır. Derinin küçültülmesi ile meme ucunun ve memenin küçültülmesi ile düzgün kontürlü memeler elde edilmektedir.

Jinekomasti Hangi Yaş Aralığında Görülür?

Bu hastalık yediden yetmişe her insanda görülebilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde anneden gelen hormonlardaki artış en büyük nedenleri arasındadır. Ancak 1 hafta içerisinde gerileme gösterir.

En belirgin dönem ise ergenlik yaşı olarak bilinen 13 ile 15 yaş arasıdır. Bu dönemdeki çocuklar jinekomasti gelişimi ile birkaç yıl içerisinde değişim gösterirler.17 yaşın tamamlanması ile birlikte normale dönmesi gerekmektedir.

İlerleyen yaş dönemlerinde erkeklik hormonlarının azalması sonucu jinekomasti görülebilmektedir.

Ameliyat Öncesi Sigara Ve Alkol Kullanımının Bırakılması Şart Mıdır?

Her ameliyat öncesi olduğu gibi jinekomasti öncesi de alkol ve sigara kullanımı gibi zararlı maddelerin tüketimine doktorun belirlediği süre içerisinde son verilmelidir. Sigara ve alkol kan üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır.

Ve ameliyat esnasında istenmeyen durumlar yaratmaktadır. Yaraların daha hızlı iyileşmesine neden olabilecek etkenin ortadan kalkması için bırakılması gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle jinekomasti ameliyatlarında liposuction tekniği tercih edilmektedir. Kapalı meme ameliyatı olarak da isimlendirilen bu teknik ağır bir ameliyat değildir.

Ameliyat sırasında kullanılan anestezi yöntemine göre hasta aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrası bir gün duş alınmaması gerekmektedir. İlk duş çok sıcak ya da çok soğuk su ile olmamalıdır.

Uçak seyahati gibi yüksek basınçlı ortamlarda bulunma hakkında doktor tavsiyesine göre hareket edilmelidir.

Doktor tarafından önerilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Jinekomasti ameliyatı sonrası cinsel ilişki için 1 hafta beklemek gerekmektedir. Aksi halde ani hareketler ağrıları tetikleyip ameliyat bölgesini olumsuz etkilemektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2022

Estetik operasyon gerektiren jinekomasti ameliyatları özel olarak planlanması gerektiğinden dolayı SGK tarafından karşılanmaz. Bu nedenle sıkı bir fiyat araştırması yapılması gerekmektedir. Jinekomasti fiyatları konusunda belirleyici faktörlere bakacak olursak, hastanenin sunduğu şartlar, ek operasyon gerekip gerekmediği, kullanılan cihazlar ve kaliteleri yer almaktadır.

Operasyonda kullanılacak olan yöntemler de fiyat belirlemesinde önemlidir. Muayene sırasında gerçek fiyat bilgilerine sahip olmak için uzman doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Jinekomasti Sık Sorulan Sorular

Ameliyat Ne Tür Anestezi İle Yapılır ve Ne Kadar Sürer?

Ameliyat esnasında bazen genel anestezi bazen de lokal anestezi tercih edilmektedir. Operasyon süresi ortalama 45-90 dakika arasında sürmektedir.

Ameliyatta Meme Başı ve Meme Ucu Da Küçültür Mü?

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Memelerdeki büyüme nedeni yağ dokusunun artışından kaynaklanıyor ise yağ alınarak küçültülür. Bu işlem için liposuction tekniği uygulanır ve sonrasında iz kalmaz.

Ancak kimi zaman meme bezleri dokusunun büyümesi söz konusu olduğunda, meme ucu altından yarım ay şeklinde yapılan kesi sonrası fazla doku çıkarılır. Deride sarkma gibi sonuçlar varsa, bu fazlalıkların çıkarılması sonucu iz kalabilmektedir.

Jinekomasti İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Ameliyat sonrası oluşabilecek riskler jinekomasti estetiği için de söz konusudur. Her türlü riske karşın doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır. Bölgede ödem oluşabilir. Alerjik reaksiyonlar ameliyat öncesi testler ile önlenmeye çalışılsa da bazen riskler görülmektedir. Oluşabilecek komplikasyonlar doktor kontrolünde tedavi edilir.

Erkekte Meme Büyümesi İlaçlarla Tedavi Edilebilir mi?

Erkeklerde meme büyümesi hormonal dalgalanma nedeni ile ortaya çıksa da, ilaçlar ve başka yöntemle tedavi edilemez. Özellikle liposuction cerrahi müdahalesi ile sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Doğal Tedavi Yöntemleri İle Giderilir Mi?

Her ne kadar fazla kilo gibi durumlarda sadece kilo vererek durumun üstesinden gelineceği düşünülse de, bazı durumlarda jinekomastinin doğal tedavisi mümkün olmamaktadır. Diyet ve egzersizler duruma katkı sağlasa da, ilerleyen vakalar için ameliyat şarttır.

Jinekomasti tehlikeli midir?

Erkeklerde görülen meme büyüme sorununun ortadan kalkması için uygulanan jinekomasti ameliyatı riski arasında; deri altında kan birikimi hematom, memelerde asimetri, deri altında sıvı birikimi gibi enfeksiyonlar yer alır.

Ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı enfeksiyon riskini en aza indirir. Göğüs korsesi kullanımı ile de sıvı birikiminin önüne geçilmektedir.

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Giderilir?

Erkeklerin korkulu rüyası olan memelerdeki yağlanmayı gidermek için bazı önlemler alınabilir:

 • Dengeli ve yeterli beslenmek
 • Düzenli spor yapmak
 • Meme küçültme operasyonu yaptırmak
 • Yağlanmanın nedenini araştırmak ve önlem almak
 • İlaç kullanımına dikkat etmek
 • Prolaktin ve östrojen artıran yiyeceklerden uzak kalmak
 • Şekerden uzak durmak
 • Kaliteli yağ tüketmek

Erkeklerde Meme Sarkması Nasıl Geçer?

Erkeklerde görülen göğüs sarkmasının en etkili tedavisi cerrahidir. Vücuttaki östrojen hormonu azaltılıp herhangi bir ilaç kullanmadan vücuttaki yağları azaltılmalıdır. Yağ artışı östrojeni de artırdığından dolayı memelerde büyüme artacaktır.

Jinekomasti ameliyatı acıtır mı?

Genel anestezi altında yapılan bir ameliyat olan jinekomasti estetik operasyonu acısızdır. Ameliyat esnasında herhangi bir ağrı sızı hissedilmez. Ameliyat ortalama 1 saat sürer ve aynı gün içerisinde taburcu olabilir.

Pandemi Sürecinde Jinekomasti Ameliyatı Yapılır Mı?

Normal zamanlarda olduğu gibi pandemi sürecinde de estetik ameliyatlar devam etmektedir. Öncelikle pandemi kurallarına uyularak ve tüm tedbirler alınarak jinekomasti ameliyatı sorunsuz şekilde yapılmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Yok Olur?

Her ne kadar cerrahi olmayan tedaviler bu süreçte yardımcı olsa da, jinekomastiyü düzeltmenin ve tamamen yok etmenin tek yolu estetik ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatı sonrasında fazla meme dokusu ve yağı alınarak kalıcı ve kesin sonuca ulaşılmaktadır.