fue saç ekimi

Saç Ekiminde Frozen PLT Bankalama Tekniği

Saç ekiminde Frozen PLT nedir ve Saç Ekiminde neden kullanılmasına ihtiyaç olmuştur. Bu konudaya değinmeden önce ihtiyacın doğduğu tarihsel sürece bakalım.

Dünyadaki saç ekimi, daha doğrusu ilk kıl nakli Japonya’da 1940’lı yılarda gerçekleşti ve sanılanın aksine bu bir saç ekimi değildi. Genital bölgesinin yeterince tüylü olmadığını düşüne bir hastanın saçından genitaline kıl nakli şeklinde gerçekleşti.

Yöntemin başarılı olması sonucunda bunu saç ekiminde de kullanmayı planlayarak erkeklerin baş belası bir konuda çözüm üretilmeye başlandı.

Elbette saç ekimi bu dönemlerde FUT şeklindeydi. FUT yani Foliküler Ünite Transplantasyonunda enseden saçlı bir deri blok olarak çıkarılıyor ve kökler korunacak şekilde neredeyse kıyma haline getiriliyordu.

Her bir parçasında, küçültme miktarına da paralel olarak demetler eklinde kıl kökleri bulunmaktaydı. Eğer kıl demeti fazla ise iyileştikten sonra pırasa demeti gibi görüntülerle karşılaşmak kaçınılmaz idi.

1988 yıllarında saç ekiminde FUE yani Foliküler Ünite Ekstraksiyonu yönteminin geliştirilmesi ile el punch ile uygulanmaya başlanmış. Daha sonraları power driven eklenmesi ile p-FUE uygulama geliştirilmiştir. 2002 yıllarında literatüre girerek dünya çapında popülarize olmuştur.

Bu uygulamaların yaygınlaşmasını takiben saç ekiminin yanında sakal ve bıyık ekimleri neden yapmıyoruz soruldu ve bu işlemlere başlandı. Alınan başarı gerçekten çok tatmin ediciydi.

İlerleyen Yıllarda ise Choi İmplanter ve French Needle kullanımı ile kirpik ekimleri kıl transferine katıldı.

Frozen PLT Tekniği Nedir?

Hangi yöntem yapılır ise yapılsın saç köklerinin tek tek muamelesi zaman alıyor ve ensedeki orjinal yatağından ayrılan saç kökleri için dış ortamda yaşam mücadelesi başlıyordu.

FUE tekniği ile özellikle büyük sayıda greft alındığında ekim anına kadar greftler uzun sure vücut dışında bekler. Bu sure uzadıkça greftlerin canlı kalması zorlaşır. Çünkü greftlerin kökü canlı bir hücredir ve vücudumuzdaki diğer tüm hücreler gibi besin ve oksijene ihtiyaç duyar.

Kliniğimizde sizin kendi kanınızdan hazırlanan Frozen PLT Transplant Solüsyonlarında bankalanan FUE saç greftleri ile yaşama oranları arttırılmış saç ekimleri mümkündür.

Kliniğimizde saç ekimine başlamadan once kanınız alınır ve bir takım işlemlerden geçirildikten sonra platelet ve plazması fbrinden bağımsız olarak alınır. Organ nakillerinde kullanılan besin değeri olan bir solüsyon ile aynı mantıktadır bu. Platelet süspansiyonları saç greftlerinin konulacağı cam petri kaplarına konularak dondurulur.

FUE saç ekiminde toplanan greftler bu dondurulmuş Frozen – PLT Graft Solüsyonu içeren petrilerde bekletilirken, donmuş solüsyon yavaş yavaş çözülmeye başlar ve greftler canlılıklarını uzun sure korurlar. Frozen – PLT Graft Bankalama TekniğI ile fue saç ekimi başarısı son derece arttırılmıştır.

 Saç Ekimi Cerrahi Bir İşlemdir…

Saç ekimi lokal anestezi ile yapılan, karşılıklı sohbet içerisinde, dinlenerek, yemek ve kahve molaları ile seyreden son derece keyifli bir işlemlerdir.

İşlem her ne kadar böyle pembe bir tablo ile gerçekleşse de cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle saç ekimi bir plastik cerrahın elinde yada gözetiminde olması gerekmektedir. Bu hem tıbbi hem de yasal bir zorunluluktur. İşleminizi yapan ekibin başında kim olduğunu ve diplomasını lütfen sorunuz.

Gerçek bir doktor, yılların emeği olan o diplomasını sizlere göstermekten büyük zevk duyacaktır. Kendi sağlığınız için siz bu sorgulamayı yapmıyorsanız sonrasında da söz söyleme hakkınız olmayacaktır.  Saçınızı kimin ekeceğine siz karar vereceksiniz.

Fue Saç Ekimi Fiyatları 2022

Saç Ekimi cerrahi bir işlem olmasına karşın doktorlar dışında o kadar çok kişi tarafından el atılmış bir sahadır ki. Öncesinde diplomaya yapılmış bir yatırım olmadığından çok rahat fiyat tabanlı bir rekabet gündemdedir.  Ve maalesef insanlar da sosyal medyanın da etkisi ile sadece daha uygun saç ekimi fiyatı aldıkları için, merdiven altı yerlerde saç ekimini yaptırabilmektedirler.

Saç ekiminizi hastane ortamında yaptırmanız da yapan kişiyi bir tıp çalışanı, bir doktor, olduğu garantisini vermemekte. Özetle işlem kolay diye yetkisiz kişilere sadece daha uygun olduğu için saç ektirmeyi düşünüyorsanız olası sıkıntılara hazır olmanız gerekir. FUE saç ekimi fiyatlandırması çeşitli şekillerde yapılabilir.

Greft sayısına göre yapılan fiyatlandırma yada greft sayı aralığı fiyatlandırması yada nadiren standart saç ekim fiyatlandırılması yapılabilir. Eğer çok az bir alana az sayıda bir greft konuşmuyorsak, enseden maksimum ölçüde greft almayı hedefleriz.

Elbette bu tamamen donör sahaya bağlıdır. (Ensenin yetersizliğinde vücuttan greft alımı gündeme gelir, fakat bu yönteminde artıları eksileri konuşulmalıdır.)