4d çok katmanlı yüz gençleştirme

4D Katmanlı Lazer Yüz Gençleştirme

Evet kliniğimizde uygulanmakta olan ve ameliyata henüz kendini hazır hissetmeyen ama yüzü ile ilgili ciddi değişiklikler hedefleyen hastalarımızda uyguladığımız bir sistem bu. Bu konuyu size anlatmam lazım diye bu makaleyi kaleme aldığımda ise aklıma ilk gelen ve ilginç şekilde yazma dürtümü atamadığım “Agata Christie” oldu. Evet o ünlü polisiye roman yazarı 🙂

İşin ilginç yanı hiç Agatha Christie okumadım. Yıllar önce bir arkadaşımla sohbetimiz sırasında “üç bacaklı masa oynamaz” demişti. Bu deyimi anlamadığımı görünce bana açıkladı. “Suçlu ifade verirken masanın bacağı oynuyordu, gıcırtı duydum der. Oysa olay mahallindeki masa 3 bacaklı olduğu için dedektif birden uyanır ve o u tutuklarmış.” Gerçekten de 4 bacaklı masaların bir bacağında azıcık kısalma olsa dengesi bozulur ve sallanır, oysa 3 basamaklıda bir bacak kısaldığında yük oraya düşer ve yine sabit bir şekilde yere değer, eğri durur ama asla oynamaz ve ses çıkarmaz. Restoranlarda 3 bacaklı masanın da yaygın olarak kullanılması bu nedendir. Durun konumuz dağılıyor :). Peki bunun yaşlı yüzlerin lazer ile tedavisinde nasıl bir benzerliği var?

Yaşla birlikte derimizin inceldiğini ve elastikiyetinin azaldığını, yanak yükünü taşıyamayıp sarktığını her yerde yazdık anlattık. Şimdiye kadar da sarkan yüzlerde tek taraflı olarak müdahale ediliyordu. Örümcek ağları, çeşitli ip askıları, örgü iplikler, radyofrekanslar, ultrasonik dalgalarla çalışan hi-fu tarzı metotlar, altın iğneler vb. Tüm bu yöntemler kendi içerisinde elbette bir etkinliği var ama bunların tümü yükün sadece bir tarafından tutuyor. Yüzümüzün sarkma yükü arttıkça tek bir plandan yapılan sıkılaşma yetersiz gelmeye başlıyor. Zaman zaman biz de bu metotları kullandık fakat bilgi birikimimiz her geçen gün hızla değişiyor ve gelişiyor. Artık günümüzde çok katmanlı olarak yüzü sıkılaştırmayı hedefliyoruz. Ortada bir yük var ve ne kadar fazla ve farklı noktadan tutabilirsek yükü o kadar kolay kaldırabiliriz.

Peki bu çok katmanlı yüz germe işlemi biz hangi katmanlara ulaşılarak yapılır? 2 ayrı lazer sistemi var ki bunların modalitesini değiştirerek farklı davranışta lazerlere dönüştürüyoruz. Birinci hedef katmanımız derinin en üst kısmıdır. Bu kısım günümüze kadar birçok kliniğin kolayca ulaşıp müdahale ettiği bir plandır, ikinci hedef plan orta dermiş planıdır. Orta dermiş planı da nispeten bilinen ve ulaşılan plandır. Üçüncü planımız birçok ileri teknolojinin hedeflediği bir plan olup atlamaksızın taranması çok zordur. Mevcut lazer sistemlerimiz ile derin dermis de kolayca atlama yapmaksızın taranır. Dördüncü plan ise deri altı yağ dokularının uzandığı kasların fasyası üzerine kadar olan biyo-modülasyon uygulamasıdır. Biyo-modülasyon uzun vadede bazı hücre gruplarının kollajen üretmesini sağlar. Bu katmanların yüz derisine müdahale edilmesinin yanında ağız içerisinde döşeli olan ağız mukozası da taranır. Bu şu işe yarar. Az önce dediğim gibi ortada bir yük var ve biri size yardıma geldiğinde sizinle aynı tarafta durmasını değil karşınıza geçmesini istersiniz. Bu basit bir fizik kuralı değil midir? Yükün dengeli kaldırılmaı gereklidir. İşte bu nedenle sarkan yanak yükünü kaç katmanlı olur ise olsun sadece dış yüzeyden değil içerden ağız içerisinden de sıkılaşma yaparak kaldırmayı hedeflemek günümüz estetik uygulamalarında yeni ve etkili bir felsefedir.

Bu işlemi bir ay ara ile 4 seans yaptıktan sonra yılda bir destek yapılması yeterli olacaktır.