burun ucu estetiği

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Bir burunu güzel ya da kötü gösteren birçok ayrıntı vardı. Çünkü burun yan duvarlar, burun sırtı, burun kanadı gibi estetik anlamda değerli alt kısımlara ayrılarak incelenir ki burun ucu bunların en önemli olanlarındandır. Kişisel görüşüm her estetik ünite kendi içerisinde çok önemlidir ama nedense toplumda burun ucu revaçta. Düşünsenize her açıdan harika bir burnunuz var ama yan duvarları çok geniş ve karşıdan burnunuz boksör burnu gibi algılanıyor. Felaket…  Herkes kendi burnundaki en problemli alanları ön planda görür. Bir istatistiğe vurursak eğer burun ucu bu konuda liderdir. Peki burun ucu neden bu kadar önemlidir ve biz burun ucunu nasıl şekillendiriyoruz?

Tip ve Dom Nedir?

Bizlerin “Tip” dediği burun ucunu oluşturan yapılardan söz etmek lazım öncelikle. Burun ucu kıkırdak iskelet üzerinde yükselen bir mimaridir. Alar kartilaj denilen kıkırdak yapısı burun  kanadının içerisinden başlar ve eliptik bir kavis çizdikten sonra burun orta direği olan kolumella içerisinde sonlanır. Burun kanadı içerisinde lateral krus, kolumella içerisinde medial krus ve onun foot plate’i olarak isimlenir. Bu yapıların kendi içerisindeki konkavitesi arttıkça burun ucunu daha oval algılamaya başlarız. Lateral krusun  medial krusa geçişi sırasında ara form olan intermediate krus da tip şekillenmesinde son derece önemlidir. Bu krus segmentinin dönüş hareketi ile oluşan tepeye “dom” denilir. Doğal olarak sağ ve solda 2 adet dom vardır.  İntermediate krusun geniş olması da burun ucunun daha yayvan ve geniş görüneceği anlamına gelir. İnterdomal mesafenin de kadın ve erkekler için ideal olan ölçütlerine uygun hale getirilmelidir.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu şekillendirilmesinde öncelik bu iskeletin doğru bir mimari ile ortaya konulmasıdır. Buraya kadar yazdıklarım, teknik anlamda sizin için kafa karıştırıcı olabilir fakat burun ucunun şekillendirilmesi konusunun ancak giriş kısmı olabilir. Bununla birlikte konunun önemli başlıklarını vurgulaması açısından önemlidir.

Burun Ucu Estetiği İsteyen Hastalar Gerçekte Bizden Ne İstiyor?

Hastalarımız genelde daha küçük bir işlem olduğu düşüncesi ile sadece burun ucuna yönelik kısa bir işlem ile sorunlarını çözebileceği düşüncesinde olmakta bu şekilde burnundaki diğer problemleri es geçmektedir. Yani sizleri burun ucu estetiği arayışına iten şey ameliyat korkusudur. Burun ucunuzu elden geçirdik diyelim. İşte bu aşamadan sonra daha önce gözünüze batmayan ayrıntılar sizi rahatsız etmeye başlayacaktır. Gerçekten de sadece burun ucuna  estetiğine ihtiyacınız olabilir ama bu konuda öncelikle kendinize karşı dürüst olmanız sonrada güvendiğiniz, teslim olacağınız cerrahınıza kulak vermeniz gerekir.

Özetle ameliyat öncesinde burnunuzun bütünü hakkında size yol haritası çizen cerrahınızın görüşüne önem verin ve yapılacak işlemi asla küçümsemeyin ki bugün burun ucu olarak düşünmeye çalıştığınız sıkıntılar ileride dev problemlere dönmesin.

Unutmadan bir cerrah olarak ben de minimal dokunuşlarla işleri çözmeyi istiyorum. Hatta Let Down Rinoplasti bu yüzden ortaya çıkmıştır. Bu başka bir konu ama ilginizi çeker ise linki burada: https://www.ozanbalik.com/letdown-rinoplasti/