Burun Estetiğinin Önemi

İnsanlar iletişime geçtiklerinde ilk olarak karşısındaki insanın yüzüne bakarlar. Burun suratın yaklaşık üçte biri uzunluğundadır ve gözlerle birlikte suratta genelde ilk dikkat çeken organdır. Güzel ya da yakışıklı olmak, özgüveni sağlayan önemli unsurlardan biridir. Özgüvenin de iletişimdeki rolünü düşünecek olursak, estetiğin önemini daha rahat kavramış oluruz.

İlk insandan bu yana, estetik kaygıları ile insanoğlu gerek kıyafetleri gerekse makyaj gerek takı gerekse cerrahi operasyon sayabileceğimiz fiziksel müdahalelerle diğer insanların gözünde daha güzel görünme gayretine girmişlerdir. Böylelikle, sosyal toplum içerisinde daha avantajlı bir statüye sahip olabilmek için uğraş vermişlerdir. Hatta bazı kültürlerde, farklı cerrahi müdahaleler etnolojik bir unsur olarak bu amaçla kullanılmıştır. Bugün bile bunların izlerini izole olmuş bazı kabilelerde görebilmekteyiz. Bu müdahaleler aynı zamanda o kabilelerin aynı zamanda kendi estetik anlayışını da belirler. Ancak bugün teknolojinin ve iletişim ağının gelişmesi ile birlikte dünya genelinde daha homojen ve hakim bir estetik anlayışı da hızla oluşmaktadır. Dünyaya hakim olmakta olan küresel kültür belki de birbirlerinden hiç haberdar olmayan insanların ortak değerler ve kaygılar taşımasını sağlamaktadır. Bugün bir Hintli ve bir kuzey Amerikalı aynı estetik ikona öykünebilmektedirler. Milyonlarca kadın kalçalarının Jeniffer Lopez in kalçalarına benzemesine burunlarının da Angelina Jolie nin burnuna benzemesine uğraş verir. Bu bağlamda düşünürsek, burun estetiğinin de yüzün en önemli organlarından biri olan burna yapılacak cerrahi müdahalelerin sağlıktan öte anlamlar taşıması şaşırtıcı gelmemelidir. Kusursuz bir güzellik için estetiğin önemi büyüktür.

Artık insanlar burunlarını dekoratif bir öge olarak görmektedirler. Burun estetiği sayesinde, bu dekoratif ögeyi, modern tıp sayesinde kusursuz bir hale getirebilmektedirler. Artık insanlar burunlarını kaderleri olarak görmemektedirler. Estetiğin önemi zaman geçtikçe daha çok göze çarpmaktadır.

Bu makale hakkındaki düşüncelerinizi formu doldurarak bana iletebilirsiniz!

Instagram

https://www.instagram.com/ozanbalik/Bu site kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hiçbir şekilde hastaların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.

Op. Dr. Ozan Balık

1975 Yılında Adana da Doğumlu olan Op.Dr. Ozan Balık 1992 de Adana Karşıyaka Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliğine girdi. Kendi de o dönemlerde bir dizi ameliyat geçirirken hekimliğe olan eğilimini farketti. Op.Dr. Ozan Balık bilgisayar tabanlı 3D modellemeleri yüz estetiği cerrahisine uygun hale getirerek, “bilaminar yüz germeler, Meme Estetiği ve yapısal burun estetiği” konularında çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Op.Dr. Ozan Balık Levent Mah. Çilekli Cad. No:10 Beşiktaş İSTANBUL Tel: 0212 215 53 33 - 0532 445 87 33 Mail: ozan.balik@gmail.com
E-Bülten


Gizlilik SözleşmesiSEO Optimization By Rank Medya | Copyright 2015 Ozan Balık | Tüm Hakları Saklıdır.