burun estetiği

Burun Ameliyatından Sonra Sizi Bekleyen Süreç Nelerdir?

Öncelikle burun ameliyatınızı bize olduğunuz için teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yaptığımdan emin olun. Şimdi ameliyattan çıkmış ve yatağınızda olduğunuzu farz ediyorum. Asistanlarım sistematik çalışıyor ise bu yazı ve video linki size tam da bu anda gönderilmiş olmalı. Ameliyattan çıktığınız için işin büyük ve zor kısmının bittiğini sanabilirsiniz. Bir bakıma belki de öyledir ama biten kısım aslında sizin için en belirsiz olan kısımdı sadece. Uykuda olduğunuzu için size en korkunç gelen tarafı. Ama hikâye aslında yeni başlıyor. Şimdi bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan size söz edeceğim.

 • Burnunuzu travmalardan koruyun: Çünkü burnu oluşturan hemen hemen tüm yapıların birbiri ile olan ilişkisi bozulup yeniden şekillendirildi. Ve burnunuzun üzerinde atel dediğimiz plastik bir koruyucu ile uyandınız. Çünkü burnunuz bir bebek tarafından kolaylıkla kırılabilecek kadar savunmasızdır aslında. Bu neden bu kadar önemli, çünkü çoğu burun ameliyatı sonrası ortaya çıkan sorunlar hastaların burunlarını bilerek ya da bilmeyerek koruyamamasından kaynaklanır. En büyük travma kaynağı da genellikle uyku halinde fark etmeden olandır.
 • Yatış pozisyonunuzu ayarlayın: Yatış pozisyonu iki nedenden dolayı önemlidir. Bunlardan biri ödem azaltmak içindir. Başınızı kalp seviyesinin üzerinde tutarsanız yani başınız yüksek yatarsanız ödeminiz daha hızlı gidecektir. Yine de her sabah burnunuzu öğle ve akşam saatlerine göre daha şiş bulacaksınız unutmayın. Bu çok normaldir ve aylarca sürecektir. Bir diğer ve en önemli konu da uykuda dönme riskiniz. Sırt üstü yatma alışkanlığı olmayan her kişi bu riske dahildir. Bilinç altınız tam uykuya dalmanıza genellikle izin vermeyecek ve size hep ameliyat olduğunuzu hatırlatacak ama yorgunlukla dalabilirsiniz. Bu yüzden her defasından boyunluk kullanarak uyumanızı isteyeceğim. Bir burun bir yıl sonra hiç ameliyat olmamış kadar sağlam olacağına göre dikkat etmeniz gereken süre neredeyse bir yıla yakındır. Bu o kadar da kötü değildir. Sadece basit yeni bir alışkanlık edinmeniz gerekecektir.
 • Uyku ilaçları kullanmayın: Uykuda dönme riskinden dolayı çok derin ve kontrolsüz bir uykuyu asla istemiyoruz. Bilinç altımızın bizi koruma fonksiyonunu devre dışı bırakmak istemeyiz.
 • Soğuk kompres yada buz uygulayın: Cerrahinin kendisi de bir travmadır. Hem de ciddi bir travmadır ve tüm travmalar gibi şişliğe yani ödeme neden olur. Soğuk uygulaması ilk hafta boyunca yapılabilir ise gerçekten harika olur.
 • Reçetenizi düzenli kullanın: Burun estetiği ameliyatı sonrasında hemen hemen standart olan bir reçete verilir ve bunu düzenli olarak kullanmanız istenir.
  • Antibiyotik: Ameliyat sonrasında genellikle günde iki defa tok karnına almanız gereken antibiyotiğiniz olacaktır. Genellikle Cefaks, Augmentin bazen de alerjik bünyelerde Cipro gibi tablatler yazılabilir. Marka özellikle belirttim çünkü etken maddeler isim olarak bile size karışık gelecektir. Bu daha güvenli sizin için.
  • Ağrı kesici: Genellikle Dex Fotrte gibi antienflamatuar etkisi de güçlü olan ilaçları kullanırız ki bunu da günde iki defa almalısınız. Eğer mide ülseri, gastrit gibi sorunlarınız var ise mide koruyucu da eklenebilir.
  • Sterimar nazal sprey: Bu steril edilmiş okyanus suyu diye de bilinir. Burun içerisini yıkamak için kullanılır, basınçla suyu içeri göndermek içindir. Burnunuza bakım konusunda tecrübe kazandıktan sonra eczaneden 1000 cc izotonik alıp enjektör ile içeri sıkma şeklinde de yıkama yapabilirsiniz ki bu ekonomik anlamda avantajlı olabilir bile. Bu yıkamanın buruna herhangi bir zararı olmayacağından güne on defa yapmanız istenir. Bu işi lavabo başında yapmanız ve burnunuza sıkılan suyun hınkırmadan, sümkürmeden kendi kendine akmasına izin vermeniz doğru olacaktır.
  • Rhinopanthen yada Badem yağı: Bazı hastaların sevdiği bazılarının nefret ettiği basit bir uygulama. Burun içerisinde sizin de tahmin ettiğiniz üzere göremediğiniz kesiler ve yaralar vardır. Bu yağlı damla uygulaması burun içerisinin nemlenmesini sağlayarak gerginlik hissinin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Günde iki yada üç defa ikişer damla damlatabilirsiniz. Damlanın geriye akması için başınızı hafifçe geriye atmaya özen gösterin yoksa ilaç boşa akacaktır.
  • Kemicetin, Terramycin gibi göz pomatları: Bu antibiyotikli göz pomatlarının iki amacı vardır. Klinik tecrübelerim göstermiştir ki bir burun her açıdan küçültülürken kanatların olduğu gibi bırakılması yanlıştır. Hemen hemen vakalarımın %95 inde kanatlardan küçültme yaparım ve deriden bir eksiltme olduğu için de burun kanadı dışında tam da oluğa saklanmış dikişler vardır. İşte o dikişlere günde üç defa tüpüm ince ucu ile sürme çeker gibi pomad uygulamanız hem bakım sağlar hem de enfeksiyona karşı korur. Bir diğer uygulama yeri burun orta direği kenarlarında içeride atılmış dikişlerin düğümlerinden görebildiklerinizin üzerine mercimek kadar sürmeniz gerekmektedir. Bu da dikiş dibi apseleri önler.
  • Contractubex: Son derece allerjikte olsa burun kenarı dikişlerin güzel ve belirsiz bir iz ile iyileşebilmesi için kullanırız. Unutmayın bu kremi kullanmaya ameliyattan iki hafta sonra başlayacağız. İdeali ünde dört defa uygulamaktır. Ve her uygulamada yara izine bir dakika kadar süren minik masajlarla kremi yedirmeliyiz. İlk ay bu masajların baskısı az olmalı. Sadece sürüp bırakılan kremin bir faydası olmayacağını unutmayınız. Toplamda altı ay kullanmalısınız.
  • Prednol çok rutinde kullanmasakta çok şiştiğini düşündüğümüz hastalarda yada çok hızlı ödem atmasını istediğimiz bazı durumlarda özel bir uygulama rejimi ile verebiliriz. Genellikle üç günlük bir rejimdir bu ilk gün günde üç defa, ikinci gün iki defa, son gün yatarken bir tane alınabilir.
  • Burun içerisindeki yaralardan dolayı kötü konu almanız çok normaldir. Bazı hastaların koku eşiği düşük olduğundan buna bir çözüm bulunmasını isteyebiliyor. Çok basit bir uygulamaya ameliyattan üç hafta sonra başlayabilirsiniz. İçmek için kullandığımız marketten alabileceğiniz sade soda ile eczaneden aldığınız izotonik serumu bire bir ölçek ile karıştırıp burnunuza çekebilirsiniz. Elbette hınkırmak ve sümkürmek üçüncü ay sonuna kadar yasak. Yasak sonrası da elbette burnunuza istediğiniz gibi asılma şansınız olmayacak ama yavaş yavaş sümkürmeler başlayabilir kibarca.
 • Deniz ve Havuz için ameliyattan sonra bir ay geçmiş olması gerekmektedir
 • Gözlük takmak için süremiz ameliyat sonrası üç aydır ve gözlüğünüz hafif bir gözlük olmalıdır başlangıçta.
 • Spora başlamayı belirleyen faktör ilk ay için kanama riski ve travma riskidir. Kan basıncınız artar ise burnunuz ilk ay çok kolay kanar. Bu kötü bir durum mudur, elbette değil ama keyfinizi kaçırabilir. O yüzden bir ile üçüncü ay arası kardiyo, sonraki aylarda  da ağırlığı yavaş yavaş artacak şekilde ağır sporlar yapabilirsiniz. Elbette darbe almamak şartı ile.
 • Sigara-Alkol: Sigara doku beslenmesini en çok bozan faktörlerden biridir. Ayrıca yara izinizin kötü olmasına neden olabilir. Şekillendirdiğimiz kıkırdağın beslenmesini bozar. Alkol de yara metabolizmasını olumsuz etkiler. Burnun aşırı şişmesine neden olur. Bırakmanız en doğrusudur. Ne zaman mı? Olabildiğince erken…
 • Doktorunuza doğruyu söyleyin: Atelinizin kaza ile çıkması, ilaçlarınızı unutmuş yada yanlış kullanmış olmanız, ve en önemlisi burnunuza aldığınız darbeleri mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Böylelikle alınacak basit önlem ve müdaheleler ile sorunların büyümesi engellenebilir. Oysa ülkemizde hastalar bu tür durumları saklama eğilimindeler. Burada unutulmaması gereken iki detay vardır. Birincisi ameliyat sonrası burnunuzun bakımından siz de sorumlusunuz. Bir diğeri ise doktorunuz ve siz aynı taraftasınız. Aynı takımın oyuncususunuz. Her iki tarafında amacı başarılı bir ameliyat ve mutlu hastalar kazanmaktır.
 • Yaşayan bir dokuyu ameliyat ettiğimizi unutmayın: Burun ameliyatında kemik ve kıkırdak dokuları keser şekillendirir, yumuşak dokuları dikerek yeni kılıflar oluştururuz. Tüm bu dokular cerrahi de olsa bir travma geçirmiş sayılır. Vücudumuz yaralandığını düşünür ve hızla onarmak ister. İşte vücudun bu onarım çabası bazen istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaştığımızda bazen masajlarla, bazen birtakım enjeksiyonlarla bazen de lokal anestezi ile minik dokunuşlar olabilir. Böyle bir girişimin yapılmış olması belki tatsız bir durumdur ama ameliyatınızın başarısız olduğu anlamına asla gelmez.

Burun estetiği hakkında en geniş kapsamlı yazıyı okumak için lütfen tıklayınız: https://www.ozanbalik.com/burun-estetigi/

Burun estetiği ameliyatı sonrasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklıma gelenleri burada yazdım. Yine de benim unuttuğum sizin aklınıza gelen bir konu var ise lütfen bana yazın, makaleyi birlikte geliştirelim.