brezilya kalçası

BBL Ameliyatından Sonra Sizi Bekleyen Süreç Nelerdir

Öncelikle BBL Ameliyatını bana olduğunuz için teşekkür ederim. Güveninizi boşa çıkarmamak adına elimden gelenin en iyisini yaptığımdan emin olun. Şimdi ameliyattan çıkmış ve yatağınızda olduğunuzu farz ediyorum. Asistanlarım sistematik çalışıyor ise bu yazı ve video linki size tam da bu anda gönderilmiş olmalı. Ameliyattan çıktığınız için işin büyük ve zor kısmının bittiğini sanabilirsiniz. Bir bakıma belki de öyledir ama biten kısım aslında sizin için en belirsiz olan kısımdı sadece. Uykuda olduğunuzu için size en korkunç gelen tarafı. Ama hikâye aslında yeni başlıyor. Hatta yüz üstü yatarak bu videoyu izlemekte olmanız ve bu pozisyondan sıkılmaya başlamış olmanız bunun bir işaretidir. Şimdi bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı detaylardan size söz edeceğim.

Önerilere geçmeden önce BBL tanımı içerisine giren birçok ameliyat olmasına rağmen buradaki bakım ve tedavi bilgilerini Liposuction, Popoya yağ enjeksiyonu, Diğer vücut şekillendirme ameliyatlarında da benzer yaklaşımlar doğrudur.

 • Korse Kullanımı: Korse kullanımı liposuctionda olduğu gibi BBL de son derece önemli bir yer tutmaktadır. BBL olarak popoya yağ enjeksiyonu yaptıysak eğer ameliyattan korse ile uyanacaksınız. Çünkü liposuctionda alınan yağlar popoya birçok planda enjekte edilir ki bu kanamaya ve aşırı ödeme neden olabilir. Burada pozisyon da çok önemlidir. Bundan az sonra söz edeceğim. Eğer BBL popo protezi ile yapıldıysa yada protez ve yağ enjeksiyonu kombinasyonunda ise ilk iki hafta korse giydirmeyebiliriz. Çünkü protezler kas içerisine yerleştiriliyor ve sıkı bir protezi yerleştirme sırasında dikişleri zorlama riski gerçekten de yüksektir. Ameliyat sonrası yada ikinci hafta başlasın, doğru ve kaliteli korse son derece önemlidir. Elastikiyeti çabuk bozulmamalıdır genellikle sekiz hafta giymenizi isteyeceğiz. Giydiğiniz korse katlanmamalı ki çizgi şeklinde bası izleri yaratmamalıdır.
 • Yatış pozisyonunuzu ayarlayın: BBL de yatış pozisyonu diğer ameliyatlardaki kadar önemli ve kendine has özellikler içerir. Vücudun diğer taraflarından topladığımız yağların popoya enjekte edilmesi sırasında enjekte edilen yağların bir yerleşme süresi vardır. Bu yerleşmeden kastımız hem fiziksel hem de fizyolojiktir. Fiziksel olan kısımda enjeksiyon bölgesine gelecek baskılar yağın yer değiştirmesine yol açabilir. Özellikle yağı birçok plana enjekte ettiğimizi söylemiştik ya işte o yağlardan fasya üzerindekiler özellikle çok kolay yer değiştirebilir. Hele ki aynı noktalarda biraz da kanama var ise ki bu çok mümkün yağlarda yer değiştirme olabilir. Fizyolojik olan kısımda ise yeni yağların yeni evinde damarlarla bağ kurarak beslenmeye başlaması gerekmektedir. Eğer popo üzerine baskı olur ise bu beslenme bozulabilir. Bu nedenlerden dolayı popoya yağ enjeksiyonunda yüz üstü yatmayı öneriyorum. Popoya protez uygulamasında da durum benzerdir. Protezi koyduğumuz kas içerisinde bir baskı oluşmasını ve protezin dikişlere doğru diş macunu etkisi ile sağılmasını istemiyoruz. Zaten popo kasları son derece güçlü olduğundan kasların da kasılması buna eşlik eder ise dikişler açısında sıkıntı olabilir.
 • Popo Yastıkları, Minderleri: BBL özellikle popoya yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda ortası boş minder ve yataklarla hastanın yüz üstü yatması engellenebilmektedir. Bununla birlikte hastalar zaten ağrısız olan bu ameliyatta daha dikkatsiz olabildiği için bu minderleri pek kullanmamaktayım. Sadece ikinci haftadan sonra BBL minderleri oturmak için kullanılabilir. Böylelikle riski azaltmış oluruz. BBL popo protezi ile yapılmış ise hiçbir şekilde minderi asla önermemekteyim. Çünkü oturma açısı gluteal kasınızı öne doğru bükeceği için protezi baskı altında tutacaktır.  Güzel bir BBL sonucu için bir süre özenli ve dikkatli bakım şarttır.
 • Uyku ilaçları kullanmayın: Uykuda dönme riskinden dolayı çok derin ve kontrolsüz bir uykuyu asla istemiyoruz. Bilinç altımızın bizi koruma fonksiyonunu devre dışı bırakmak istemeyiz.
 • Reçetenizi düzenli kullanın: BBL sonrasında hemen hemen standart olan bir reçete verilir ve bunu düzenli olarak kullanmanız istenir.
 • Antibiyotik: BBL sonrasında genellikle günde iki defa tok karnına almanız gereken antibiyotiğiniz olacaktır. Genellikle Cefaks, Augmentin bazen de alerjik bünyelerde Cipro gibi tablatler yazılabilir. Marka özellikle belirttim çünkü etken maddeler isim olarak bile size karışık gelecektir. Bu daha güvenli sizin için
 • Ağrı kesici Genellikle Dex Fotrte gibi antienflamatuar etkisi de güçlü olan ilaçları kullanırız ki bunu da günde iki defa almalısınız. Eğer mide ülseri, gastrit gibi sorunlarınız var ise mide koruyucu da eklenebilir.
 • Kas Gevşetici: Popo protezi popo kasları içerisine konulduğudan kas spazmı görülebilir ve ihtiyaç halinde kas gevşetici reçetenize eklenebilir.
 • Ödem Atıcılar: BBL de yüz üstü yatmak yüz bölgesinde şişmeye neden olabilir. Bu nedenle ihtiyaç halinde ödem sökücü steroidli ilaçlar kısa süre kullanılabilir.
 • Bactroban, Fucidin vb: Bu antibiyotikli pomatları bantlarınızın çıkmasından sonra günde iki defa ve banyoya girmeden önce dikiş hattınıza uygulamanız gerekmektedir.
 • Contractubex: Son derece allerjikte olsa dikişlerin güzel ve belirsiz bir iz ile iyileşebilmesi için kullanırız. Unutmayın bu kremi kullanmaya ameliyattan iki hafta sonra başlayacağız. İdeali ünde dört defa uygulamaktır. Ve her uygulamada yara izine bir dakika kadar süren minik masajlarla kremi yedirmeliyiz. İlk ay bu masajların baskısı az olmalı. Sadece sürüp bırakılan kremin bir faydası olmayacağını unutmayınız. Toplamda altı ay kullanmalısınız.
 • Masaj: Deri altından yağ dokunun eksildiğini ve üzerindeki derinin bol kaldığını düşünün. Vücudunuz o deriyi bir miktar sıkıştıracaktır elbette ama sizin masaj ile desteklemeniz bir ütüleme etkisi ile derinin zemine doğru şekilde oturmasını sağlayacaktır. Liposuction eğer kapalı delikli olarak yapıldı ise bir hafta sonrasında masaja başlanması uygundur. Eğer yüksek volümlü yağ alınacak yada lipödem gibi bir tanınız var ise liposuction delikleriniz açık bırakılabilir. Böylelikle deri altında birikecek fazla miktardaki seroma dışarı sızar ve hemen ameliyattan sonra başlanacak masajla da sağma etkisi elde edilip iyileşme süreci hızlandırılabilir. Elbette görüntü olarak bazı hastalar bundan rahatsız olabiliyor. Sonuçta hafif kan ile karışık seroma deliklerden sızmaktadır. Bu nedenle de yatağınıza koruyucu hasta pedleri sermeniz mantıklı olacaktır. Endişe etmeyin bu sandığınızdan daha basit ve kontrollü bir süreçtir. Karın germelerde masaja bir ay sonra başlanabilir.
 • Deniz ve Havuz: Havuz ve deniz hidroterapi etkisi yarattığından önerilen bir durumdur. Havuza yada denize girmek için liposuctiondan sonra 2 hafta geçmesi yeterlidir. Karın germe ameliyattan sonra bir ay geçmiş olması gerekmektedir. Karın germede dikkat edilmesi gereken bir detay vardır. Yüzme karın kaslarını ciddi çalıştıran bir egzersiz olduğundan en azından üçüncü ayınızı bitirmeden yüzmenizi önermem.
 • Banyo: Karın germe ameliyatından sonra banyo yapmak için yara iyileşmesin destekleyen özel bantlarınızın çıkmasını beklemelisiniz. Aslında bu bantlar teorik olarak su geçirmez yani ıslanmazlar. Erken dönem de banyo yapılmasına engel yoktur ama birçok kez hastaların bu bantları açtığını ve yara problemlerine neden olduğu için bu banyo meselesinde biraz korkak davranıyorum. Belki streç ile kapatarak kısa bir banyo yapılabilir. Liposuction sonrasında ise eğer kapalı delikli yapılmış ise üçüncü gün deliklere antibiyotikli kreminizi sürerek duşa girebilirsiniz. Açık delikli liposuction uygulamalarında ise ilk hafta masaj ile delikler açık tutulduğu için, masajı bıraktıktan üç gün sonra banyo yapılabilir. Tabi ki yine antibiyotikli pomad sürülerek duşa girilmelidir. Popoya protez konulduysa eğer dikiş hattının korunması daha da önem taşımaktadır. Üç haftadan önce su teması istenmez ve ilk duşlardan hemen sonra fön ile kurutmanız gerekecektir.
 • Tuvalet Temizliği: Tuvalet temizliği bu ameliyatta son derece önemlidir. BBL tekniğiniz yağ enjeksiyonu şeklindeyse küçük enjeksiyon delikleri birer dikiş ile kapalı olacaktır ve  koruması daha kolaydır. Popo protezinde dikişler her iki popo yuvarlağının ortasında ve anüse çok yakın olduğu için son derece temiz olunmalıdır. Her türlü temizlik arkadan öne doğru olmalıdır. Eğer pansuman kirlenme durumunda şüphe bile olsa yara temizliği mutlaka yapılmalıdır. Tuvalete oturma popo protezinde özel bir teknik gerektirir. Klozete otururken bacakları hafif açıp ayakları arkaya doğru çektiğinizde vücudunuz ve bacağınız aynı düzleme gelir ki bu pozisyon popo kaslarını en gevşek halde tutulduğu andır. İşin püf noktası popo kaslarını zorlamamaktır.
 • Spor: BBL iniz yağ enjeksiyonu tekniği ile yapıldıysa hemen sonra spor başlayabilirsiniz. Birinci aydan sonra hızlı yürüyüşe, ikinci aydan sonra istediği sporu yapabilir. Popoya protez konulduysa ilk ay hareketlerimiz yavaş ve normal yürüme hızını geçmemeli. Hızlı yürüyüş için ikinci ay, squat için ise altı ay geçmiş olmalı. Popo protezindeki bu sıkı güvenlik kuralının sebebi popo kaslarının çok güçlü olması, popo protezinin bu kas içerisine yerleştirilmiş olması ve ameliyatın da ağrılı olmaması nedeni ile hastaların bu kasların ı çok zorlayarak protezin yara yerine basmasına neden olabilir.
 • Sigara-Alkol: Sigara doku beslenmesini en çok bozan faktörlerden biridir. Ayrıca yara izinizin kötü olmasına neden olabilir. Yağ enjekte edildi ise yağın canlılığını, tutunma olasılığını bozar. Alkol de yara metabolizmasını olumsuz etkiler. Bırakmanız en doğrusudur. Ne zaman mı? Olabildiğince erken…
 • Doktorunuza doğruyu söyleyin: İlaçlarınızı unuttuğunuzda yada yanlış kullanmış olmanız, banyoda pansumanlarınızı ıslattığınızda, ameliyat bölgenize darbe aldığınızda mutlaka doktorunuz ile paylaşın. Böylelikle alınacak basit önlem ve müdahaleler ile sorunların büyümesi engellenebilir. Oysa ülkemizde hastalar bu tür durumları saklama eğilimindeler. Burada unutulmaması gereken doktorunuz ve siz aynı tarafta olduğudur. Aynı takımın oyuncususunuz. Her iki tarafında amacı başarılı bir ameliyat ve mutlu hastalar kazanmaktır.  Bunu unutmamalısınız.
 • Yaşayan bir dokuyu ameliyat ettiğimizi unutmayın: Vücut şekillendirme ameliyatlarında deri, yağ tabakası ve kas fasyasını yeniden şekillendiririz. Tüm bu dokular cerrahi de olsa bir travma geçirmiş sayılır. Vücudumuz yaralandığını düşünür ve hızla onarmak ister. İşte vücudun bu onarım çabası bazen istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Nadir de olsa bu tür durumlarla karşılaştığımızda bazen masajlarla, bazen korsenin baskısının değiştirerek, bazen korseyi çıkararak, bazen de lokal anestezi ile minik dokunuşlar olabilir. Böyle bir girişimin yapılmış olması belki tatsız bir durumdur ama ameliyatınızın başarısız olduğu anlamına asla gelmez. Vücut şekillendirme ameliyatları sonrasında yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler konusunda aklıma gelenleri burada yazdım. Yine de benim unuttuğum sizin aklınıza gelen bir konu var ise lütfen bana yazın, makaleyi birlikte geliştirelim.